Jump to content



Usb 2.0 σε gigabyte b450 δεν λειτουργούν!


nkoumo

Recommended Posts

Γεια σας

Συναρμολογησα ryzen 2600 σε gigabyte b450 dsh3 και όλα οκ που μόλις τα αγόρασα ολοκαινουρια , εκτός από τα usb και συγκεκριμένα:

1.Δεν λειτουργούν τα 2 usb 2.0 που είναι δίπλα από το ethernet. Όμως αν βάλω usb stick ανάβει το λαμπάκι έστω για λίγο. Ότι και να συνδέσω επάνω όμως δεν το διαβάζει , ούτε τον εκτυπωτή μου βλέπει. Έβαλα εκεί ένα bootable stick για να δω αν θα το δει το bios menu που είναι ανεξάρτητο από windows drivers αλλά τίποτα.

2.Όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν, δηλαδή 4 usb3 + usb τα πάνω που βάζω mouse keyboard

3. Μετά την αναβάθμιση της CPU, motherboard Δεν εγκατέστησα τα win10  από την αρχή. Μπήκα από τον δίσκο μου  κανονικά και εγκατεστησα τους drivers  της motherboard μετά. Τώρα αν έχει γίνει  μπαχαλο εκεί δεν ξέρω. Παντός στην διαχείριση των συσκευών και θυρών δεν μου βγάζει κάποιο θαυμαστικό για λάθος. 

Τι λέτε να φταίει? Να είμαι τόσο άτυχος και να είναι χαλασμένη?

Υ.γ. το κουτί έχει 2 usb στην πρόσοψη που ούτε αυτά δουλεύουν. Αυτά πιθανον να τα έχω συνδέσει λάθος στην μητρική αν και αμφιβάλω. Όμως αυτό δεν νομίζω να σχετίζεται με τα. Εξωτερικά usb της μητρικής όπως αναφερα παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεσε τα 2 μπροστινά usb και τότε δες αν δουλεύουν τα πίσω. Δες μήπως υπάρχει καμιά ρύθμιση στο bios που τα απενεργοποιεί/ενεργοποιεί (αν και δεν νομίζω). Μπούταρε με ένα linux live usb και δεν αν ούτε και εκεί παίζουν. Ακραίο σενάριο μήπως γίνεται καμιά επαφή με το tower και βραχυκυκλώνουν. Πριν στείλεις τη μητρική για RMA βγάλε την από το tower και δοκίμασε με τη μητρική "στον αέρα" να δεις αν λειτουργούν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, nkoumo said:

Το προβλημα λύθηκε

Τα εσωτερικά καλώδια από τα usb του κουτιού και της μητρικης ήταν λάθος  συνδεδεμένα.

Τhanks

 

Ευτυχώς που δεν έκανε μπαμ. Φίλος που είχε κάνει παρόμοιο λάθος μόνο πυροσβεστήρα που δεν πήρε για να σβήσει τις φλόγες που πετάχτηκαν από το Mobo....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Ευτυχώς που δεν έκανε μπαμ. Φίλος που είχε κάνει παρόμοιο λάθος μόνο πυροσβεστήρα που δεν πήρε για να σβήσει τις φλόγες που πετάχτηκαν από το Mobo....

 

Πλέον είναι δυσκολότερο, γιατί συνήθως είναι σφραγισμένη μία θηλυκή υποδοχή. Παλιότερα μπορούσες -με λίγη προσπάθεια- να βραχυκυκλώσεις ρεύμα με γείωση, με τα αποτελέσματα που περιγράφεις... ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, acct said:

 

Πλέον είναι δυσκολότερο, γιατί συνήθως είναι σφραγισμένη μία θηλυκή υποδοχή. Παλιότερα μπορούσες -με λίγη προσπάθεια- να βραχυκυκλώσεις ρεύμα με γείωση, με τα αποτελέσματα που περιγράφεις... ?

Ναι ήταν αρκετά χρόνια πίσω. Είχε συνδέσει σε εσωτερική υποδοχή usb2 αντί για το σωστό καλώδιο κάποιο που ήταν σχεδόν όμοιο βύσμα (firewire νομίζω ή κάτι τέτοιο). Μπαμ, φλόγες και δεν συμμαζεύεται. Εννοείται όλη η mobo ψόφησε και ευτυχώς που δεν πήρε και τα υπόλοιπα συστήματα μαζί της. Δεν το είχα δει το σκηνικό αλλά μου το περιέγραψε στο τηλέφωνο και μετέπειτα είδα και την καμμένη mobo. H μισή ήταν μαύρη από τις φλόγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.