Jump to content



Αγόρασα τον i5 8500 και παρατήρησα κάτι περίεργο


Recommended Posts

Παίδες, ο i5 8500 υποτίθεται πως τρέχει μέχρι 4,1Ghz. Ποτέ μα ποτέ δεν τον είδα να τρέχει 4,1. Μόνο 4. Ναι κολλάω σε λεπτομέρειες γιατί όντως μου φαίνεται περίεργο. Γνωρίζω πολύ καλά πως το Turbo Boost δουλεύει, και υποτίθεται αν οποιαδήποτε εφαρμογή χρησιμοποεί μέχρι μόνο 2 πυρήνες, ο επεξεργαστής πρέπει να τρέχει τέρμα. Άντε ας που πούμε και έναν μόνο επεξεργαστή. Το έχω δοκιμάσει. Δε πάει ποτέ 4,1. Πάντως γενικά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος απ΄τον επεξεργαστή, αλλά γιατί όχι 4,1; 

 

Τον αγόρασα με μητρική ASUS Pro Gaming Z390 διότι σε λίγο θα βάλω πάνω τον αγαπημένο μου, I7 9700. Και θα περιμένω ( ίσως ) για την επόμενη GTX 1660Ti ( ας πούμε 1760Τι ). Φαντάζεστε με σχετικά λίγα χρήματα τι μηχάνημα θα φτιάξω; H GTX 1660Ti είναι ήδη βασιλιάς, μάξιμουμ 120 μόνο watt και νέες αρχιτεκτονικές, ιδίως ακόμη καλύτερη συμβατότητα με DX12. Ελπίζω ν΄αντέξω για GTX 1770Ti, μάξιμου 90-100 watt και ακόμη περισσότερες προσθήκες στην αρχιτεκτονική. Ελπίζω μόνο έως τότε ο Codec AV1 να έχει επισημοποιηθεί επιτέλους, διότι θέλω οπωσδήποτε η κάρτα μου να έχει Hardware Acceleration για τον Codec τον οποίο όλοι οι μεγάλοι παίκτες πήραν μέρος. Αν και δε κατάφεραν ξεκάθαρα να τον κάνουν καλύτερο απ΄τον H265 αλλα C'est la vie. Πολλά άσχετε είπα, ξέφυγα τελείως. Κάποιος για το πρόβλημά μου; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.