Jump to content



Τιμές στις κάρτες γραφικών της Nvdia και αγορά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει γιατί οι τιμές της nvidia ανεβαίνουν? 

Λέγοντας ανεβαίνουν εννοώ πως ξεκίνησαν ψηλά,έπεσαν και τώρα ξανά φτάνουν σχεδόν τις αρχικές τιμές.

Και εννοώ για τις σειρές 20x0 όχι γενικά. (Ειδικότερα η 2080ti που με ενδιαφέρει)

Με συγχωρείτε αν η ερώτηση είναι offtopic.

Γενικά γνωρίζουμε είτε υποθέτουμε για το πότε θα πέσουν? 

Χρειαζομαι κάρτα (μονο nvidia λόγο gsync οθονης) και οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Liakos16s έγραψε:

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει γιατί οι τιμές της nvidia ανεβαίνουν? 

Λέγοντας ανεβαίνουν εννοώ πως ξεκίνησαν ψηλά,έπεσαν και τώρα ξανά φτάνουν σχεδόν τις αρχικές τιμές.

Και εννοώ για τις σειρές 20x0 όχι γενικά. (Ειδικότερα η 2080ti που με ενδιαφέρει)

Με συγχωρείτε αν η ερώτηση είναι offtopic.

Γενικά γνωρίζουμε είτε υποθέτουμε για το πότε θα πέσουν? 

Χρειαζομαι κάρτα (μονο nvidia λόγο gsync οθονης) και οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Μάντεις δεν είμαστε ούτε έχει νόημα να γίνουμε.

Αν σ' ενδιαφέρει η αγορά μιας ti, οι τιμές τους έχουν πέσει κάπως.

Υπάρχουν και οι μεταχειρισμένες, οπότε μπορεί να βρεις κάποια σε ακόμη καλύτερη τιμή.

Προσωπικά, για να μην λέω λόγια του αέρα, πήρα μεταχειρισμένη ti (πλήρωσα περί τα 1.000 ευρώ). Tough pill to swallow, αλλά το latest and greatest πληρώνεται.

Υπάρχουν και οι 2080 super πάντως. 

Ποια οθόνη έχεις και ποια παιχνίδια παίζεις;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Liakos16s said:

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει γιατί οι τιμές της nvidia ανεβαίνουν? 

Λέγοντας ανεβαίνουν εννοώ πως ξεκίνησαν ψηλά,έπεσαν και τώρα ξανά φτάνουν σχεδόν τις αρχικές τιμές.

Και εννοώ για τις σειρές 20x0 όχι γενικά. (Ειδικότερα η 2080ti που με ενδιαφέρει)

Με συγχωρείτε αν η ερώτηση είναι offtopic.

Γενικά γνωρίζουμε είτε υποθέτουμε για το πότε θα πέσουν? 

Χρειαζομαι κάρτα (μονο nvidia λόγο gsync οθονης) και οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 



Δε προκειται να πεσουν οι τιμες.  Οσο θεωρειται η καλυτερη καρτα δε θα πεσουν..
Απο πριν το καλοκαιρι (Ιουνιο περιπου) σκεφτομουν για αγορα 2χ2080ti και εψαχνα σχεδον καθημερινα στι geizhals.  Δεν εχουν πεσει σεντ. Και βεβαια ακομα να παρω ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:



Δε προκειται να πεσουν οι τιμες.  Οσο θεωρειται η καλυτερη καρτα δε θα πεσουν..
Απο πριν το καλοκαιρι (Ιουνιο περιπου) σκεφτομουν για αγορα 2χ2080ti και εψαχνα σχεδον καθημερινα στι geizhals.  Δεν εχουν πεσει σεντ. Και βεβαια ακομα να παρω ?

Ε, έχουν πέσει λίγο. 

Βλέπω, ας πούμε, τη ventus στα 999. Σίγουρα, δεν είναι η καλύτερη υλοποίηση, αλλά έχει πέσει η τιμή της (-100 ευρώ).

Η evga black edition είναι στα 1.049.

Δεν υποστηρίζω ότι οι τιμές είναι λογικές. Έχουν πέσει όμως. Έστω κι αν μιλάμε για περίοδο προσφορών.

Link to comment
Share on other sites

η palit dual OC ηταν απο 999 εως 1049  3-4 μηνες τωρα.
και πολλες αλλες καρτες εχουν κρατησει την τιμη τους. Οταν κατα μεσο ορο θες για καλη υλοποιηση απο 1150-1250 εδω και ενα 4-5μηνο δε θεωρω οτι εχουν πεσει οι τιμες. Εκτος αν θεωρουμε πτωση τα 20-30Ε η και τα 50Ε.

 

Η τιμη μετα απο τοσο καιρο αν θεωρουσαμε οτι υπαρχει πτωση τιμων, θα επρεπε να εβρισκες τωρα στο 1000ρικο καρτες με καλη υλοποιηση. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Dell Alienware AW3418DW.

Από παιχνίδια παίζω ότι έχει καλά γραφικά τύπου Tomb Raider Dirt 2.0 Battlefield..

Αυτή τη στιγμή είμαι με Asus rog strix oc 1060 και μπορώ να παίξω αξιοπρεπεστατα (έτσι νομίζω δηλαδή).

Βέβαια μου έχουν πει πως με μια καλή Rtx θα δω δραματική διαφορά.

Οι τιμές σε υλοποιήσεις τυπου Asus Rog είχαν φτάσει 1200 και ξαφνικά είναι στα 1460..

Θέλω μόνο καινούρια (για ψυχολογικούς λόγους ?) επειδή θέλω να της περάσω block και νιώθω πιο σίγουρος έτσι ?

Όσο για τις υλοποιήσεις έχουν διαφορά μεταξύ τους? 

Θέλω να πω το μάτι θα καταλάβει αν παίξεις με μια palit των 1050€ και μετά με μια Asus Rog των 1450€?

Είχα δει στο YouTube ένα βίντεο με 2 διαφορετικές 2080ti,η μια ήταν σίγουρα Inno 3d και η άλλη αν δεν κάνω λάθος ήταν Gigabyte,και βλέποντας και τα 2 καταλάβαινες διαφορά υπέρ της Gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

για ποια διαφορα μιλας ; για τα 2 fps παραπανω; 

 

Νομίζω πως ανάμεσα σε αυτές τις 2 κάρτες,πέρα από την διαφορά fps που σίγουρα δεν την αντιλαμβάνεται το μάτι κανενός,υπάρχει διαφορετική απόδοση εικόνας. 

Αυτό κατάλαβα εγώ βλέποντας το βιντεάκι.

Από κει και πέρα όταν λέμε "μια καλη" υλοποίηση της κάρτας τι εννοούμε? 

Πχ καλύτερες θερμοκρασίες,πιο ήσυχη?

Μην το πάρετε διαφορετικά,δεν γνωρίζω πράγματα και ρωτάω για να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και ρωτας. Ρωτας για να μαθεις :)
Διαφορα στην ποιοτητα μου φαινεται πολυ τραβηγμενο σα σεναριο..


Η διαφορα σε μια καλη υλοποιηση ειναι αυτο που ειπες. Πιο ησυχη, καλυτερες θερμοκρασιες, ισως να ανεβαζει περισσοτερα turbo clocks η και σε overclocking. Αλλα διαφορα δε θα δεις σε επιδοσεις. (και δε θεωρω διαφορα τα 2 fps )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα εικονας, το τσιπ ειναι ιδιο. Διαλεγεις ποια καρτα σου κανει βαση θορυβου θερμοκρασιων η και   εμφανισιακα και κανεις την επιλογη σου. 
Δεν χρειαζεται ντε και καλα να παρεις 2080ti

και με μια 2080 θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα και θα σου μεινουν και 600 ευρω.

Υποψην οτι η συγκεκριμενες δεν κανουν overclock οποτε τα waterblock ειναι αχρειαστα. Ειναι ζητημα αν θα δεις 65 βαθμους στα turbo της καρτας.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα εικονας, το τσιπ ειναι ιδιο. Διαλεγεις ποια καρτα σου κανει βαση θορυβου θερμοκρασιων η και   εμφανισιακα και κανεις την επιλογη σου. 
Δεν χρειαζεται ντε και καλα να παρεις 2080ti

και με μια 2080 θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα και θα σου μεινουν και 600 ευρω.

Υποψην οτι η συγκεκριμενες δεν κανουν overclock οποτε τα waterblock ειναι αχρειαστα. Ειναι ζητημα αν θα δεις 65 βαθμους στα turbo της καρτας.

Δεν γνώριζα πως δεν παίρνουν overclock (όχι πως έχω σκοπό να κάνω).

Το block και γενικά την υδροψυξη την θέλω λόγο της ησυχίας και επειδή μου αρέσει να το βλέπω και όλη η φάση του "modding".

Είχα το 2008 full watercooler που το είχα φτιάξει στον Κοπριτη και έχω μπει ξανά στο τρυπάκι,μου λείπει μόνο η κάρτα ?

πριν 13 λεπτά, το μέλος Liakos16s έγραψε:

Δεν γνώριζα πως δεν παίρνουν overclock (όχι πως έχω σκοπό να κάνω).

Το block και γενικά την υδροψυξη την θέλω λόγο της ησυχίας και επειδή μου αρέσει να το βλέπω και όλη η φάση του "modding".

Είχα το 2008 full watercooler που το είχα φτιάξει στον Κοπριτη και έχω μπει ξανά στο τρυπάκι,μου λείπει μόνο η κάρτα ?

Μόλις ψιλοεψαξα και είδα πως γίνεται overclock.

Τελικά τι γίνεται? ?

Επίσης από που προκύπτουν τα 600 ευρώ διαφορά όταν η πιο φθηνή 2080 έχει 630 και η ti έχει 1030?

Έγινε επεξεργασία από Liakos16s
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Liakos16s έγραψε:

Δεν γνώριζα πως δεν παίρνουν overclock (όχι πως έχω σκοπό να κάνω).

Το block και γενικά την υδροψυξη την θέλω λόγο της ησυχίας και επειδή μου αρέσει να το βλέπω και όλη η φάση του "modding".

Είχα το 2008 full watercooler που το είχα φτιάξει στον Κοπριτη και έχω μπει ξανά στο τρυπάκι,μου λείπει μόνο η κάρτα ?

Μόλις ψιλοεψαξα και είδα πως γίνεται overclock.

Τελικά τι γίνεται? ?

Επίσης από που προκύπτουν τα 600 ευρώ διαφορά όταν η πιο φθηνή 2080 έχει 630 και η ti έχει 1030?

Για το πρωτο παω πασο.

 

Overclock δεν κανει. Οσο σου δινει το boost απο μονο του αντε να βαλεις και 100mhz εξτρα. Απο εκει και μετα η καρτες εχουν power limit απο το bios που και να το ξεκλειδωσεις κρασαρει η καρτα. Απο οτι φαινεται τα τσιπ εχουν φτασει στο οριο.

 

Αν συγκρινεις τιμες ιδιων εταιριων τοσο ειναι περιπου.

EVGA 2080 - 819 2080ti - 1379 = 560 ευρω διαφορα

ASUS Rog Strix 809 - 1349 = 540

Gigabyte το ιδιο.

Ολες εχουν πανω κατω αυτη τη διαφορα στις τιμες τους.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20190707_153707.jpg

20190831_233108.jpg

20190707_153734.jpg

Εδώ την βλέπεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις που η φωτεινότητα είναι στο 80%.

Την δουλεύω στο 20% (Δεν χρειάζεται παραπάνω,αυτό μπορώ να στο πω με σιγουρια) και διορθώνεται αρκετά η αντίθεση ?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σου ήρθαν οι φωτο? Στο pc που είδα την συζήτηση μας δεν μου δείχνει κάτι. 

Τα χρώματα γαμανε,δεν το συζητάμε.

Για αυτό άλλωστε κάποιος πληρώνει και το ips. 

Πάντως επιμένω πως εγώ με αυτά τα λίγα που γνωρίζω θα έπαιρνα va. 

Έκανα τη μαλακια μπήκα στο ίντερνετ ποιο είναι το καλύτερο ultrawide monitor και όλοι έλεγαν για αυτό και το Predator που έτσι και αλλιώς φοράνε ίδια πάνελ απλά το alienware έχει καλύτερο εργοστασιακό calibrate. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Liakos16s έγραψε:

20190707_153707.jpg

20190831_233108.jpg

20190707_153734.jpg

Εδώ την βλέπεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις που η φωτεινότητα είναι στο 80%.

Την δουλεύω στο 20% (Δεν χρειάζεται παραπάνω,αυτό μπορώ να στο πω με σιγουρια) και διορθώνεται αρκετά η αντίθεση ?

Δοκίμασε να περάσεις και το profile του tft central. Αυτό έχω κι εγώ και είμαι ικανοποιημένος μέχρι τώρα.

Είμαστε και offtopic, ε;);

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.