Jump to content



Μητρική & μνήμες για i7 6700


Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου έναν i7 6700, τον απλό όχι τον Κ, και σκέφτομαι να τον κουμπώσω σε μια καλούτσικη μητρική με 16 GB DDR4.

Αυτή τη στιγμή έχω έναν i7 3770K @ 4Ghz με 16GB DDR3 , ενώ πλέον μου έχει φύγει το μικρόβιο για o/c και δοκιμές.

 

Σε default καταστάσεις ο 6700 με boost παίζει στα ίδια με τον 3770K όπως τον έχω τώρα @ 4Ghz, οπότε clock to clock λογικά είναι αρκετά ταχύτερος;

 

Αξίζει η "αναβάθμιση" ή να μην μπω καν στον κόπο; Αν ναι, ποια μητρική και μνήμες θα προτείνατε.

Link to comment
Share on other sites

Το συζητάτε; Φυσικά και αξίζει. Δεν θα αισθανθείτε διαφορά στην ταχύτητα, αλλά θα έχετε καινούργιο, ξεκούραστο motherboard και υποδοχή για σούπερ γρήγορο δίσκο NVME. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Oric said:

Το συζητάτε; Φυσικά και αξίζει. Δεν θα αισθανθείτε διαφορά στην ταχύτητα, αλλά θα έχετε καινούργιο, ξεκούραστο motherboard και υποδοχή για σούπερ γρήγορο δίσκο NVME. 

 

Με ένα mobo π.χ. σαν το Asrock Z170A-X1/3.1 θα υποστηρίζει DDR4 @ 3200Mhz;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Einar έγραψε:

 

Με ένα mobo π.χ. σαν το Asrock Z170A-X1/3.1 θα υποστηρίζει DDR4 @ 3200Mhz;

 

Ναί.

Την εμφανίζει σαν ταχύτητα (OC)

https://www.asrock.com/mb/Intel/Z170A-X13.1/

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TASOS said:

 

Ναί.

Την εμφανίζει σαν ταχύτητα (OC)

https://www.asrock.com/mb/Intel/Z170A-X13.1/

 

Ναι το είδα και εγώ, σ'ευχαριστώ.

Θα μπορέσω να τον ανεβάσω πάνω σε αυτή τη μητρική; Το Z170 επιτρέπει o/c σε non-K , σαν να τους ξεκλειδώνει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Einar έγραψε:

 

Ναι το είδα και εγώ, σ'ευχαριστώ.

Θα μπορέσω να τον ανεβάσω πάνω σε αυτή τη μητρική; Το Z170 επιτρέπει o/c σε non-K , σαν να τους ξεκλειδώνει δηλαδή;

 

Με το κατάλληλο bios (sky oc enabled) μπορείς να κλοκάρεις τον 6700 , αφού σου επιτρέπει να αυξήσεις αρκετά το base clock.

Ο πολλαπλασιαστής παραμένει κλειδωμένος.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος The One έγραψε:

Στους non-K δεν μπορεις να πειραξεις τον πολλαπλασιαστη. Μπορεις μονο να ανεβασεις το base clock, αλλα οχι σε σημαντικο βαθμο (2-3% μονο)... ☹️

 

Το μπερδεύεις με άλλη γενιά επεξεργαστών.

Οι skylake μπορούν να κλοκάρουν αρκετά.

 

kjcskh.png

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, TASOS said:

 

Με το κατάλληλο bios (sky oc enabled) μπορείς να κλοκάρεις τον 6700 , αφού σου επιτρέπει να αυξήσεις αρκετά το base clock.

Ο πολλαπλασιαστής παραμένει κλειδωμένος.

 

 

Το μπερδεύεις με άλλη γενιά επεξεργαστών.

Οι skylake μπορούν να κλοκάρουν αρκετά.

 

kjcskh.png

 

 

Μέχρι πόσο Bus Speed ανεβαίνουν avg, γνωρίζεις; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Einar έγραψε:

 

Μέχρι πόσο Bus Speed ανεβαίνουν avg, γνωρίζεις; 

 

Στην δική σου περίπτωση , που θα χρησιμοποιήσεις air-cooling ή water-cooling , μη σε προβληματίζει η αύξηση του base clock.

Τα 140 bclk τα κάνουν σχεδόν όλα τα cpu.

 

Εσύ θα θέσεις σαν όριο , πού θές ή που μπορεί να παίξει το cpu σου με ευκολία (κάπου μεταξύ 4.4Ghz - 4.8Ghz)

 

Πές λοιπόν (υποθετικά) ότι το cpu σου , παίζει στα 4.6Ghz με 1,40 volt ... οπότε σημαίνει ότι θα παίξεις με 34 x 135

 

Μπορείς να δείς και τα στατιστικά αποτελεσμάτων που υπάρχουν στο  hwbot , για να πάρεις μιά ιδέα.

https://hwbot.org/hardware/processor/core_i7_6700/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2019 at 11:58 AM, TASOS said:

 

Στην δική σου περίπτωση , που θα χρησιμοποιήσεις air-cooling ή water-cooling , μη σε προβληματίζει η αύξηση του base clock.

Τα 140 bclk τα κάνουν σχεδόν όλα τα cpu.

 

Εσύ θα θέσεις σαν όριο , πού θές ή που μπορεί να παίξει το cpu σου με ευκολία (κάπου μεταξύ 4.4Ghz - 4.8Ghz)

 

Πές λοιπόν (υποθετικά) ότι το cpu σου , παίζει στα 4.6Ghz με 1,40 volt ... οπότε σημαίνει ότι θα παίξεις με 34 x 135

 

Μπορείς να δείς και τα στατιστικά αποτελεσμάτων που υπάρχουν στο  hwbot , για να πάρεις μιά ιδέα.

https://hwbot.org/hardware/processor/core_i7_6700/

 

 

 

 

Δεν έχω σκοπό να τον πάω τόσο ψηλά. Αν είναι εφικτό τα 4.2-4.4Ghz μια χαρά μου φαίνεται.

 

Μια ερώτηση, αν τελικά πάρω Z270 θα έχω κάποιο περιορισμό ή είναι καλύτερη λύση;

Έγινε επεξεργασία από Einar
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Einar έγραψε:

 

Δεν έχω σκοπό να τον πάω τόσο ψηλά. Αν είναι εφικτό τα 4.2-4.4Ghz μια χαρά μου φαίνεται.

 

Μια ερώτηση, αν τελικά πάρω Z270 θα έχω κάποιο περιορισμό ή είναι καλύτερη λύση;

 

Μόνο τα Ζ170 μπορούν να κάνουν το συγκεκριμένο κλοκάρισμα.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, TASOS said:

 

Μόνο τα Ζ170 μπορούν να κάνουν το συγκεκριμένο κλοκάρισμα.

 

 

Χμμ, έτσι και αλλιώς με το Intel Turbo Boost δεν θα πηγαίνουν τα 4c/8t -> 4Ghz under load; Χάνω κάτι; Δεν νομίζω να χρειάζομαι κάτι παραπάνω πέρα από σταθερότητα και χαμηλές θερμοκρασίες.

Απλά ενημερωτικά αν γινόταν να τον ανεβάσω λίγο παραπάνω, χωρίς κόπο, θα ήταν ευχής έργο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.