Jump to content



970 Plus raid0 η Corsair MP600?


Recommended Posts

Ειμαι σε σκεψη αναμεσα σε 2 samsung 970 Plus 500GB , ( εχω εναν ) η να αγορασω εναν Corsair MP600?

Μητρικη εχω την Asus Strix X570-F.

 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, jax7480 said:

Τίποτα από τα 2. Μείνε όπως είσαι.

 

Καλημέρα Ζάχο, ο λόγος σε παρακαλώ? Δεν μπορεί να μην έχει διαφορά η καινούρια γενιά 4, από αυτό που έχω τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο στα sequential. Σε οτιδήποτε άλλο ο 970 EVO plus είναι καλύτερος.

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/corsair_mp600_pcie_4_nvme_ssd_review,20.html

 

Επίσης αν βάλεις 2ο για RAID0 θα πατώσουν οι επιδόσεις σχεδόν παντού εκτός των sequential. Περίμενε λίγο καιρό και το ξαναβλέπουμε όταν δοκιμάσω εγώ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jax7480 said:

Έχει μόνο στα sequential. Σε οτιδήποτε άλλο ο 970 EVO plus είναι καλύτερος.

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/corsair_mp600_pcie_4_nvme_ssd_review,20.html

 

Επίσης αν βάλεις 2ο για RAID0 θα πατώσουν οι επιδόσεις σχεδόν παντού εκτός των sequential. Περίμενε λίγο καιρό και το ξαναβλέπουμε όταν δοκιμάσω εγώ.

 

Ηξερα ότι θα απαντούσες. Χαχαχαχαχαχαχα. Αρε Σκανδιναβε! 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, jax7480 said:

Έχει μόνο στα sequential. Σε οτιδήποτε άλλο ο 970 EVO plus είναι καλύτερος.

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/corsair_mp600_pcie_4_nvme_ssd_review,20.html

 

Επίσης αν βάλεις 2ο για RAID0 θα πατώσουν οι επιδόσεις σχεδόν παντού εκτός των sequential. Περίμενε λίγο καιρό και το ξαναβλέπουμε όταν δοκιμάσω εγώ.

 

Εγκυκλοπαιδικά μιλώντας, σε RAID-0 μόνο στα sequential reads/writes δεν αναμένεται αύξηση επιδόσεων; Σε όλα τα άλλα είδη ανάγνωσης γραφής, το latency παίζει ρόλο και αυτό δεν αλλάζει σε RAID-0 εφόσον το φυσικό μέσο είναι το ίδιο. Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει και το FS. 

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο έχω δει:

 

1) Εξαρτάται τους SSD

2) Στους AMD τα πράγματα γίνονται τραγικά όταν μπαίνει και 2ος για RAID0 (τουλάχιστον στους Threadripper που δοκίμασα - Σε λίγο καιρό θα δοκιμάσω και στους Ryzen 3). Στους Intel δεν είναι τόσο μεγάλη η πτώση. Μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις οι επίδοσεις ακόμα και στα random είναι καλύτερες από ένα μονό drive.

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο on-board soft raid της εκάστοτε πλατφόρμας φαντάζομαι και μόνο σε windows. Μολονότι ίσως είναι "εύκολη" λύση, πιστεύω ότι δεν πρόκειται για σοβαρή λύση. Όποιος ενδιαφέρεται για σοβαρές λύσεις raid είτε παίζει με σοβαρές software λύσεις π.χ. ZFS raid, btrfs raid, ακόμα και mdadm ή χρησιμοποιεί κάποια dedicated raid κάρτα με όλα τα μειονεκτήματα που αυτό συνεπάγεται. 

 

Δεν θέλω να θίξω κανέναν, την άποψή μου γράφω. 

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να ρώτησε τι raid να κάνει. Ρώτησε τι θα γίνει αν κάνει RAID0 πάνω στο Ryzen. Και η απάντηση μου παραμένει ως έχει. Οι Threadripper στο RAID0 δεν ήταν ΟΥΤΕ για φτύσιμο. Πιστεύω πως το ίδιο ισχύει και στους Ryzen 3. Σε λίγο καιρό θα μάθω. Τώρα αν θέλει να δώσει λεφτά να πάρει κάρτα ή να κάνει κάποιο από τα παραπάνω software raid, Καλή τύχη αν και με την πλατφόρμα των Ryzen δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jax7480 said:

Δε βλέπω να ρώτησε τι raid να κάνει. Ρώτησε τι θα γίνει αν κάνει RAID0 πάνω στο Ryzen. Και η απάντηση μου παραμένει ως έχει. Οι Threadripper στο RAID0 δεν ήταν ΟΥΤΕ για φτύσιμο. Πιστεύω πως το ίδιο ισχύει και στους Ryzen 3. Σε λίγο καιρό θα μάθω. Τώρα αν θέλει να δώσει λεφτά να πάρει κάρτα ή να κάνει κάποιο από τα παραπάνω software raid, Καλή τύχη αν και με την πλατφόρμα των Ryzen δεν το βλέπω.

Ζάχο γενική τοποθέτηση ήταν το σχόλιό μου. Κατάλαβα ότι μιλάμε για Win soft raid με το εκάστοτε chipset της πλατφόρμας.

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβαίνω. Απλά πιστεύω πως αυτά που προσφέρουν οι πλατφόρμες out of the box, είναι υπεραρκετά για οικειακή χρήση και δεν χρειάζεται ο μέσος χρήστης να μπλέκεται με κάτι άλλο.

Αν μιλήσουμε για επαγγελματική χρήση, τότε είναι άλλες οι επιλογές.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, jax7480 said:

To καταλαβαίνω. Απλά πιστεύω πως αυτά που προσφέρουν οι πλατφόρμες out of the box, είναι υπεραρκετά για οικειακή χρήση και δεν χρειάζεται ο μέσος χρήστης να μπλέκεται με κάτι άλλο.

Αν μιλήσουμε για επαγγελματική χρήση, τότε είναι άλλες οι επιλογές.

 

για ριξε ιδεα για επαγγελματικη χρηση , για αρχεια 500mb και ανω.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις με αυτά τα αρχεία. Επίσης για επαγγελματική χρήση δεν μπαίνουν τα consumer drives που χρησιμοποιούμε σπίτι. 

Just now, gdp77 said:

Επίσης το PCIe Gen4 έχει διπλάσιο bandwidth per lane σε σχέση με το PCIe Gen3. Ίσως να παίζει ρόλο σε raid-0 nvme

 

Θα φανεί (Μόλις βρω 3900 διαθέσιμο).

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jax7480 said:

Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις με αυτά τα αρχεία. Επίσης για επαγγελματική χρήση δεν μπαίνουν τα consumer drives που χρησιμοποιούμε σπίτι. 

 

Θα φανεί (Μόλις βρω 3900 διαθέσιμο).

Σκοπεύεις να κάνεις raid-0 με gen4 δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.