Jump to content



RESERATOR 1 ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ (ψύξη αμωνίας)


K.K

Recommended Posts

Δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να αφήσει κάποιος την αντλία του 24/7 υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλόι λόγοι να την πάθει .

ένας και πιό απλός είναι ....

1. Να γίνουν απανωτές διακοπές της δεή με πολύ μικρό χρονικό διάστημα μεταξύ τους , [οι κλασσικές πτώσεις που έχουμε μπολικες στην Ελλάδα ] και απο το άνοιξε κλέισε στιγμιάια να την πάρεις στο χέρι την αντλία μία και καλη .

Εάν είναι τόσο δύσκολο πράγμα να βγάλει κάποιος μία πρίζα , υπάρχουν και τα ρελέ.

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνία χρησιμοποιούνταν στα πρώτα ψυγεία ως ψυκτικό από ότι ξέρω, πριν το φρέον.

δεν νομίζω να είναι τοξική. προβλήματα τα εξής:

1) είναι πτητική και βρωμάει.

2) επειδή για ψύξη μιλάμε για καθαρή αμμωνία και όχι για αραιό υδατικό δ/μα, σε περίπτωση διαρροής υπάρχει περίπτωση ασφυξίας, δεν ξέρω αν έχετε μυρίσει αμμωνία αλλά είναι σαν να μην έχεις πάρει καθόλου αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

η αμμωνία χρησιμοποιούνταν στα πρώτα ψυγεία ως ψυκτικό από ότι ξέρω, πριν το φρέον.

δεν νομίζω να είναι τοξική. προβλήματα τα εξής:

1) είναι πτητική και βρωμάει.

2) επειδή για ψύξη μιλάμε για καθαρή αμμωνία και όχι για αραιό υδατικό δ/μα, σε περίπτωση διαρροής υπάρχει περίπτωση ασφυξίας, δεν ξέρω αν έχετε μυρίσει αμμωνία αλλά είναι σαν να μην έχεις πάρει καθόλου αέρα.

Τουλάχιστο 98% καθαρή αμμωνία είναι το αέριο διάλυμα.

Πάντως υπάρχουν και μηχανές που λειτουργούν με παρόμοιο τρόπο αλλά με άλλα συστατικά. πχ μηχανές Br-Li. Μηλάμε για θηρία όσο ένα δωμάτιο και συνθήκες κοντά στο κενό μέσα. Δεν ξέρω εάν θα μπορούσε να γίνει κάτι σε διαστάσεις pc.

Σε ένα βιβλίο του 1980 που διάβαζα έλεγε ότι στο μέλλον θα μπορούν να χρησιμοποιούνται μηχανές Stirling cryocooler για ψύξη υπερυπολογιστών. Μήπως ήρθε η ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 02:41]

Τουλάχιστο 98% καθαρή αμμωνία είναι το αέριο διάλυμα.

Πάντως υπάρχουν και μηχανές που λειτουργούν με παρόμοιο τρόπο αλλά με άλλα συστατικά. πχ μηχανές Br-Li. Μηλάμε για θηρία όσο ένα δωμάτιο και συνθήκες κοντά στο κενό μέσα. Δεν ξέρω εάν θα μπορούσε να γίνει κάτι σε διαστάσεις pc.

Σε ένα βιβλίο του 1980 που διάβαζα έλεγε ότι στο μέλλον θα μπορούν να χρησιμοποιούνται μηχανές Stirling cryocooler για ψύξη υπερυπολογιστών. Μήπως ήρθε η ώρα?

Γιατι οχι.. Τοσα εχουμε δει που ουτε μπορουσαμε να τα φανταστουμε. :)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.