Jump to content



Αναβίωση "παλιού" υπολογιστή με νέα RAM και VGA;;


jakbob

Recommended Posts

Θέλω να δώσω παράταση ζωής σε υπολογιστή 9ετίας (AMD Phenom II Quad Core 3,4 GHz socket AM 3, RAM 4GB DDR3 1600 MHz, GPU SAPHIRE 5850 OC PCI Express 2 1GB GDDR5, mobo ASUS CROSSHAIR IV FORMULA, τροφ. 700W).

Σκέφτομαι για νέα RAM (G.SKILL F3-14900CL8D-8GBXM 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-14900 1866MHZ) που μάλλον υποστηρίζεται από την μητρική μου;; και VGA (SAPPHIRE PULSE RADEON RX560 4GB GDDR5). Το πρόβλημα είναι αν θα πατήσει η VGA που είναι PCI Express 3  στην υποδοχή της μητρικής μου που είναι PCI Express 2;; και αν αξίζει το έξοδο να δώσω 50€ παραπάνω για το ίδιο μοντέλο VGA της ASUS (ASUS ROG STRIX RADEON RX560 ROG-STRIX-RX560-4G-GAMING 4GB GDDR5) για καλύτερο ταίριασμα με την μητρική;; ή να πάω σε VGA με καλύτερο chipset (SAPPHIRE PULSE RADEON RX570 4GB GDDR5) με 30€ παραπάνω;;

Το όριο μου είναι τα 280€ και δεν σκέφτομαι να αντικαταστήσω την μητρική που είναι καλή (τουλάχιστον για την εποχή της) και τον επεξεργαστή που με λίγο OC μπορεί να πάει λίγο παραπάνω. Ο υπολογιστής ήδη χρησιμοποιείται για δουλειά γραφείου αλλά επειδή δείχνει την ηλικία του και θέλω να τον χρησιμοποιήσω για ήπιο gaming (Elder Scrolls Online) σκέφτομαι ότι ίσως με νέα μνήμη και κάρτα γραφικών θα κρατήσει μερικά χρονάκια ακόμη γιατί δεν έχω χώρο για καινούργιο desktop αν και ξέρω ότι η τεχνολογία του είναι παρωχημένη. 

Κάθε σκέψη σας, πρόταση ή και πιθανά προβλήματα που θα αντιμετωπιστούν είναι ευπρόσδεκτα.     

Link to comment
Share on other sites

Με 280€ παίρνεις Ryzen 5 2400G, B450 motherboard και 16GB DDR4@3200.

Δες εδώ :https://www.thelab.gr/forums/topic/181940-pc-γενική-χρήση-παιχνίδια-τύπου-fb/?tab=comments#comment-2700711

Με την igpu του 2400 θα είσαι λίγο πιο γρήγορος απ' ότι τώρα https://gpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-RX-Vega-11-Ryzen-iGPU-vs-AMD-HD-5850/m401440vsm7680

Πουλάς και τα παλιά κομμάτια και θα είσαι <280€ κόστος.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν θες να κρατησεις το υπαρχον συστημα θα σου προτεινα μονο μνημη (+4) και εναν ssd αν δεν εχεις ηδη...

για vga πρωτα δες τις απαιτησεις σου σε αναλυση και 'βαρια' παιχνιδια

αλλιως ξεκινας με την βαση που προτεινει ο paxman + φυσικα vga κλπ για να μπεις στα νεα δεδομενα (με αναλογο κοστος)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

Με 280€ παίρνεις Ryzen 5 2400G, B450 motherboard και 16GB DDR4@3200.

Δες εδώ :https://www.thelab.gr/forums/topic/181940-pc-γενική-χρήση-παιχνίδια-τύπου-fb/?tab=comments#comment-2700711

Με την igpu του 2400 θα είσαι λίγο πιο γρήγορος απ' ότι τώρα https://gpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-RX-Vega-11-Ryzen-iGPU-vs-AMD-HD-5850/m401440vsm7680

Πουλάς και τα παλιά κομμάτια και θα είσαι <280€ κόστος.

θα ήθελα να αποφύγω την αλλαγή motherboard γιατί χρειάζεται να ξαναστήσω το PC από την αρχή και θα χρειαστεί επιπλέον καινούργια κάρτα γραφικών που δεν περιλαμβάνεται στα 280€

Link to comment
Share on other sites

Άμα πάρεις νέα gpu θα σε κρεμάει ο επεξεργαστής οπότε θα είναι δώρο αδωρον. Για εμένα αν θες να κάνεις αναβαθμισουλα , πάρε ssd , ακόμα 4 gb μνήμη και μια μεταχειρισμένη γραφικών τύπου 960 η 7870/90 η ακόμα και 470 άμα υπάρχει σε σωστή τιμη. Έτσι ώστε να μην περάσεις το 150-200αρι γιατί δεν αξίζει να σκάσεις σε αυτό το σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jakbob said:

θα ήθελα να αποφύγω την αλλαγή motherboard γιατί χρειάζεται να ξαναστήσω το PC από την αρχή και θα χρειαστεί επιπλέον καινούργια κάρτα γραφικών που δεν περιλαμβάνεται στα 280€

Στο προτείνω στη λογική ότι είναι αρκετά παλιός υπολογιστής και είναι ευκαιρία να πας σε σύγχρονη και αναβαθμίσιμη πλατφόρμα.

Μπορείς να ζήσεις και με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών η οποία για το ήπιο gaming που λες είναι μια χαρά.

Τώρα αν έχεις προγράμματα δουλειάς τα οποία είναι δύσκολο ή έχουν κόστος να μεταφερθούν σε καινούργια εγκατάσταση, I rest my case :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

Στο προτείνω στη λογική ότι είναι αρκετά παλιός υπολογιστής και είναι ευκαιρία να πας σε σύγχρονη και αναβαθμίσιμη πλατφόρμα.

Μπορείς να ζήσεις και με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών η οποία για το ήπιο gaming που λες είναι μια χαρά.

Τώρα αν έχεις προγράμματα δουλειάς τα οποία είναι δύσκολο ή έχουν κόστος να μεταφερθούν σε καινούργια εγκατάσταση, I rest my case :)

Δεν διαφωνώ με την πρόταση σου εφόσον η καινούργια μητρική δίνει πολλές δυνατότητες, αλλά ο υπολογιστής χρησιμοποιείται καθημερινά σε δουλειά γραφείου οπότε είναι πολύ δύσκολο από πλευράς χρόνου να στηθεί ξανά

πριν 20 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Δεν χρειαζεσαι απαραιτητα καρτα γραφικων..

 

το σκέφτηκα γιατί η 5850 που έχω είναι παρωχημένη και θα ήταν καλύτερα να έβαζα κάτι σε HD 7850 τουλάχιστον

 

Έγινε επεξεργασία από jakbob
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jakbob said:

Δεν διαφωνώ με την πρόταση σου εφόσον η καινούργια μητρική δίνει πολλές δυνατότητες, αλλά ο υπολογιστής χρησιμοποιείται καθημερινά σε δουλειά γραφείου οπότε είναι πολύ δύσκολο από πλευράς χρόνου να στηθεί ξανά

Σε αυτή την περίπτωση πάς, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, σε άλλα 4GB RAM + SSD αν δεν έχεις + κάποια από τις κάρτες που λές.

Για να ελαχιστοποιήσεις το κόστος ίσως να κοίταζες σε μεταχειρισμένη κάρτα.

Μνήμη δεν αξίζει να πάρεις παραπάνω γιατί είναι πεταμένα λεφτά καθώς οι DDR3 είναι πλέον ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Άμα πάρεις νέα gpu θα σε κρεμάει ο επεξεργαστής οπότε θα είναι δώρο αδωρον. Για εμένα αν θες να κάνεις αναβαθμισουλα , πάρε ssd , ακόμα 4 gb μνήμη και μια μεταχειρισμένη γραφικών τύπου 960 η 7870/90 η ακόμα και 470 άμα υπάρχει σε σωστή τιμη. Έτσι ώστε να μην περάσεις το 150-200αρι γιατί δεν αξίζει να σκάσεις σε αυτό το σύστημα.

Ο ssd μπορεί να συνδεθεί σε SATA slot;; και που θα μπορούσα να βρω παλιά κάρτα όπως αυτές που προτείνεις;;

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, jakbob said:

Ο ssd μπορεί να συνδεθεί σε SATA slot;;

Εννοείται, θα πάρεις SSD 2,5" που έχει Sata επαφή data και ρεύματος.

Λόγω της παλαιότητας της μητρικής σου θα παίζει μέχρι ~275mb/sec που είναι το όριο του SATA 2, αλλά και πάλι η διαφορά με τον μηχανικό θα είναι χαώδης.

Απλά εφ'όσον δεν θες να κάνεις καινούργια εγκατάσταση θα πρέπει να πάρεις χωρητικότητα  τουλάχιστον ίδια με τον χώρο που χρησιμοποιείς ήδη στον υφιστάμενο δίσκο + καμιά 100GB να έχεις "αέρα".

Υπάρχει και η λύση να μεταφέρεις τα δεδομένα από την επιφάνεια εργασίας, τα έγγραφα, την μουσική, τα βίντεο και της λήψεις σε έναν εξωτερικό δίσκο, να υπολογίσεις τότε τι χώρο χρειάζεσαι και όταν κάνεις την κλωνοποίηση να ορίσεις τη θέση των παραπάνω φακέλων στον μηχανικό δίσκο και μετά να επαναφέρεις τα δεδομένα πίσω.

Αν και εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές των SSD, και αν δεν έχεις τεράστιο όγκο δεδομένων, ίσως να είναι και ανούσιο.

 

Για κάρτα μεταχειρισμένη κοίτα σε αγγελίες εδώ μέσα, στη χρυσή ευκαιρία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.