Jump to content


Half-Life: Alyx


GFFermari

Recommended Posts

Αν δεν είχαμε τον αποκλεισμό λόγω COVID-19 θα πήγαινα σε κάποιο μαγαζί με VR να κάνω συμφωνία να αγοράσω πολλές ώρες μαζεμένες για να παίξω αυτό και μόνο. Αλλά να δώσω τώρα 1000€ για VR headset δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Αν δεν είχαμε τον αποκλεισμό λόγω COVID-19 θα πήγαινα σε κάποιο μαγαζί με VR να κάνω συμφωνία να αγοράσω πολλές ώρες μαζεμένες για να παίξω αυτό και μόνο. Αλλά να δώσω τώρα 1000€ για VR headset δύσκολο...

Δες για μεταχειρισμένα Oculus μέχρι 300€.

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2020 at 11:30 ΠΜ, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Δες για μεταχειρισμένα Oculus μέχρι 300€.

Αν είναι να το παίξω, προτιμώ την full experience με χειριστήρια που αναγνωρίζουν και κίνηση στα δάχτυλα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κυκλοφορησουν καμια 10αρια ΑΑΑ VR games, για να δικαιολογειται η αγορα headset απο το ''μέσο'' gamer.

Προς το παρον, μονο οι αφοσιωμένοι στα racing και οσοι δεν εχουν οικονομικό θεμα μπορουν κ δικαιολογειται να παρουν.

 

Ψηθηκα για φθηνο μτχ VR, μονο κ μονο για το Alyx, αλλα κρατηθηκα. Υπομονη για το Index μια κ καλη.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, tragikos said:

Αν είναι να το παίξω, προτιμώ την full experience με χειριστήρια που αναγνωρίζουν και κίνηση στα δάχτυλα ?

Τι διαφορα θα κανει? Αυτη τη στιγμη το rift s αναγνωριζει και κινει ξεχωριστα αντιχειρα, δεικτη, και τα υπολοιπα 3 μαζι. Στο alyx συγκεκριμενα δε χρειαζεται κατι παραπανω. Και γενικοτερα, δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτη η μανια με το full finger tracking, γιατι δε μπορω να φανταστω ενα παιχνιδι που θα απαιτει ανεξαρτητες κινησεις του παραμεσου ξερω γω πχ, εκτος αν βγει chopin simulator 

 

Και για να μεινω οντοπικ, το alyx γ@μαει, οποιος εχει τη δυνατοτητα να το παιξει σιγουρα. 

 

edit γενικα οι κνησεις στα vr games ειναι τριων ειδων

 

 

1. grab

2. punch

3. press button

 

Αρα με τα χειρηστηρια του rift s, αυτα τα 3 γινονται μια χαρα. Δε λεω, θα ηταν τελειο να μπορυσες να παιξεις χωρις καθολου χειριστηριο, αλλα απο την αλλη δεν ξερω, μπορει να εχανε και σε αισθηση, τουλαχιστον τωρα βλεπεις πως κρατας ενα οπλο, και τουλαχιστον κρατας κατι. Αν κρατας αερα κοπανιστο φοβαμαι πως θα χαθει το immersion. Τελοσπαντων, δεν αργει η στιγμη που θα μαθουμε

Έγινε επεξεργασία από chrooooo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να το τελειώσω. O Jeff με ταλαιπώρησε πολύυυυ...?

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά κανένα άλλο VR παιχνίδι δεν μου προκαλεί τόσο πονοκέφαλο. Μπορεί να είναι και οι ρυθμίσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά κανένα άλλο VR παιχνίδι δεν μου προκαλεί τόσο πονοκέφαλο. Μπορεί να είναι και οι ρυθμίσεις μου.

Δωσε μερικες πληροφοριες ακομα αν θες. Δηλαδη στις ποσες ωρες αν παιζεις καθημερινα ποτε το παρατηρησες.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2020 at 2:04 ΜΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

Δωσε μερικες πληροφοριες ακομα αν θες. Δηλαδη στις ποσες ωρες αν παιζεις καθημερινα ποτε το παρατηρησες.

Ευχαριστω.

Παίζω 2-3 ώρες (όχι απαραίτητα καθημερινά) αλλά αρχίζει ο πονοκέφαλος από το πρώτο 20άλεπτο. Την τελευταία φορά έβαλα την ρύθμιση γραφικών στο ultra-high και ήταν πιο υποφερτό. Μήπως έχει να κάνει με τα framerates? Πως μπορώ να βλέπω στα πόσα frames παίζει μέσα στο παιχνίδι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι γινεται με τις ρυθμισεις βρηκα 2 αρθρα στα προχειρα αν θες ριξε μια ματια.

https://www.pcgamer.com/half-life-alyx-best-gpu-best-headset/

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=7689-WAKZ-8117

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 9 months later...
On 18/3/2021 at 8:00 ΠΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

Το κατέβασα. Υβρίδιο Bioshock και Alyx! Φοβερή δουλειά έχουν κάνει, σχεδόν εφάμιλλη του πρωτότυπου (αν σκεφτείς ότι είναι και δωρεάν...)?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.