Jump to content



Ποιό Linux?


konilio

Recommended Posts

Θέλω να απεξαρτηθώ απο τα windows και να δοκιμασω καποιο linux. Με ενδιαφερει να εχει τη μεγαλυτερη δυνατη συμβατοτητα με drivers και προγραμματα των windows και να ειναι 64bit. Ακουω προτασεις!

Link to comment
Share on other sites

64άμπιτη έκδοση σε περιοδικό... λίγο δύσκολο.

Κανένα περιοδικό μέχρι τώρα δεν το έχει κάνει.

Επίσης υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρεις... αποδεδειγμένο... δεν μπορεί κανένας να απεξαρτηθεί από τα Windows. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπες

http://distrowatch.com

και δες τα πιο δημοφιλή linux, freebsd, καθώς και πληροφορίες γι'αυτά (από που τα κατεβάζεις, αν μπορείς να τα παραγγείλεις κλπ.

Προσωπικά προτείνω Gentoo για μαζοχισμό και εντελώς manual καταστάσεις, Fedora C3 για ευκολία και Ubuntu για ακόμα περισσότερη ευκολία. Έχουν όλα 64-bit εκδόσεις καθώς και κάποια από αυτά έχουν και δωρεάν παραγγελία CDs ή free download.

post-129-1416071871,8032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τώρα την μετάβαση από Windows σε Linux, ξεκίνα από τους "μεγάλους" Mandrake (ίσως η πιο φιλική διανομή) ή SuSE (η διανομή που χρησιμοποιεί ο ίδιος ο Linus Torvalds), μέχρι να αποκτήσεις την ανάλογη "οικειότητα" με το συγκεκριμέμο λειτουργικό.

Στο τι θα καταλήξεις εσύ στο τέλος είναι καθαρά θέμα δικό σου υποκειμενικό.

Για 64bit υπομονή για λίγο ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα του chosen στην 10η θέση είναι το DSL (Damn Small Linux)... είναι το ποιο μικρό λειτουργικό σύστημα live-CD που έχω δει.

Είναι μόλις 50MB και παρέχει σχεδόν τα πάντα... και επειδή μου είχε ξεμείνει μια business card το έκαψα σε αυτήν... η οποία είναι τόσο μικρή που μπορείς να την έχεις μέσα στο πορτοφόλι σου.

Στο Desktop PC μου δούλεψε μια χαρά... αλλά στο laptop μου δεν έβλεπε το touchpad και δεν είχα mouse.

Η παρακάτω εικόνα είναι μια Business Card της διανομής DSL:

post-1513-1416071876,4254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.