Jump to content



Απόψεις για Αorus Αd27qd!


Recommended Posts

το HDR και τα 10bits είναι διαφορετικής τάξεως ζητήματα. Το κοινό που έχουν είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθούν ως εργαλείο μάρκετινγκ με σκοπό την παραπληροφόρηση υποψήφιων αγοραστών. Εάν σε ενδιαφέρει το θέμα σου επαναλαμβάνω να διαβάσεις τα σχετικά στο tftcentral. Αν δν έχεις χρόνο ή δεν θες να τα διαβάσεις κράτα ότι προς το παρόν σε οθόνη υπολογιστή δεν έχει νόημα να ασχολείσαι με το HDR. Αυτό αφορά τις περισσότερες οθόνες που πωλούνται τώρα, αν έχεις καταλάβει ότι αγοράζοντας μια τέτοια διαφημιζόμενη οθόνη, «επενδύεις στο μέλλον», έχεις καταλάβει εσφαλμένα. Στο μέλλον, όποτε και αν εμφανιστούν οθόνες που θα μπορούν να υποστηρίξουν αξιοπρεπώς το HDR τότε θα κοιτάξεις εκείνες, τις μελλοντικές οθόνες, όχι τις τωρινές.

Επίσης εκεί μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα για το πώς πρέπει να φωτογραφίζονται οι οθόνες, αλλιώς οι φωτογραφίες δεν έχουν μεγάλο νόημα όπως εμπειρικά παρατηρείς κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.
Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να βγάλω photo δεν το άνοιξα το ρημάδι το pc απο την ημέρα που γύρισα...:/
Σήμερα νομίζω οτι θα βγάλω τις photos.

Ξαναλέω οσοι δεν αγοράσατε νομίζω οτι αυτη εδώ είναι πολύ δυνατός ανταγωνιστής..Αν εχετε υπομονή εγω θα περίμενα. Απλά εγώ εκανα υπομονή 1-1.5 χρόνο και μετά έφτασε ο κόμπος στο χτένι:/ 

https://pcmonitors.info/lg/lg-27gl850g-160hz-wqhd-nano-ips-model-with-g-sync/

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ξεχεστήριο (με επιχειρήματα) απέδωσε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα : refund:dance:

Οπότε κάπoυ εδώ η περιπέτεια μου με την Aorus τελειώνει με χαμένο χρόνο, εκνευρισμό, απογοήτευση και κανά μισό ντεπόζιτο βενζίνη στα πήγαινε-έλα ΑΛΛΑ χωρίς να  χάσω τα χρήματα της αγοράς ή να πρέπει να ζήσω με προβληματικό monitor.

@Therion13 : Ευχαριστώ για τον χρόνο και κόπο σου, αλλά τώρα πια δρομολογήθηκε το ζήτημα.

Έτσι από περιέργεια πάντως θα ποστάρω φωτό, στις ίδιες σκηνές που έβγαλα και με την Aorus, από την 23" LG του 2013 που έχω.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 6 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Τελικά το ξεχεστήριο (με επιχειρήματα) απέδωσε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα : refund:dance:

Οπότε κάπoυ εδώ η περιπέτεια μου με την Aorus τελειώνει με χαμένο χρόνο, εκνευρισμό, απογοήτευση και κανά μισό ντεπόζιτο βενζίνη στα πήγαινε-έλα ΑΛΛΑ χωρίς να  χάσω τα χρήματα της αγοράς ή να πρέπει να ζήσω με προβληματικό monitor.

@Therion13 : Ευχαριστώ για τον χρόνο και κόπο σου, αλλά τώρα πια δρομολογήθηκε το ζήτημα.

Έτσι από περιέργεια πάντως θα ποστάρω φωτό, στις ίδιες σκηνές που έβγαλα και με την Aorus, από την 23" LG του 2013 που έχω.

Μπράβο φίλε χαίρομαι που είχες καλό τέλος. Τελικά και εγώ με την δικιά μου όταν πήγα καμιά 1-5-2 μέτρα πίσω ήταν πολύ κομπλέ η οθόνη και στην φώτο.

πριν 10 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Καλημέρα σας.
Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να βγάλω photo δεν το άνοιξα το ρημάδι το pc απο την ημέρα που γύρισα...:/
Σήμερα νομίζω οτι θα βγάλω τις photos.

Ξαναλέω οσοι δεν αγοράσατε νομίζω οτι αυτη εδώ είναι πολύ δυνατός ανταγωνιστής..Αν εχετε υπομονή εγω θα περίμενα. Απλά εγώ εκανα υπομονή 1-1.5 χρόνο και μετά έφτασε ο κόμπος στο χτένι:/ 

https://pcmonitors.info/lg/lg-27gl850g-160hz-wqhd-nano-ips-model-with-g-sync/

Ναι Εγώ 10 μέρες ψάχνω και τελικά θα περιμένω όσο χρειαστεί για την LG! Σε ένα βίντεο στο youtube ένας είπε για Q2 2019 οπότε μέχρι τέλος ιουνίου θα βγεί πιστεύω αλλά july με aug λέει στο λινκ σου ε, ας είναι. Και όπως είπες και εγώ αυτή του Link σου έβλεπα! Αυτήν θα πάρω! Αν και fan της LG με κινητά απο το πρώτο touch μέχρι τώρα έλεγα κομμάτια να γίνει θα πάρω κάτι άλλο αυτήν την φορά σε οθόνη. Αλλά... την σφαίρα δεν την δαγκώνω :D Ελπίζω να είναι κάτω απο 800€. 

Έγινε επεξεργασία από Therion13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Therion13 said:

Μπράβο φίλε χαίρομαι που είχες καλό τέλος.

Ευχαριστώ!

 

Για μένα τέλος τα IPS, δείτε εδώ 

και πείτε καμιά γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο ομοιόμορφο το "άσπρισμα" του δικό σου πάνελ.

Εμένα και στα δυο το κέντρο ήταν προς το μαύρο και οι γωνίες ανοίγανε πολύ, ειδικά οι κάτω αριστερά.

Έχω πάρει από φόβο τα IPS και τη λοταρία τους και προσανατολίζομαι σε VA.

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

Με το κινητό είναι αλλιώς τα πράγματα...
Γενικα το monito "ψάχνω" να βρώ BLB δεν έχει τίποτα.Με΄τα απο τα acer και το πρώτο Aorus Που ήταν χάλια αυτό ειναι πραγματίκα τέλειο...Στην τελευταία φωτογραφία ίσως καταλαβαίνεται τι εννοω γιατι στις αλλες το κινητό δείχνει πράγματα που δεν ισχύουν..
Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σημείο που έχει πάρα πολυ λίγο blb είναι τέρμα πάνω δεξια(ακριβώς πριν να κάνει γωνία) δεν πιανει δηλαδή την πλαινή πλευρά αλλα μόνο την πάνω για 3-4cm μήκος και προς την οθόνη το βλέπει για 1-2cm max..
Πωπω πάντως ειδικά αν τα δώ στις φώτο απο το κινητό μου είναι ακόμα χειρότερα απο οτι αυτές που ανέβασα..αχαχχα

Just now, paxman said:

Πολύ πιο ομοιόμορφο το "άσπρισμα" του δικό σου πάνελ.

Εμένα και στα δυο το κέντρο ήταν προς το μαύρο και οι γωνίες ανοίγανε πολύ, ειδικά οι κάτω αριστερά.

ναι σου είπα ήμουν τυχερός μετά απο το 3ο monitor...Είναι σχεδόν TN!

Link to comment
Share on other sites

Just now, paxman said:

Μιά χαρά είναι, φτου-φτου μην το ματιάσω ?

Εσυ κάνε υπομονή ξαναλέω και δοκίμασε την lg Που έστειλα πιο πάνω...Αλλιως πήγαινε σε tn (αυριο).Εγω θα προσπαθούσα να κάνω υπομονή...Και αν μαρέσει κιόλας η LG σου πουλάω την Aorus.axaxxaxa

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Staxtis said:

Εσυ κάνε υπομονή ξαναλέω και δοκίμασε την lg Που έστειλα πιο πάνω...Αλλιως πήγαινε σε tn (αυριο).Εγω θα προσπαθούσα να κάνω υπομονή...Και αν μαρέσει κιόλας η LG σου πουλάω την Aorus.axaxxaxa

Η LG όμως α) λογικά θα ξεφεύγει σε τιμή και β) πάλι λοταρία... ?

Δεν είναι κακή ιδέα, QC Staxtis >>> QC Aorus, χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, paxman said:

Η LG όμως α) λογικά θα ξεφεύγει σε τιμή και β) πάλι λοταρία... ?

Δεν είναι κακή ιδέα, QC Staxtis >>> QC Aorus, χαχαχαχα

Εμ είδες??αν είναι οκ σε τιμή και δεν ξεφύγει όπως λες..Την αγοράζω εγω κάνω QC και σου στέλνω την Aorus με λεπτομερή QC...Ξέγνοιαστά πράγματα..Ανοίγεις κουτί ρευμα DP και είσαι ready

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.