Jump to content


Αποσυντονισμός Μηχανισμού Γκαραζ λόγω πτώσης τασης


skepasti21

Recommended Posts

Hello all, έχω μια γκαραζοπορτα με μηχανισμό και κάθε φορά που γίνεται αυξομείωση τάσεως ,χάνει τις ρυθμίσεις και πρέπει να ξανασυντονίσω, υπάρχει γενικό θέμα με την τάση στην περιοχή ιδιαίτερα τον χειμώνα και θέλω να ξενιασω κάποια στιγμη. Το ups υπολογιστή θα εκανε δουλειά?

Γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

ρώτησε να μάθεις μήπως για την περίπτωσή σου αρκεί ένας σταθεροποιητής τάσης https://www.se.com/gr/el/product-range/61877-line-r/?filter=business-5-κατοικίες-και-μικρές-επιχειρήσεις
Γενικά, τα συνηθισμένα ups που χρησιμοποιούμε σε υπολογιστές, όπως και οι σταθεροποιητές όπως αυτοί παραπάνω εκεί που δεν κάνουν είναι σε περιπτώσεις που υπάρχουν μοτέρ (ψυγεία, κλιματιστικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

ρώτησε να μάθεις μήπως για την περίπτωσή σου αρκεί ένας σταθεροποιητής τάσης https://www.se.com/gr/el/product-range/61877-line-r/?filter=business-5-κατοικίες-και-μικρές-επιχειρήσεις
Γενικά, τα συνηθισμένα ups που χρησιμοποιούμε σε υπολογιστές, όπως και οι σταθεροποιητές όπως αυτοί παραπάνω εκεί που δεν κάνουν είναι σε περιπτώσεις που υπάρχουν μοτέρ (ψυγεία, κλιματιστικά κλπ)
Δεν κάνουν γιατί δεν μπορούν να σηκώσουν το φορτίο, λογικό.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως δε θα το χρησομοποιησει σε πτωση τασης.

 

Τωρα το σκεφτηκα, δεν ειμαι ηλεκτρολογος, αλλα να μας πουν οι ηλεκτρολογοι, ενας πυκνωτης στο κυκλωμα δε θα βοηθουσε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Ακόμα είμαι στο σκοταδι παίδες, πριν κάνω κάποια κίνηση θέλω να είμαι σίγουρος γιατί μετά ότι αγοράσω δεν επιστρέφεται.

Εάν το πρόβλημα οφείλεται σίγουρα στις αυξομειώσεις τάσεις, τότε το UPS θα βοηθήσει. Ο χρόνος απόκρισης που απαιτείται για χρήση σε με υπολογιστές είναι μερικά ms, είμαι βέβαιος ότι δεν θα πειράξει την γκαραζόπορτα τέτοια καθυστέρηση.

Προφανώς και τα online είναι πιο σίγουρα, αλλά νομίζω ότι είναι αδικαιολόγητη πολυτέλεια για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Ειδικά εάν το μοτέρ έχει αρκετή ισχύ, οπότε το κόστος ανεβαίνει ακόμη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.