Jump to content



global spare στον mp600


Recommended Posts

χθες εγινε μια βλακεια με το fsx και σημερα πηγα να κανω παλι φορματ ,μπξκα ξανα στην διαδικασια για raid0 , αλλα ειδα οτι τον εαν απο τους 2 mp600 μου τον εκναε global spare και δεν μου δειχνει την επιλογη raid0 , αλλα μονο την επιλογη raidable.Πως θα ξαναεπαναφερω το raid 0?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι το "global spare", αλλά μήπως ένα reset bios σου επιτρέψει να επαναλάβεις τη διαδικασία; 

 

ΥΓ Φαντάζομαι ότι προσπαθείς να το σετάρεις από το bios, πριν στήσεις win.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, gdp77 said:

Δεν ξέρω τι είναι το "global spare", αλλά μήπως ένα reset bios σου επιτρέψει να επαναλάβεις τη διαδικασία; 

 

ΥΓ Φαντάζομαι ότι προσπαθείς να το σετάρεις από το bios, πριν στήσεις win.

το εκανα το reset bios αλλα τιποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Σβησε παλι τα  arrays και φτιαξε τα απο την αρχη. Global spare σημαινει πως τον εχεις βαλει να ειναι spare σε μια συστοιχια (συστοιχιες για την ακριβεια γι αυτο και Global και οχι hot) RAID απο την οποια αν ενα απο τα drives της χαλασει θα ξεκινησει ο Global spare να λειτουργεί ως αντικατασταση του χαλασμένου drive. Δεν ξερω πως ακριβως το εκανες αυτο πάντως σιγουρα ειναι αναστρεψιμο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, jax7480 said:

Σβησε παλι τα  arrays και φτιαξε τα απο την αρχη. Global spare σημαινει πως τον εχεις βαλει να ειναι spare σε μια συστοιχια (συστοιχιες για την ακριβεια γι αυτο και Global και οχι hot) RAID απο την οποια αν ενα απο τα drives της χαλασει θα ξεκινησει ο Global spare να λειτουργεί ως αντικατασταση του χαλασμένου drive. Δεν ξερω πως ακριβως το εκανες αυτο πάντως σιγουρα ειναι αναστρεψιμο.

το εφτιαξα , εκανα reset , βγαλσιμο της μπαταριας και ξανα raid 0. Αναστρεψιμο τι εννοεις....υπαρχει περιπτωση να επαθε κατι ο m.2?

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, def said:

Αναστρεψιμο τι εννοεις....υπαρχει περιπτωση να επαθε κατι ο m.2?

Όχι βρε εννοούσε ότι ήταν κάποια ρύθμιση στο bios που μπορεί προφανώς να αναιρεθεί. Άλλωστε, όπως λες, το πέτυχες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, gdp77 said:

Όχι βρε εννοούσε ότι ήταν κάποια ρύθμιση στο bios που μπορεί προφανώς να αναιρεθεί. Άλλωστε, όπως λες, το πέτυχες.

Πλήρης συνχηση... Με ζάλισαν στην δουλειά και..... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.