Jump to content



Αγορά η κατασκευή μεγάλων σφικτήρων;


Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα

Σύντομα θα χρειαστώ μεγάλου μήκους σφικτηρες, πάνω από ένα μέτρο, και βρίσκομαι στο στάδιο του ψαξιματος.

Απο τη μια έχω το θέμα του κόστους, διότι σε εγγυημένες μάρκες τα τέσσερα-έξι κομμάτια που θα χρειαστώ θέλουν ένα γερό πακέτο..

Απο την άλλη να πάρω κάτι φτηνό, απλά για να μην μπορέσω να κάνω σωστά μια δουλειά, είναι πάλι κάπως..

Εκτως όλων αυτών, έχουμε και μια μεγάλη γκάμα στο σύστημα λειτουργίας τους, πχ. αυτοί που βιδωνουν σε υδραυλικούς σωλήνες, άλλοι πάνω σε πηχες ξύλινες, άλλοι που έρχονται έτοιμοι με τις μεταλλικές ραγιες τους, και ίσως και άλλοι ακόμα που μου έχουν διαφύγει.

Αυτα για τους έτοιμους, έχω δει τώρα και κατασκευές από ερασιτέχνες, άλλες απλές και άλλες πιο περιπλοκές.

Μια, η πιο απλή η οποία μου τράβηξε την προσοχή, λόγω ακριβώς της ευκολίας κατασκευής της είναι αυτή εδώ 

 

Υπαρχουν μαστορια εδώ στην παρέα που έχουν δοκιμάσει, το ένα ή το άλλο σύστημα, ή έστω έχουν ακούσει καλά ή άσχημα, και μπορούν να μου δώσουν μια γνώμη η οποία θα με βοηθήσει στην επιλογή μου;

Καθε πρόταση και συμβουλή παραπάνω από ευπρόσδεκτη, η και κάποια διόρθωση αν κάτι μου έχει ξεφύγει στο όλο θέμα .

Και πάλι την καλημερα μου σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν θα τους χρειαστείς για μία φορά το να αγοράσεις ποιοτικούς και ακριβούς δε το θεωρώ φρόνιμο. Ασε δε, που θα σου πιάνουν και χώρο μετά και αν δεν έχεις μεγάλο εργαστήριο, θα συλλαμβάνεις τον εαυτό σου να τους πηγαίνει από τη μία μεριά στην άλλη που δεν ειναι και οτι πιο ευχάριστο.

 

Οικονομική λύση για σφιγκτήρες σε ότι μήκος θες είναι αυτοί εδώ

http://www.getatool.gr/ergaleia-xerioy/meggenes-sfigkthres/meggenh-swlhnwn-1-2-1-2-tactix-215803.html

(νομίζω έχεις αναφέρει ότι δε βρίσκεσαι Ελλάδα αλλά όλο και κάτι παρόμοιο θα υπάρχει εκεί που βρίσκεσαι οικονομικό)

Τα καλά τωρα τα ξέρεις λίγο πολύ. Παίρνεις όσους χρειάζεσαι, κόβεις τη σωλήνα και κάνεις σπείρωμα και αργότερα που δεν τους θες τόσο μεγάλους, κόβεις και έχεις το νέο μήκος που χρησιμοποιείς πιο συχνά.

Τους συγκεκριμένους τους έχω και κάνουν αρκετά καλή δουλέιά.

 

Από εκεί και πέρα. θες να φτιάξεις επιφάνεια και τους θες τόσο μεγάλους; Ή κάποιο έπιπλο και θες να σφίξεις το όλο του σώμα για να πιάσει η κόλα ?

Σε ρωτάω μιας και στο δεύτερο πολύ καλή δουλειά κάνουν και οι ιμάντες.

 

Στην επιφάνεια τώρα αν δεν θες να ξοδευτείς μία έξυπνη λύση είναι και αυτή εδώ Από τον ιδιο.

Απλά θα πρέπει να δουλέψεις σε μεγαλύτερη κλίμακα.

 

 

 

Γενικά έχει πολλά έξυπνα πραγματάκια γύρω απο την σύσφιξη και τη συγκράτηση.

Και κάτι ακόμα. Για να πιάσει η κόλλα δεν θέλει υπερβολική δύναμη. Το σημείο που θα αρχίσει να ξερνάει από παντου στο σημείο της ένωσης είναι και το σημάδι ότι όλα είναι καλά και έτοιμα να κολληθούν.

 

 

Και μιας και λόγω υποχρεώσεων δεν μου δόθηκε η ευκαιρία. Καλώς ήρθες στην παρέα μας :T:

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καρμεν και ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε αυτά που γράφεις στην αρχή, με βρίσκεις 200% σύμφωνο, για αυτό άλλωστε δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

 Με βοηθάει πολύ η επιστροφή της εμπειρίας σου, με τους βιδωτους σε σωλήνα, αυτοί που χρησιμοποίησες είναι 1/2 , γιατί έχω κάτι σωλήνες από την παλιά εγκατάσταση, αλλά οι περισσότεροι είναι 3/4. Το φοβάμαι λίγο μήπως χάνουν σε ακαμψία σε σχέση με τους μεγάλους.

 Έχω πάντως βρει σαν αυτούς που έχεις βάλει στο σύνδεσμο, στην ίδια τιμή, και επίσης της bessey , αλλά λίγο ακριβότερους.

 Γιατί δεν τους έχω παραγγείλει ακόμα θα μου πεις; 

Βρισκω το σύστημα με τους ξύλινους λιγάκι πιο βολικό.., οι τρόποι που ο τύπος στα βίντεο πιο πάνω χρησιμοποιεί, έχουν την ίδια λογική στο σφίξιμο με τις σφήνες, είναι όμως αξιόπιστο;

 Έχω τα ξύλα και ότι χρειάζεται, και πιστεύω συμφωνείς μαζί μου, έχουν τα ίδια πλεονεκτήματα ως προς την αποθήκευση, με τους σωληνωτους, και δεν θα μου στοιχίσουν και τίποτα.

 #Φτιαξτους τότε Γιαννάκη μου, και πες μας και μας αν δουλεύει, ναι προφανώς θα το επιχειρισω.#

Πριν όμως να δω αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτό το σύστημα 

για την ευκολία και ακρίβεια στο σφίξιμο που προσφέρει, σε σχέση με τις σφήνες.

 Όσον αφορά τη συχνότητα χρήσης τους που ρωτάς, δεν τους θέλω για κάθε μέρα, κάπου κάπου,και ακόμα λιγότερο για μεγάλες διαστάσεις.

 Πριν λίγο καιρό κολησα μια πόρτα, και στο σφίξιμο στο ύψος της εφάρμοσα κουτσα στραβά κάτι παρόμοιο με αυτά που βλέπουμε στο βίντεο που έβαλες, αλλά με ζόρισε υπερβολικά, και το αποτελεσμα πολύ μέτριο..

 Δεν ξέρω αν ξανά χρειαστώ κάτι παρόμοιο στο μέλλον (+-2 μέτρα) αλλά στο ένα ενάμιση, καλό είναι να βρίσκονται, όλο και κάτι θα βρεθεί για να αξιοποιηθούν.

Αν δω και δε μπορώ να αποφασίσω, το ρίχνω κορώνα γράμματα ?

 Ευχαριστώ για το καλοσωρισμα, όπως επίσης και για τα τόσα που έχω ήδη μάθει χάριν σε όλους σας εδώ και μια βδομάδα που διαβάζω το φόρουμ (τόσο διάβασμα δεν έχω ρίξει ούτε όταν πήγαινα σχολείο, τα παλιά τα χρόνια...?)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος joman έγραψε:

Καλησπέρα καρμεν και ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε αυτά που γράφεις στην αρχή, με βρίσκεις 200% σύμφωνο, για αυτό άλλωστε δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

 Με βοηθάει πολύ η επιστροφή της εμπειρίας σου, με τους βιδωτους σε σωλήνα, αυτοί που χρησιμοποίησες είναι 1/2 , γιατί έχω κάτι σωλήνες από την παλιά εγκατάσταση, αλλά οι περισσότεροι είναι 3/4. Το φοβάμαι λίγο μήπως χάνουν σε ακαμψία σε σχέση με τους μεγάλους.

 Έχω πάντως βρει σαν αυτούς που έχεις βάλει στο σύνδεσμο, στην ίδια τιμή, και επίσης της bessey , αλλά λίγο ακριβότερους.

 Γιατί δεν τους έχω παραγγείλει ακόμα θα μου πεις; 

Βρισκω το σύστημα με τους ξύλινους λιγάκι πιο βολικό.., οι τρόποι που ο τύπος στα βίντεο πιο πάνω χρησιμοποιεί, έχουν την ίδια λογική στο σφίξιμο με τις σφήνες, είναι όμως αξιόπιστο;

 Έχω τα ξύλα και ότι χρειάζεται, και πιστεύω συμφωνείς μαζί μου, έχουν τα ίδια πλεονεκτήματα ως προς την αποθήκευση, με τους σωληνωτους, και δεν θα μου στοιχίσουν και τίποτα.

 #Φτιαξτους τότε Γιαννάκη μου, και πες μας και μας αν δουλεύει, ναι προφανώς θα το επιχειρισω.#

Πριν όμως να δω αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτό το σύστημα 

για την ευκολία και ακρίβεια στο σφίξιμο που προσφέρει, σε σχέση με τις σφήνες.

 Όσον αφορά τη συχνότητα χρήσης τους που ρωτάς, δεν τους θέλω για κάθε μέρα, κάπου κάπου,και ακόμα λιγότερο για μεγάλες διαστάσεις.

 Πριν λίγο καιρό κολησα μια πόρτα, και στο σφίξιμο στο ύψος της εφάρμοσα κουτσα στραβά κάτι παρόμοιο με αυτά που βλέπουμε στο βίντεο που έβαλες, αλλά με ζόρισε υπερβολικά, και το αποτελεσμα πολύ μέτριο..

 Δεν ξέρω αν ξανά χρειαστώ κάτι παρόμοιο στο μέλλον (+-2 μέτρα) αλλά στο ένα ενάμιση, καλό είναι να βρίσκονται, όλο και κάτι θα βρεθεί για να αξιοποιηθούν.

Αν δω και δε μπορώ να αποφασίσω, το ρίχνω κορώνα γράμματα ?

 Ευχαριστώ για το καλοσωρισμα, όπως επίσης και για τα τόσα που έχω ήδη μάθει χάριν σε όλους σας εδώ και μια βδομάδα που διαβάζω το φόρουμ (τόσο διάβασμα δεν έχω ρίξει ούτε όταν πήγαινα σχολείο, τα παλιά τα χρόνια...?)

  

 

** Edit ** 

Οι σωλήνες που έχω είναι 1/2 και όχι 3/4 που έγραψα πιο πάνω, όποτε καλυμμένος από άποψη ακαμψίας  

 Δεν μπόρεσα να κάνω διόρθωση στο πρώτο κείμενο γιαυτο το έβαλα εδώ με παράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω νεότερα.

 Παράγγειλα  τελικά δυο για σωλήνα 1/2 της bessey , μιας και είχα μια προσφορά στο γαλλικό αμαζον.

 Θα τους έχω την ερχόμενη εβδομάδα, και ελπίζω μετά το Πάσχα να μπορέσω να τους χρησιμοποιήσω.

 Με την πρώτη εμπειρία, θα σας δώσω τις εντυπώσεις μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, joman said:

  Οι σωλήνες που έχω είναι 1/2 και όχι 3/4 που έγραψα πιο πάνω, όποτε καλυμμένος από άποψη ακαμψίας  

 Δεν μπόρεσα να κάνω διόρθωση στο πρώτο κείμενο γιαυτο το έβαλα εδώ με παράθεση.

 

με το καλο να παραλαβεις για να δουμε και σε 'συγκριση' τις διαφορες που μπορει να εχουν με την tactix!

δεν καταλαβα αυτο που εχω επισημανει πιο πανω στο quote > θεωρεις την 1/2 ιντσας πιο ακαμπτη απο την 3/4 ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! Με τον ρυθμο που απανταω θα μας βρει το 2020 :hehe:

 

πριν 23 ώρες, το μέλος joman έγραψε:

Πριν όμως να δω αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτό το σύστημα

Αυτο ειναι απο τα πιο παλια συστηματα. Πιο μετα αντικαταστσθηκε το ξυλο με μεταλλο και στα νεοτερα χρονια εγιναν τετοιου τυπου σφιγκτηρες απο αλουμινιο. Ενα ελάττωμα οτι πρεπει να καλύπτεις το ξυλινο τμημα με ταινια, γιατι σταζει πανω του η ξυλοκολλα και δημιουργει προβληματα, καθώς γινεται ενα με το ξυλο. Κατι που στους μεταλλικους δεν σε νοιαζει απλα την τραβας απο πανω τους. 

 

Γενικα παντως στα μήκη που θες να παίξεις και να μεινεις και σε οικονομικο επιπεδο θα εχεις λυγισμα. Αλλα ακομα και να μην ειχες, δεν θα κολλησεις 10 κομματια μαζι και να ειναι απολυτως ισια τα παντα ολα. Στη θεωρια ολα γινονται. Στην πραξη ομως και ειδικα μολις μπει η κολλα που αρχιζουν τα κομματια να γλιστράνε το πραμα αλλαζει. Θελεις βοηθητικη στηριξη και πλανισμα μετα :)

Το θεμα ειναι ποσο λιγοτερο πλανισμα και τριψιμο θα χρειαστεις. 

Όσο για τη μιση και 3/4 σωληνα εχω την ιδια απορια με τον @makio αλλα μαλλον εγραψες λαθος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για το μπέρδεμα, βασικά στο 3ο ποστ ,στο σημείο που αναφέρω ότι έχω περισσότερους 3/4απ ότι 1/2, μπερδεύτηκα και τα έγραψα ανάποδα. Της μισής ίντσας είναι που έχω, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να το διορθώσω και το έβαλα με παράθεση στο επόμενο.

 Όταν έγραψα ότι είμαι καλυμμένος από θέμα ακαμψίας, δεν εννοούσα ότι οι 1/2 είναι πιο άκαμπτοι από των 3/4 , αλλά ότι είμαι καλυμμένος από τη άποψη πως η καρμεν χρησιμοποίησε τη διάμετρο αυτή, χωρίς πρόβλημα, ?

 Οι 3/4 σίγουρα θα είναι πιο ΅σκληροί ΅ ,ίσως κάποια στιγμή αργότερα κάνω κάποια δοκιμή, για την ώρα ας έρθουν οι μικροί και βλέπουμε.

 Καρμεν εγκυκλοπαίδεια είσαι, το είδα το θεματάκι που λες με τις κόλλες που πέφτουν, και κολλάμε κάθε φορά χαρτοταινια για να βγαίνει πιο εύκολα, ήταν και αυτό ένας λόγος που με έσπρωξε στην τελική απόφαση, συν της καλούτσικης τιμής που τους πήρα.

 Για κόλλημα σε μεγάλες διαστάσεις ,έχεις και πάλι απόλυτο δίκιο, το έζησα και εγώ το θρίλερ αυτό με την πόρτα που αναφέρω πιο πάνω.

Δεν έχω κάτι παρόμοιο για το κοντινό μέλλον, αλλά αν χρειαστεί θα εφαρμόσω πάλι τη λύση που βρήκα τελευταία στιγμή (του πνιγμένου που πιάνεται από τα μαλια), αλλά το έσωσα με λιγότερες απώλειες.

Ευτυχως είχα κάτι καδρόνια 7χ7 και τα έβαλα κατά μήκος της πόρτας, κάθετα στα εσωτερικά κολλήματα, και τα κράτησα πατημένα με σφιγκτήρες, κάνανε τη δουλειά τους γιατί αλλιώς ακόμα θα πλανιζα?

 Κάτι παρόμοιο δηλαδή με αυτό που εφαρμόζει ο φιλαράκος μας στο πρώτο βίντεο πιο πάνω, κλείνοντας τα κομμάτια προς κόλληση σαν σάντουιτς ανάμεσα στα δυο καδρονακια που χρησιμοποιεί σαν σφιγκτήρες.

Αυτο που με στεναχώρησε με τη συγκεκριμένη πόρτα, είναι το ότι ενώ με παίδεψε αφάνταστα στη συναρμολόγηση, και τελικά την κατάφερα, τώρα, μετά από ένα μήνα σχεδόν, δυο από τα κομμάτια σκιστικανε κατά μήκος των νερών και σε μεγάλη απόσταση.

Δεν κατάλαβα το λόγο, τα ξύλα (δρυς)τα είχα στο χώρο σχεδόν εν χρόνο και δεν άλλαξε κάτι στην υγρασία. Αυτά είναι τα μυστήρια του ξύλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Η χαρτοταινια δεν κανει. Η ξυλοκολλα κολλαει στο χαρτί. Καλυτερα βαζε ταινια συσκευασιας.

 

Οσο για την πορτα μηπως ηταν τετοιου τυπου; Με ταμπλαδες;

 

35_2.jpg

 

Αν ναι μηπως εβαλες κολλα και στο τετραγωνο κομματι στη μεση και το κολλησες με τα περιμετρικα;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, καμία σχέση, η πόρτα που έκανα είναι δίκης μου τρελής έμπνευσης, δεν υπάρχει δεύτερη τέτοια.

 Δεν γράφω περισσότερα, γιατί αν δει κάποιος μαραγκός τι έκανα,θα φρίξει..

 Το τετράγωνο στη φωτογραφία είναι κουμπωτό στο πλαίσιο που το περιβάλει σε πατουρες(διορθώστε με στην ονομασία αν τα γράφω λάθος, πριν φύγω από Ελλάδα δεν είχα ασχοληθεί καθόλου και δεν γνωρίζω τις ονομασίες τους) φτιαγμένες στο ρουτερ αν δεν κάνω λάθος.

 Εγώ στη δικιά μου κόλλησα όλα τα κομμάτια, και μάλιστα με μπισκοτάκια, να είναι αθάνατη τρομάρα μου ?

 Πάντως τη δουλειά της την κάνει, και κάτι έμαθα αν ξαναχρειαστει κάτι παρόμοιο.

 Για την χαρτοταινια έχεις δίκιο, ταινία συσκευασίας στο επόμενο εγχείρημα ,και καθαρίσαμε!

 Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

 

 ** υγ. Τελείως εκτός θέματος, υπάρχει κάποιος σκεπας η κάποιος με πείρα στην κατασκευή πέργκολας ; Θέλω να κάνω μια σκεπαστή για να Καλυψω τη βεράντα μου, αλλά λόγω μεγάλων διαστάσεων, θα ήθελα κάποια έγκυρη γνώμη για την επιλογή της ξυλείας, μην πέσει και με πλακώσει καμία ώρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.