Jump to content



Πρόβλημα με 3d αρχείο για cnc. SOS!!!


Recommended Posts

Εδώ και καιρό φτιάχνω ένα project για το pc σε 3d! Έκατσα και το σχεδίασα στο sketchup (πολύ ψάξιμο... πολλές ώρες... πολύ μέτρημα!!!!!!!)...και πήγα σε διάφορες εταιρίες που αναλαμβάνουν cnc και στράντζα! Το project θα είναι τρία φύλλα αλουμινίου 3mm με τα ανάλογα κοψίματα-ανοίγματα-τρύπες κτλ...και τα ανάλογα στραντζαρίσματα για να πάρει το σχήμα που θέλω! Μέχρι τώρα όλα καλά! Έλα όμως που όλες οι εταιρίες αυτές χρησιμοποιούν solidworks και δεν θέλουν το αρχείο σε .skp που το αποθηκεύει το sketchup αλλά είτε σε .stl είτε σε .x_t...είτε σε .step...είτε .dxw....είτε όλα τα υπόλοιπα??? Ότι αρχείο και να βάλω στο solidworks μου εμφανίζει το σχέδιο μου γεμάτο πολύγωνα και μάλιστα δεν με αφήνει να σβήσω-πειράξω τίποτα μπας και το διορθώσω! Δοκίμασα διάφορους τρόπους... διάφορα προγράμματα.... μήπως και τα export του sketchup είναι ελαττωματικά...αλλά τίποτα! Το solidworks δεν το έχω δουλέψει ποτέ και να κάτσω να το μάθω και να ξανακάνω όλο το σχέδιο από την αρχή δεν υπάρχει περίπτωση! Fusion 360 το έχω δουλέψει ελάχιστα αλλά κι εκεί τα ίδια αν θυμάμαι καλά...

 

 

Κάποιος καμία ιδέα γιατί έχω ξενερώσει τη ζωή μου με το παραπάνω???

 

Μου προτείνανε από τις εταιρίες που πήγα να μου φτιάξουν εκείνοι το σχέδιο από την αρχη αλλά είμαι σίγουρος ότι ακριβώς ίδιο δεν θα το κάνουν...θα πρέπει να είμαι κι εγώ εκεί για ώρες... πράγμα αδύνατον λόγω δουλειάς  και από την άλλη το κόστος θα ανέβει παρά πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να θέλουν .stl. Το πιο γνωστό αρχείο για τέτοιες δουλειές. Δοκίμασε από sketchup export σε .obj η .fbx

Βάλτο στο solidworks να δεις αν τα διαβάζει.

Πάντως γιατί σε νοιάζει η τοπολογια εφόσον δεν αλλάζει την γεωμετρία και θα πάει για κόψιμο; 

Επίσης γιατί θες να το περάσεις ντε και καλά στο solid?? Τι θα κερδίσεις; πρόγραμμα σχεδιασμού είναι και αυτό, απλά αυτό δουλεύουν.

Εσένα σε νοιάζει αν το .stl βγει σωστό χωρίς τρύπες.

 

Στο 3ds max υπάρχει modifier για stl checker

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Λογικό να θέλουν .stl. Το πιο γνωστό αρχείο για τέτοιες δουλειές. Δοκίμασε από sketchup export σε .obj η .fbx

Βάλτο στο solidworks να δεις αν τα διαβάζει.

Πάντως γιατί σε νοιάζει η τοπολογια εφόσον δεν αλλάζει την γεωμετρία και θα πάει για κόψιμο; 

Επίσης γιατί θες να το περάσεις ντε και καλά στο solid?? Τι θα κερδίσεις; πρόγραμμα σχεδιασμού είναι και αυτό, απλά αυτό δουλεύουν.

Εσένα σε νοιάζει αν το .stl βγει σωστό χωρίς τρύπες.

 

Στο 3ds max υπάρχει modifier για stl checker

 

Προσωπικά με έχει βολέψει πολύ τι sketchup! Αλλά οι εταιρείες που κάνουν milling δουλεύουν solidworks και επειδή τους το βγάζει γεμάτο πολύγωνα δεν μπορούν λένε να δουν διαστάσεις...να βγάλουν κοστολογίο κατασκευής κτλ! Το sketchup έχει export σε .stl ....... τους έχω δώσει και .stl και .dwg και .obj και .step και .x_t αλλά ναι μεν όλα τα διαβάζει το solidworks... όλα τους βγάζουν πολύγωνα και δεν μπορούν λένε να το επεξεργαστούν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογική αυτό που λένε πραγματικά. Τι τους νοιάζει αν μια επιφάνεια έχει 10 η 10000 πολυγωνα;; Υπάρχει εντολή στο export να μη προσθέτει τρίγωνα; δηλαδή να μη κάνει triangulate την γεωμετρία..

Δλδ πως θέλουν την γεωμετρία τους ρώτησες;; Μήπως στα λένε αυτά για να το σχεδιάσουν αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δεν έχει λογική αυτό που λένε πραγματικά. Τι τους νοιάζει αν μια επιφάνεια έχει 10 η 10000 πολυγωνα;; Υπάρχει εντολή στο export να μη προσθέτει τρίγωνα; δηλαδή να μη κάνει triangulate την γεωμετρία..

Δλδ πως θέλουν την γεωμετρία τους ρώτησες;; Μήπως στα λένε αυτά για να το σχεδιάσουν αυτοί;

 

δεν ξέρω αν για το milling παίζουν ρόλο τα πολύγωνα ή αν το λένε εσκεμμένα...πάντως δεν έχω βρει κάπου εντολή ώστε να μην βγάζει πολύγωνα! Λίγο που το έψαξα στο Net...είναι κοινό πρόβλημα αυτό αλλά λένε οτί διορθώνεται αν όταν κάνεις import στο solidworks το stl αρχείο να το δηλώσεις ως solid! Βέβαια σε εμένα δεν δουλεύει γιατί μου λέει ότι μπορεί να το κάνει import μόνο ως graphic! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μήπως δεν είναι solid απο το sketchup? Κάτι σαν union η weld vertices? Υπάρχει τρόπος να ελέγξεις αν είναι κλειστή η γεωμετρία?

 

έβαλα το solid inspector 2 στο sketchup και δεν βρήκε κανένα λάθος! είναι solid όλο!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό το sketchup έχει κάψει κόσμο. Παλιά το χρησιμοποιούσα για concept design μόνο. Όταν χρειάστηκε να σχεδιάσω για 3d printing και για cnc πήγα κατευθείαν σε inventor και μετά fusion 360. Το sketchup μακρυά από εμένα εδώ και χρόνια και προσωπικά συμβουλεύω πελάτες να το αποφεύγουν επίσης αν είναι δυνατό για τα αρχεία που μου στέλνουν για 3d εκτύπωση.

Τέλος πάντων, το stl είναι λίγο περιοριστικό ως αρχείο για CAM, γιατί δεν μπορείς να επιλέξεις για παράδειγμα μια ενιαία γραμμή περίμετρο. Ίσως με .step να γίνεται πιο εύκολα. Ωστόσο το όλο θέμα είναι να διαβάζει stl το CAM πρόγραμμα που έχουν και όλα τα CAM διαβάζουν stl από όσο ξέρω. Παράδειγμα στην εικόνα που επισυνάπτω έβαλα ένα stl (ροζ χρώμα και μαύρες-γκρι γραμμές τα πολύγωνα του stl) στο CAM του fusion 360 και μου βγάζει κανονικά μονοπάτια για 3d adaptive χωρίς πρόβλημα.

 

Αλλά αν πάω να κάνω 2d κόψιμο περίμετρο ή τρύπες δεν με αφήνει να επιλέξω κάποια γραμμή, γιατί δεν υπάρχει ενιαία γραμμή καμπύλη (τύπου NURBS) αλλά πολλά ευθύγραμμα τμήματα από τα πολύγωνα. Ενώ αν είναι τύπου step ή σχεδιασμένο σε fusion ή solidworks κλπ τότε μπορείς να επιλέξεις στο CAM τις μπλέ γραμμές που φαίνονται στην εικόνα. Για 2D περιμέτρους τρύπες κλπ νομίζω αν κάνεις σε export σε dxf (δισδιάστατο σχέδιο) είναι καλύτερα και μπορεί να γίνει και σε laser cutter.

 

CncCAMstuff.thumb.png.6b3a69e51891c04afe28ee96680ad2ef.png

Επίσης ισχύει ότι stl αρχεία (mesh πολύγωνα) δεν μπορείς να τα επεξεργαστείς με CAD πρόγραμμα τύπου fusion ή solidworks. Στα stl μπορείς να πειράξεις γεωμετρία με προγράμματα τύπου meshmixer, blender κλπ. Όπως είναι δυσκολότερο και στο sketchup να δουλέψεις με imported stl επειδή βλέπει τις επιπλέον γραμμές πολυγώνων.

 

Συμπέρασμα, μπορείς να εξάγεις stl για 3d και dxf για 2d από sketchup για cnc και θα βρεθεί άκρη, αλλά δυστυχώς όταν έχεις 3d σχέδιο σε ένα άκυρο πρόγραμμα που είναι φτιαγμένο για σχεδίαση από αρχάριους χωρίς μηχανική ακρίβεια, μην περιμένεις ευκολία και θαύματα για CAM, CNC και 3D. Είναι μεγάλα τα κομμάτια για CNC που έχεις κάνει export σε stl? Έχεις σκεφτεί 3D εκτύπωση αντί για CNC;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με το sketchup δεν δέχονται λόγω ασυμβατότητας! Τελικά έκανα το project όλο στο solidworks (μου έφυγε η πίστη είναι η αλήθεια γιατί ναι μεν κάνει παπάδες αλλά είναι δύσκολο να το μάθεις!!!)  Αλλά τώρα έχω άλλο θέμα.... δεν ξέρω πώς να κάνω τα καπάκια της κατασκευής (η οποία είναι ένα φύλλο αλουμινίου πάχους 3mm με κοψίματα στο οποίο έγιναν bends ώστε να πάρει σχήμα μη ισοσκελούς εξάγωνου παραλληλόγραμμου)…..πώς θα αντιγράψω ακριβώς το όλο περίγραμμα? Ειδικά εκεί που είναι τα bends?

 

 

1452026142_projectwall2.thumb.jpg.cbb8a8905ae5a011819cd8b88b171c5a.jpg458051945_projectwall.thumb.jpg.74da7bc3f5c96178d7b801065c7b741c.jpg

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.