Jump to content


Am4 waterblock


ManolisX

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μεταπήδησα σε ryzen 2600x με τα τον γέρικο πλέον q6600 και σκέφτομαι να συνδέσω στο καινούριο το  custom loop που έχω ήδη. Το θέμα είναι ότι θα χρειαστώ καινούριο block και καινούριο νερό για να καθαρίσω την υφροψυξη. Έχετε κάποιο block και νερό να προτείνετε; Κατά προτίμηση από Ελλάδα και από το ίδιο μαγαζί για να γλιτώσω τα έξτρα μεταφορικά. Ευχαριστώ πολύ.

Υγ αυτή τη στιγμή έχω πάνω το heatkiller block. Θα προτιμούσα ένα ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω λάστιχα και fittings. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη 

Έγινε επεξεργασία από ManolisX
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ManolisX έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά.

Μεταπήδησα σε ryzen 2600x με τα τον γέρικο πλέον q6600 και σκέφτομαι να συνδέσω στο καινούριο το  custom loop που έχω ήδη. Το θέμα είναι ότι θα χρειαστώ καινούριο block και καινούριο νερό για να καθαρίσω την υφροψυξη. Έχετε κάποιο block και νερό να προτείνετε; Κατά προτίμηση από Ελλάδα και από το ίδιο μαγαζί για να γλιτώσω τα έξτρα μεταφορικά. Ευχαριστώ πολύ.

Υγ αυτή τη στιγμή έχω πάνω το heatkiller block. Θα προτιμούσα ένα ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω λάστιχα και fittings. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη 

 

Δέν έχεις γράψει ποιό Heatkiller έχεις.

Αλλά άν το loop σου , είναι καλό σε απόδοση ... μήπως να σκεφτείς καλύτερα κάποιον αντάπτορα σε AM4 , για να μήν χαλάσεις τζάμπα χρήματα ?

 

κάτι τέτοιο π.χ. (άν σου ταιριάζει)

http://shop.watercool.de/Conversion-Kit-HEATKILLER-CPU-30-Series-AM2/AM3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το loop αποτελείται από ένα xspc tank 3πλο ψυγείο με 3 φαν 2000rpm πάνω του που κάνουν push. Το. Pump δν θυμάμαι πιο είναι πάντως έκανε τίμια δουλειά στον q6600 παρόλα τα 45 nm  του. Γενικά είναι θερμό chip και όταν το loop ήταν στα φορτε του έπαιζε 29-30 iddle 55-60 load κλοκαρισμενος στα 3.8. Το.  Block είναι το heatkiller v2 οπότε φαντάζομαι η αλλαγή μπλοκ είναι μονόδρομος γ αυτο ρώτησα να πάω σ κάτι δοκιμασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.