Jump to content



Ποσοτητα Gb για Linux Partition


Black_Maba

Recommended Posts

Γεια χαρα :)

Σκεφτομαι να βαλω παραλληλα με τα xp pro κ μια διανομη linux (mandrake 10.1 για αρχη) κ εχω καποιες ερωτησεις...

1.Τα xp βρισκονται στον C. Εφοσον δημιουργησω ενα linux partition (μεσω partitionmagic8) επισης στον C, θα υπαρξει καποιο προβλημα?

2.Ποσο πρεπει να ειναι το μεγεθος ενος linux partition?

3.Ποσα ειναι τελικα τα cd του mandrake 10.1? 3 ή 4?

4.Υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω το bootloader στον σκληρο? Πχ να γινεται η ολη φαση μεσω κλασσικης δισκετουλας?

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Black_Maba, που λές εγώ είχα κάνει δύο partition(το ένα ~10GB και το άλλο 45GB), και τα δύο είχαν XP Home αλλά το ένα δεν έχει κάνει τα update του. Κανένα πρόβλημα δεν προξένησαν !

* Μην με ρωτήσεις ΓΙΑΤΙ το έκανα αυτό διότι θα το * το Off Topic !

Τέλος πάντων, το πόσο μεγάλο πρέπει να'ναι το partition αυτό εξαρτάται από το μέγεθος του σκληρού σου δίσκου και κατά πόσο σοβαρά θα πάρεις το θέμα των Linux. Εννοώντας ότι είναι διαφορετικό το να εγκαταστήσεις Linux από περιέργεια και να μάθεις κάποια βασικά, από το να θέλεις να μεταφέρεις τα ΠΑΝΤΑ από XP σε Linux (πράγμα που δεν προτέινω ...)

Για τα υπόλειπα δεν ξέρω ... εγώ τα ίδια ακριβώς βήματα ακολουθώ με εσένα απλώς εγώ θα βάλλω τα Fedora τα οποία είναι bootable DVD και δεν έχω το πρόβλημα με τα άπειρα CD

Αν έχεις όρεξη (... και ADSL !) πήγαινε

ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/fedora/linux/core/3/i386/iso/FC3-i386-DVD.iso

Αυτά για τώρα !

Link to comment
Share on other sites

1. Κανένα πρόβλημα... και το partition magic είναι μια χαρά πρόγραμμα για να κάνεις δουλεία σου.

2. Εξαρτάτε τι δίσκο έχεις... και μετά πόσο θέλεις εσύ να προσφέρεις για το Linux... αλλά να είναι πάνω από 4GB.

3. Είναι ανάλογα με την έκδοση που έχεις. Εσύ ποια έχεις;

4. Και βέβαια μπορείς... απλά στην εγκατάσταση του Bootloader να επιλέξεις την δισκέτα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις :)

R@tNET τι εννοεις αναλογα την εκδοση? Εχω ηδη κατεβασει 3 cd του mandrake 10.1 αλλα θαρρω πως καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ειναι 4...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Black_Maba

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις :)

R@tNET τι εννοεις αναλογα την εκδοση? Εχω ηδη κατεβασει 3 cd του mandrake 10.1 αλλα θαρρω πως καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ειναι 4...

μήπως είναι ανάλογα την έκδοση?

το mandrake έχει την community που είναι τζαμπέ και τις εμπορικές. οι εμπορικές λογικά θα έχουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 17:28]

το mandrake έχει την community που είναι τζαμπέ και τις εμπορικές. οι εμπορικές λογικά θα έχουν κάτι παραπάνω.

thnx sotiri... αυτό ήθελα να πω. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια οταν επιλεγω fd0 για την εγκατασταση του bootloader κατι γινεται κ βγαζει error οσον αφορα την αντιγραφη των απαραιτητων αρχειων στο floppy. Το floppy δουλευει κανονικα... Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά και εγώ με τα Suse 9,2 δεν μπόρεσα να βάλω τον bootloader σε δισκέτα? Τι γίνεται?

Επίσησ, μπορώ να τον βάλω στο partision των windows? γιατί μια φορά χάλασα το partisioν των linux και , μιασ και ο grub ηταν μόνο εκει, δε ξεκινοθσαν ουτε linux ούτε windows. Δε θέλω να το ξαναπάθω...

Ή καλύτερα μπορώ να τον βάλω παντού για να είμαι σίγουροσ ή θα δημιουργηθεί πρόβλημμα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να βάλεις bootloader σε δισκέτα πρέπει να είναι το lilo και όχι το grub.

Στο RedHat που θυμάμαι παλιά υπήρχε μια εντολή mkbootdisk η οποία έδηνες το link για τη δισκέτα (/dev/fd0) και το kernel που θα φόρτωνε και σου έφτιαχνε boot-disk.

Γενικά με δισκέτα είναι πιο αργό το boot.

Αν υπάρχουν τα windows και το linux στον ίδιο δίσκο (σε διαφ. partitions) τότε βάζεις το grub (ή lilo) στο mbr του δίσκου και είσαι μια χαρά. Μετά απο το linux μπορείς να ρυθμίσεις το grub όπως θες (man grub και διαβασμα).

Στη περίπτωση που έχεις Windows και Linux σε διαφορετικές συσκευές IDE τότε περιπλέκονται λίγο τα πράγματα, καθώς το grub θα το βάλεις πάλι στο mbr του δίσκου των Windows αλλα υπάρχει περίπτωση να μη μπορείς να bootάρεις, καθώς θέλει κάποιες ρυθμίσεις το grub ανάλογα με τη περίπτωση (διαβασμα τα man pages του grub)

Το θέμα είναι αν θα βάλεις διανομή με 10 cd ή αν θα βάλεις linux ??

Απο τα πράγματα που δίνει η Mandake στα 4 cd θα χρησιμοποιήσεις το 2-5% αν είσαι αρχάριος και αν έχει αρκετά παιχνίδια !!!

Συνήθως οι διανομές σε 2-3 ή και παραπάνω cd έχουν τα source code των προγραμμάτων που έχει η διανομή. Αυτά δε τα χρειάζεσαι εκτός αν θες να κάνεις παραμετροποιημένο compile σε kernel και σε διάφορα άλλα (KDE,Gnome,...) ή είσαι linux development οπότε και στις 2 περιπτώσεις ξέρεις τι κάνεις. Αν δε ξέρεις βάζεις τα βασικά το πολύ 1-2GB και αν χρειαστείς κατι άλλο τα cd τα έχεις ή κατεβάζεις απο internet.

Για τους DSLάδες πιστεύω οτι η καλύτερη έκδοση είναι το debian (sarge) net-install καθώς κάνεις εγκατάσταση τις τελευταίες εκδόσεις και μπορείς να τις ελέγχεις με το aptitute όποτε θές, καθώς και τα security-updates που βγάζει η debian τα οποία είναι ότι πρέπει για να έχεις πάντα ένα ασφαλές σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.