Jump to content



Screen mirroring απο Desktop σε TV.


Recommended Posts

Χαιρετώ!!
Θα ήθελα να μάθω με ποιον τρόπο θα μπορούσα να κάνω screen mirroring στην τηλεόραση μου LG B6 απο το Desktop(win10) μου
Η τηλεόραση είναι συνδεδεμένη με ethernet στο ίδιο δίκτυο με το desktop και υπάρχει και ενα htpc(win10) που είναι επίσης στο ίδιο δίκτυο με ethernet και με hdmi στην τηλεόραση.
Θα μπορούσα να το κάνω ΧΩΡΙΣ να συνδέσω απευθείας καλώδιο DP/HDMI απο την gpu στην tv.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, schumifer said:

teamviewer?

 

9 hours ago, icy20 said:

Nomachine?

 

1 hour ago, Oric said:

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και πάλι.
Το teamviewer αν και τα δουλευω (ammy/anydesk) να πω την αλήθεια δεν πήγε καν το μυαλό μου.Επίσης εφόσον βλέπω οτι υπάρχουν αλλες "πολλές" επιλογές θα προτιμούσα να μην το έκανα έτσι γιατι το "ιδανικό" θα ήταν να μην στέλνω το σήμα στο HTPC και απο εκεί στην TV αλλα κατευθείαν.
To τελευταίο link Που έβαλε ο @Oric είναι και το πρώτο που θα ξεκινήσω να κάνω και βλέπουμε αν θα δουλέψει.
Σήμερα το απόγευμα θα το δοκιμάσω.


Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι.
Αγόρα το MS display adapter και δεν μπορώ να κάνω mirroring.
Εχω αλλάξει 4θύρες HDMI και 3 USB απο την tv...
Τα συνδέω κάνω "connect" kai ψάχνει για συσκευές και δεν βρίσκει τον adaptora για να κάνω connect.
Προσπάθησα και manually αλλα πάλι δεν το βρίσκει..Κατέβασα το MS Display Adapter App.
Στην TV μου βγάζει κανονικά το σήμα της Microsoft και γράφει Ready To Connect αλλα εγώ δεν μπορώ να το βρώ για να κάνω pair.
ΑΠο το WIFI-Direct που έχει η τηλεόραση αμα κάνω search/discover το βρίσκει..Βλέπω που γράφει "MSDisplayAdapter_00" αν κάνω connect είναι σαν να κάνω mirroring απο την tv στην Tv ουσιαστικά.
Αν δεν το έβλεπε η tv θα έλεγα οτι ο αντάπτορας είναι χαλασμένος και δεν δουλευει αλλα απο οτι φαίνεται είναι μια χαρά ο αντάπτοράς είναι λες και το pc μου δεν μπορεί να το δεί.
ΚΑΙ το pc ΚΑΙ η TV είναι με καλώδιο στο ίδιο δίκτυο.
The fuck is that??!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι...
Το δοκίμασα σε TV στην δουλειά μου και με ενα laptop και συνδέθηκα μέσα σε 10sec...
Τι στο Π*** μπορεί να γίνετε στο pc που έχω στο σπίτι-υπογραφή και δεν μπορεί να μου βρεί κάν τον MSDisplay Adaptor?
Θα έλεγα οτι είναι χαλασμένο το wifi της Μητρικής και για αυτό δεν το αναγνωρίζει αλαλ ελα που βρίσκει κανονικά τα 2.4/5Ghz απο το to speedportPlus του πΟΤΕ.
Δεν υπάρχει καμία λογική......




Το router με την μητρική είναι σε απόσταση "ΜΗΔΕΝ" ενω με την tv είναι σε απόσταση 3 μέτρα...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΪΠΤΩΣΗ επειδή στην μητρική δεν έχω βάλει τις "προεκτάσεις" της κεραίας να μην πιάνει την tv....Το θεωρώ απίθανο μιας και είναι στα 3 μέτρα απέναντι ακριβώς χωρις τοίχο η το οτιδήποτε αλλο μπροστά του.Δεν ξέρω τι αλλο να σκεφτώ για να δικαιολογήσω το οτι το pc στο σπίτι δεν μπορεί να βρεί σαν συσκευή τον αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.