Jump to content



Oι AMD Dual Core μας χτυπούν την πόρτα (68Watts)


Dagalidis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tyxeros

Η μερα για τα Dual Cores Εφτασε αλλα οι τσεπες ειναι κομματακι αδειες:happy:

don't worry be happy .. καποια μερα και συ θα παρεις οπως και ολοι οι αλλοι..

Αρχική απάντηση από Samael

Φετος τo καλοκαιρι τα ιντελοπαιδα θα κλαψουν με μαυρο δακρι!:p

you can say that again...

αλλα ετσι θα μεινει και η ιντελ .|?????|

θα βγαλει κανα τετραγωνο επεξεργαστη με 10 γιγα μνημη ... πουθα φτανει στα 10 ghz.. για να φτασει την AMD

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βιαστούμε για την μετάβαση σε dual-core, όπως έχω γράψει πολλές φορές η τεχνολογία αυτή για διάφορους λόγους αναπτύχθηκε λίγο "πρόχειρα" τον τελευταίο χρόνο έτσι για να βγεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 00:05]

Συμφωνω μαζι σου, οπως εγινε με τους Α64(βλεπε 754).. Λεω να περιμενω μεχρι να ωρημασει το πραμα αρκετα, και μετα βλεπουμε... Εσυ τι λες seeker?

Θεωρω οτι η τεχνολογια dual core φερνει λιγοτερους νεοτερισμους στο τραπεζι για να παρομοιαζεται με το 754-939. Εκει ηταν memory controller κλπ που επαιζαν. Αλλαζε ολη η σχεδιαση της μητρικης.

Εντυπωση μου, ειναι οτι ειναι 2 (τωρινοι) επεξεργαστες σε μια ψιλο-ωριμη πλατφορμα (οσο κι αν φωναζει ο hipro :p ) Σιγουρα δεν θα αποδιδουν τα μεγιστα και σιγουρα το μελλοντικο hardware θα εκμεταλλευεται καλυτερα τις δυνατοτητες τους, αλλα μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το ΙΝQUIRER

Tο FX-55 θα συνεχιζει να ειναι πιο γρηγορο για τα παιχνδια απο τους AMD DUAL CORE

http://www.theinquirer.net/?article=22679

Παντως εγω να δωσω 1000 Ε μονο για επεξεργαστη ουτε με σφαιρες οτι και επεξεργαστης ειναι αυτος, εχω και αλλου εξοδα

Χρειαζοντια και λεφτα για καινουργια μητρικη και ισως και RAM αν οχι και για μια καρτα με PCI Express και ηδη εχω χαλασει και αρκετα για το παρον συστημα που εχω

Ουτε Πλαστικος χειρουργος ειμαι, ουτε ο μπαμπας και μαμα να ειναι ματσωμενοι τοσο πολλη ωστε να τους ζητιανευω λεφτα καθε λιγο για οχι τοσο αναγκαιες αναβαθμισεις (ασε και που ντρεπομαι ολοκληρο γομαρι ...)

Την Dual Core αναβαθμιση εγω θα την κανω αλλα με οσο γινεται λογικες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά περιμένω να δώ προβλήματα στην πρώτη γενιά των dual-core ακριβώς λόγω του οτι αναπτύχθηκαν κάτω απο τεράστια πίεση χρόνου και απο τις δύο εταιρείες. Αλλάγή socket δεν νομίζω να γίνει ή ακόμα και αν γίνει πιστεύω πως οι dual-core θα είναι συμβατοί και με το 939 για να δικαιολογηθεί αυτό που έλεγε η AMD οτι θα κρατήσει μέχρι το 2006.

Το μεγάλο κακό με τους dual-core είναι οτι για να υποστηριχθεί η τεχνολογία αυτή στα προγράμματα πρέπει αυτά να γραφούν ώστε να είναι multithreaded και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο... Με τα 64bit όμως το μόνο που χρειάζεται είναι απλά recompilation και απο εκεί και πέρα μπορεί να υπάρξει βελτιστοποίηση αν το επιθυμε

Προσωπικά έχω έναν Athlon64 3200+ σε socket 754 αγορασμένο πάνω απο έναν χρόνο πριν. Νομίζω πως με την 64bit συμβατότητα θα τρέχει πολύ καλά (όχι απλά αξιοπρεπώς, αλλά πολύ καλά) τις περισσότερες εφαρμογές και παιχνίδια μέχρι και το τέλος του 2006 (δηλαδή~2 χρόνια απο τώρα) και δεν βλέπω τον λόγο να μεταβώ σε dual-core μέχρι να είμαι σίγουρος πως αυτό που αγοράζω αξίζει πραγματικά 100% τα λεφτά του και δεν είναι μια πρόχειρη έκδοση απο κάποια εταιρεία απλά και μόνο για να λέει οτι έχει dual-core.

ί ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.