Jump to content



Recommended Posts

Καλημέρα! Επειδή τα χρονακια τους γι'αυτό που θέλω αρχίζουν να φαίνονται...(gtx 570 σε sli)...λέω να αναβαθμίσω!

 

Η χρήση είναι 60-65% 3d design και 35-40% games σε 1080p μόνο full detail (κυρίως fps παιχνιδια!)

Η vga θα κρατηθεί για τουλάχιστον 2-3 χρόνια και το budget είναι γύρω στα 350€!

 

Το υπόλοιπο σύστημα είναι i9 7920x...16gb ram...ssd...1300w psu

 

Τι προτείνετε?  Ή είναι τώρα κοντά να βγουν νέες κάρτες και να περιμένω λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο καλοκαίρι είναι πιθανό να δούμε Navi από AMD, δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει να περιμένεις, μια και σκοπεύεις να την κρατήσεις καιρό.
Δεδομένου ότι η περισσότερη χρήση θα είναι για δουλειά, ένα ερώτημα είναι εάν το λογισμικό που χρησιμοποιείς έχει "προτιμήσεις" (πχ AMD vs Nvidia, 6GB vs 8GB, κλπ).

Για το κόστος που κοιτάς, εγώ πιθανόν θα προτιμούσα Vega 56 8GB, άλλες επιλογές είναι GTX 1660 Τi 6GB με λίγο λιγότερα χρήματα, ή RTX 2060.

 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω ψάξει κτλ...οι nvidia δείχνουν να τα πηγαίνουν γενικώς καλύτερα από τις amd σε 3d design και με λίγο καλύτερο support! Όσο για τις navi θα πρέπει να δούμε τι ψάρια πιανουν...τιμή...κτλ μέχρι το τέλος καλοκαιριού! Από την άλλη ομοίως η nvidia είναι να πάει κι εκείνη τώρα στα 7nm...

 

Πονοκέφαλος δλδ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά των πιο κοντών καρτών από τις full size?

πχ https://www.skroutz.gr/s/17352421/Gainward-GeForce-RTX-2060-6GB-Pegasus-GAIN-4344.html

 

https://www.skroutz.gr/s/17207120/Zotac-GeForce-RTX-2060-6GB-ZT-T20600F-10M.html

 

Πέραν του συστήματος ψύξης που δεν με ενδιαφέρει γιατί θα μπει σε νερό...σε τι διαφέρουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πριν 4 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

Επαναφέρω το θέμα μια και σκάσαμε και οι rtx 2060 super....και οι rx 5700....rx5700xt

 

Έχω χάσει την μπάλα....κάποιος να βοηθήσει?

Όλες καλές είναι... Με τις τρέχουσες τιμές, προσωπικά θα προτιμούσα την σκέτη RX 5700 και μετά την σκέτη RTX 2060, που είναι σχετικά προσιτές.

Link to comment
Share on other sites

Η 5700ΧΤ με διαφορά η καλύτερη, από την Super είναι πιο πάνω σε όλους τους τίτλους, οπότε μιας και παίζουν στα ίδια φράγκα, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το σκέφτεται κάποιος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η 5700ΧΤ με διαφορά η καλύτερη, από την Super είναι πιο πάνω σε όλους τους τίτλους, οπότε μιας και παίζουν στα ίδια φράγκα, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το σκέφτεται κάποιος. 

 

Απλά σκέφτομαι αυτό το ray tracing αν αξίζει ή όχι από πλευράς Nvidia.... και αν η Amd έχει βγάλει κάτι ανάλογο....

 

Και κυρίως με ενδιαφέρει σε 3d design ποια είναι καλύτερη.... μιας και κατά 65% θα είναι για 3d design και 35% για games!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό. Τι να πω, δεν βρήκα σε 3D design κάτι σχετικό αλλά, συνήθως τα προγράμματα 3D design είναι CUDA friendly. Το RTX σε ειδικές συνθήκες ίσως φανεί χρήσιμο (δεν ξέρω προγράμματα που το χρησιμοποιούν). Σαν γενικότερη λύση η 5700ΧΤ είναι πιο καλή αλλά όταν μπαίνει το 3D στην μέση, πάντα υπάρχει αυτό το κάτι παραπάνω που χρησιμοποιούν τα προγράμματα από nvidia...

Link to comment
Share on other sites

1)Σε 3d design όπου έχω κοιτάξει η Nvidia μονίμως προηγείται...χωρίς βέβαια να έχω βρει μετρήσεις με rx 5700 - rx5700xt - rtx 2060 super....

 

2)Mετα σε παιχνίδια δεν είναι παντού η rx 5700 xt πάνω από 2060 super αλλά σε μερικά με τις διάφορες να είναι πολύ μικρές!

 

3)βέβαια για τις rx 5700/5700xt είναι νωρίς μιας και τώρα μόλις βγήκαν και οι drivers τους χωράνε optimazation...άρα και καλύτερα αποτελέσματα....ή και amd patches στα games...

 

Σπαζοκεφαλιά....???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα drivers αλλά CUDA. Αυτό είναι που χρησιμοποιούν πολλά προγράμματα, συνεπώς οι drivers τι να κάνουν; Δεν ξέρω αν κοντράρονται μεταξύ τους σε productivity οι συγκεκριμένες κάρτες αλλά δύσκολο το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι RTX 2070 θα φύγουν σύντομα από το προσκήνιο, θα αντικατασταθούν πλήρως από τις 2070 super, πάντως

 

Πραγματικά είσαι σε δύσκολη περίπτωση γιατί ναι μεν θες και games, αλλά θες και productivity και εκεί η ρημαδοnvidia είναι ψιλομονόδρομος. Αλλά η 5700ΧΤ είναι καλύτερη λύση. Ουσιαστικά στην ελληνική αγορά βλέπω λίγες λύσεις και ακριβές. Την 1070 που είχα, την είχα πάρει βιαστικά και όταν πρωτοβγήκε, 499€. Στην Ελλάδα πήγε τόσο 3 μήνες αργότερα σχεδόν.

 Με αυτό το σκεπτικό η 2070 έχει καλή τιμή για Ελλάδα, αλλά αυτό το σκεπτικό είναι που μας κάνει και αγοράζουμε ξανά και ξανά και αυτοί τιμολογούν το midrange προϊόν ως premium και βάλε.

Μου φαίνεται πως, την 1080ti αν δεν λιώσει δεν θα την βγάλω από το PC :hehe: Και έχει ακόμη να δώσει η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2019 at 1:22 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

@redbighunter

Τι προγραμματα χρησιμοποιεις;

 

Dental wings....blender for dental...3shape....maestro3d.....κυρίως για δουλεια...

Autocad....solidworks....sketchup...για χομπιστικους λογους...

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.