Jump to content



OMV vs Windows Home Server


therock

Recommended Posts

Τρεχω OMV εδω και 2 χρονια για να μοιραζω σκληρους δισκους με αρχεια και media και να ειναι αμεσα διαθεσιμοι στο οικιακο μου δικτυο. Ωραιο και βολικο περιβαλλον αλλα το προβληματα που εχω καταγραψει αυτο το καιρο

-Χρησιμοποιοω ext4 filesystem, που σημαινει οτι αν θελω να βγαλω καποιον δισκο και να τον βαλω ως εξωτερικο σε windows εχω θεματα. Ενταξει οκ υπαρχουν καποιο ext viewer κτλ αλλα δεν ειναι το ιδιο προσβασιμο και λειτουργικο με το να ταν ntfs ο δισκος.

-Αντιστοιχα δεν συμπεριφερεται το ιδιο με fat/ntfs δισκους το OMV

-Δεν μπορεις να βαζω βγαζεις ευκολα δισκους. Πρεπει να κταργεις τα share μετα για τον οποιον αλλο βαλεις θελει παλι να δηλωσεις share κτλ. Δεν εχει plug n play functionality να βαζω βγαζω δισκους με ευκολια χωρις να χτυπανα σφαλματα. Μετα οταν πας να ανοιξεις το συστημα και δε βρει καποιο δισκο που περιμενει σου λεεω σφαλμα στο Fstab κτλ κτλ

-Κανει 1,5 λεπτοπ να φορτωσει τις modules και να εχω διαθεσιμα τα share Μου (Δε τον εχω 24/7 το server, τον ανοιγοκλεινω) Δε ξερω αν τα Win εχουν καλυτερους χρονους σε bootime

Οποτε με αυτα και με αυτα σκεφτομαι windows home server. Δε εχω raid, και τιποτα περιεργο, απλα θελω να ξαναγυρισω σε ntfs και να βαζω βγαζω ευκολα δισκους

Αξιζει πιστευετε η αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο η αλλαγή. Ο χρόνος εκκίνησης δεν είναι κακός, συγκρινόμενος με άλλα λειτουργικά. Επίσης, αυτό που θέλεις δεν είναι ιδιαίτερα πιο εύκολο σε κανένα NAS: εάν έχεις φτιάξει shares πάνω σε κάποιον δίσκο, όλα θα σου γκρινιάξουν όταν τον χάσουν.

Αυτό που σχεδόν σίγουρα μπορείς να κάνεις και στο OMV είναι να έχεις τους δίσκους φορμαρισμένους σε NTFS. Δεν το έχω κάνει συγκεκριμένα σε OMV, αλλά σε οποιοδήποτε linux είναι τετριμμένο, δεν νομίζω να έχει περιορισμό αυτό.

Λίγο καλύτερη διαχείριση από τον μέσο όρο για "εξωτερικούς" δίσκους έχουν τα Synology/xpenology. Κάνουν ελαφρώς πιο εύκολη τη ζωή κάποιου που θέλει να μοιράζει αρχεία από αφαιρούμενους δίσκους, αλλά και πάλι δεν έχει μεγάλη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως ειπα δε τρεχει 24/7 αλλα on demand ο χρονος εκκινησης ειναι σημαντικος. Σκεψου καθομαι καναπε παταω να ανοιξει και περιμενω σα το γκιωνη εναμιση λεπτο να γινουν διαθεσιμα τα share.

Εν παση περιπτωση πες αυτο το καταπινω ntfs και ευκολα προσθαφσιρουμενους δισκους ποιος εγγυατε σε xpenology και λοιπα που ειναι και το βασικοτερο

Τα windows δε κανουν ετσι αν καποιο share δε βρισκεται. Απλα απο τη συσκευη που θα προσπαθεις να μπεις δε θα ναι διαθεσιμο

Για αυτο λεω η κανα home server η εστω κατι αρχαια win server 2k3 που ειχα σαν υστατη λυση

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τη μεταφορά αρχείων μπορείς να αντιγράψεις τα αρχεία μέσω δικτύου και να μη σε νοιάζει τι σύστημα αρχείων έχει ο δίσκος του NAS. Χώρια το βάλε-βγάλε.

πριν 10 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

-Δεν μπορεις να βαζω βγαζεις ευκολα δισκους. Πρεπει να κταργεις τα share μετα για τον οποιον αλλο βαλεις θελει παλι να δηλωσεις share κτλ. Δεν εχει plug n play functionality να βαζω βγαζω δισκους με ευκολια χωρις να χτυπανα σφαλματα.

Το να βγάζεις στην ψύχρα δίσκο που είναι mounted read-write είναι συνταγή για σίγουρα σφάλματα σε οποιοδήποτε λειτουργικό/σύστημα αρχείων. Αν δε θέλεις να έχεις προβλήματα, να τον δηλώσεις read only.

 

πριν 10 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

Μετα οταν πας να ανοιξεις το συστημα και δε βρει καποιο δισκο που περιμενει σου λεεω σφαλμα στο Fstab κτλ κτλ 

https://www.google.com/search?hl=el&q=fstab ignore missing disk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.