Jump to content



Πρόβλημα με τηλεόραση και κανάλια


Recommended Posts

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω μια LG 37LH3000, η οποία μέχρι πρότινος δούλευε μια χαρά.

Μετά από μια μετακόμιση όμως άρχισε να κάνει κόλπα με τη λήψη των ψηφιακών καναλιών, και πιάνει μόνο αυτά της εικόνας. Κατά τη μεταφορά ούτε έπεσε, ούτε χτυπήθηκε πουθενά, ούτε τίποτα.

 

Τί μπορεί να φταίει γι'αυτό; Ότι πιάνει κάποια κανάλια με κάνει να πιστεύω ότι κατά πάσα πιθανότητα δε φταίει η κεραία. Αλλά δε μπορώ να δικαιολογησω αυτό το φαινόμενο.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ.aa0f217f0f74eb74102cf4d5d6372228.jpg&key=fa6cef3b6f0335921ad5f7a262e7ac66d575978eda8c7e00bb9ba6a7eb0718b0

 

85f8e83dbeaf00f998f796987b8128c7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λήψη ψηφιακών καναλιών διαφέρει από περιοχή σε περιοχή. Εκτός αν μιλάμε μετακόμιση εντός του ίδιου νομού.

 

Εδώ μπορείς να δεις τα κανάλια ανά περιφέρεια.

https://www.digea.gr/234/category/42/Tileoptikoi-stathmoi/el

 

Επίσης, μέσα στο μενού της τηλεόρασης λογικά θα έχει κάποια επιλογή "Αυτοδιάγνωσης" (έτσι το λέει η Samsung) μέσα από το οποίο θα μπορείς να δεις την ποιότητα λήψης των καναλιών σε ποσοστό επί τοις εκατό. Αν το νούμερο είναι χαμηλό, ενδέχεται να φταίει και η κεραία. Βέβαια, όταν έκανα κάτι εργασίες στο σπίτι, χωρίς κεραία και μόνο με το καλώδιο έπιανα όλα τα ψηφιακά κανάλια (με ποιότητα σήματος γύρω στο 10%).

 

Από εκεί και πέρα για να αποκλίσεις εντελώς την κεραία, μπορείς να δοκιμάσεις και έναν ψηφιακό δέκτη, ώστε να ελέγξεις τι κανάλια πιάνει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μετακόμιση από τους Αμπελόκηπους στην Καλλιθέα.
Δοκίμασα να σκαναρω πάλι για τα κανάλια, αλλά βγάζει μόνο τα τοπικά, όχι τα εθνικής εμβέλειας όπως βλέπεις...
Η κεραία είναι καινούρια, καλή (σύμφωνα με τον τεχνικό) και σε καλό σημείο.
Λειτουργία "Αυτοδιαγνωσης" δεν έχω δει να έχει, θα το κοιτάξω πάλι όμως.
Όσο για το δεύτερο δεκτή που λες, το των κατά νου, απλά δεν έχω βρει κάποιο ευκαιρο ακόμα...

Anyone be a cynic, dare to be an optimist.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενας φιλος με καινουργια tv εχει παθει το ιδιο με εσενα.........

τελικα δεν ειχε μπει σωστα το βυσμα της κεραιας...........

για δες το μπας και δεν παταει καλα στην tv........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Να το ξαναδώ, αλλά δε νομίζω.. Το έχω βγάλει και το έχω βάλει μερικές φορές..
Έτσι μου έρχεται να την ανοίξω για να δω τι σκατα γίνεται και δουλεύει ο μίσος αποκωδικοποιητής... Ούτε καν το ψηφιακό ραδιόφωνο δεν πιάνει!

Anyone be a cynic, dare to be an optimist.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

΄Έλεγξε και την πρίζα της κεραίας. Είχα παρόμοιο πρόβλημα μετά από μετακόμιση. Άλλαξα καλώδιο χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά έκαναν επαφή τα καλώδια στην πρίζα και χρειάστηκε να τη φτιάξω.

Έγινε επεξεργασία από RexMundi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.