Jump to content



Security - Android device


kreach

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω ήδη παραγγείλει ένα κινητό με το Android One ως λειτουργικό (το φετινό Motorola One Vision)...

Διαβάζοντας στο διαδίκτυο κατάλαβα πως τα Android Smartphones όσον αφορά την ασφάλεια έχουν πολλά "κενά".

Έχω αρκετές απορίες

Ποιά είναι η γνώμη σας για το COSMOTE Mobile Security;

Σε ποιό βαθμό με καλύπτει; ΑN το θεωρείτε αξιόπιστο βέβαια...

Ή να το ξεχάσω και να πάω σε κάτι "παραδοσιακό":

Διάβαζα πως (κατά το tomsguide.com)* το καλύτερο (paid) θεωρείται το Bitdefender Mobile Security με 15Ε
*Άρθο του Sean Rileay October 25, 2019

Βασικό: Θεωρείτε απαραίτητο να τρέχω και ένα VPN?

Διάβασα καλά λόγια για το δωρεάν Orbot που είναι "παιδάκι" του Tor Project
Στο παλιό κινητο που έχω το κατέβασα πριν λίγα λεπτά...
Έτρεξα το Speed Test (το App της Ookla) δίπλα στο ρουτεράκι να δω διαφορές

Ενεργό Orbot: 8.06Mbps (DL) 4.75Mbps (UL)
Mη Ενεργό: 44.4Mbps (DL) 4.51 (UL)

Skype:
Διάβασα στην επίσημη ιστοσελίδα πως προτείνονται 1.5 Mbps τόσο για DL όσο και για UL για Video Calling (HD)
(διάλογος 2 ατόμων όχι πχ group 3 ατόμων)

Οπότε με καλύπτει η δωρεάν εφαρμογή αυτή λέτε;

Είδα ότι τα VPN πακέτα βγαίνουν γύρω στα 60Ε ανά έτος (ακριβό πολύ κατά τη γνώμη μου)
Διάβασα καλά λόγια για το NordVPN και για το 2ετές πακέτο βγαίνει 4.99$ το μήνα


Eπίσης διάβασα καλά λόγια για τα παρακάτω apps:

1. Find My Device by Google
2. Secure Call
3. App Ops

Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ Αν υπάρχει τίποτε που μου διαφεύγει θα χαρώ να μου πείτε!

Μέχρι και τώρα το Redmi Note 4 δεν το πρόσεχα αλλά και ούτε έκανα ουσιαστική χρήση (για smartphone που είναι)

 

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε κακόβουλα site; Ανοίγεις email από περίεργες διευθύνσεις αποστολής; Τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα ουσιαστικά. Όσο για VPN κλπ αφού ήδη έχουμε τον «αρχιρουφιάνο» (Google) πάνω από το κεφάλι μας με τα Google services μάλλον δεν το χρειάζεσαι. Κι ενώ όλα αυτά που είπες φαίνονται fancy στην ουσία δεν χρειάζονται στον απλό χρήστη (αλλά προσφέρουν έσοδα στους devs βέβαια), εκτός κι αν μεταφέρεις μέσω τηλεπικοινωνιών κρατικά ή βιομηχανικά μυστικά.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, cna said:

εκτός κι αν μεταφέρεις μέσω τηλεπικοινωνιών κρατικά ή βιομηχανικά μυστικά


Eίμαι ο "Τσέο" της Τράπεζας Ελλάδος χαχα !!

 

18 minutes ago, cna said:

Μπαίνεις σε κακόβουλα site; Ανοίγεις email από περίεργες διευθύνσεις αποστολής; Τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα ουσιαστικά. Όσο για VPN κλπ αφού ήδη έχουμε τον «αρχιρουφιάνο» (Google) πάνω από το κεφάλι μας με τα Google services μάλλον δεν το χρειάζεσαι. Κι ενώ όλα αυτά που είπες φαίνονται fancy στην ουσία δεν χρειάζονται στον απλό χρήστη (αλλά προσφέρουν έσοδα στους devs βέβαια), εκτός κι αν μεταφέρεις μέσω τηλεπικοινωνιών κρατικά ή βιομηχανικά μυστικά.


Με την ίδια λογική ρε συ να μην τρέχουμε anti virus στον υπολογιστή (τρέχω το "Μινιμαλιστικό" Webroot SecureAnywhere)

Tι κάνεις όταν ΔΕΝ είσαι σίγουρος για το αν το εισερχόμενο email είναι γνήσιο (όντως του φίλου σου του Γιώργου ή hacked email account) 

Αν θες να ψάξεις ένα θέμα σχετικά με την υγεία σου το οποίο θεωρείς πως ΔΕΝ θα ήθελε να γνωρίζει τρίτος...
Χωρίς το TorBrowser τι κάνεις;

Βλέπω τελευταία (ομολογώ) πχ ψυχολόγο λόγω άγχους/στρες.
Για αυτό και σκέφτηκα είτε το Secure Call είτε να μιλάμε μέσω VPN όταν ΔΕΝ θα βρίσκομαι στην Αθήνα (πχ διακοπές Χριστουγέννων)
Οι συνομιλίες που έχω με την ψυχολόγο θεωρώ πως είναι πολύ προσωπικές.
Δεν είναι το ίδιο με τις συζητήσεις που κάνω με φίλους/γνωστούς...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Τα windows και το linux, πάνω στο οποίο βασίζεται το Android, λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο. Τουτέστιν τα windows προσφέρουν με το καλημέρα δικαιώματα υπερχρήστη. Αντίθετα στο android τα δικαιώματα του χρήστη είναι περιορισμένα. Τουτέστιν δεν χτυπάει εύκολα ιός (έως και καθόλου αρκεί να προσέχει κανείς που βάζει την σύνδεσή του). Αν βάλεις antivirus περισσότερο για να προστατεύσεις τους κολλητούς σου με windows θα είναι παρά για την δική σου ασφάλεια.

 

Ναι, σίγουρα οι συζητήσεις με την ψυχολόγο είναι προσωπικές ΑΛΛΑ:
1) Σε σύνδεση με vpn τις συζητήσεις τις βλέπουν ή μπορούν να τις δουν όλοι όσοι προσφέρουν τα pc τους για την στελέχωση του δικτύου

2) Το tor το έχει ήδη παραβιάσει κατά καιρούς το FBI με το τρυκ του man in the middle &

3) Γιατί να ενδιαφερθεί κάποιος για τα δικά σου ψυχολογικά ώστε να κάτσει να βρει τρόπο να παραβιάσει τις συνομιλίες σου; Αν είναι να εξομολογηθείς φόνο το κάνεις ΜΟΝΟ κατ' ιδίαν. Διότι εάν επιδιώκεις την ΑΠΟΛΥΤΗ ασφάλεια τότε μία είναι η λύση: βγάζεις το καλώδιο από την πρίζα!

Προσωπικά νομίζω ότι τζάμπα θα φορτώσεις το κινητό σου. Και ό,τι λέω το λέω γιατί κι εγώ κάποτε ήμουν τρελαμένος με τα θέματα ασφαλείας και ιδιωτικότητας αλλά στην πραγματικότητα οι «πονηροί» έχουν με άλλους πιο σημαντικούς γι' αυτούς να ασχοληθούν παρά με εμένα...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με την ασφάλεια, αλλά το τηλέφωνο το έχει η γυναίκα μου και το ζηλεύω. Αρκετά γρήγορο (με καλό επεξεργαστή Exynos) και πολύ ομαλό mutlitasking. Το μόνο που με χαλάει είναι το UI της Google αλλά βάζοντας ένα launcher "επανάρχεται" σε αυτά που έχω συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε το θέμα της ασφάλειας: το soft keyboard ρε παιδιά δεν κάνει logging σε ό,τι πληκτρολογούμε; Δεν στέλνει στοιχεία στην εταιρεία παραγωγής για την διόρθωση σφαλμάτων; Ε, πήγε περίπατο η ασφάλεια του γραπτού κειμένου. Και μιας και είναι και της μοδός, βάζουμε και το Google Assistant να απαντάει στο Ok Google!, ακούγοντας, όμως, στο ενδιάμεσο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ακούμε κι εμείς ώστε να «ξυπνήσει» μόλις το καλέσουμε. Πάει περίπατο και η ασφάλεια των συνομιλιών. Ε, μετά φαίνεται κάπως το να ψαχνόμαστε για VPN και πόσο επηρεάζει την ποιότητα συνομιλίας στο Skype....

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χτες βράδυ αφιέρωσα αρκετή ώρα ομολογώ να διασταυρώσω τα παραπάνω.

Έχετε δίκιο.

Όμως διάβασα κάτι που αν είναι λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε.

Ο λόγος που (τεχνολογικά καταρτησμένοι) χρήστες χρησιμοποιούν πχ VPN όταν κάνουν log in σε μια online πλατφόρμα είναι για να προστατευτούν από "script kiddies"*
* a person who uses existing computer scripts or codes to hack into computers, lacking the expertise to write their own.

Γνωρίζουν πως οι εταιρίες πχ

HP (αν είναι hp το λάπτοπ τους), η Microsoft (αν τρέχουν windows), η Symantec (αν τρέχουν το Norton 360) κτλ μπορούν ανα ΠΑΣΑ στιγμή να δουν τι έχεις κάνει πχ τις τελευταίες 30 ημέρες...

Όμως χρησιμοποιούν:

1. Antivirus (anti malware)
2. Firewall

(Kαι τα δυο τα ΥΠΕΡ καλύπτουν πλέον οι σύγχρονες "σουίτες" πχ Norton 360)

3. Encryption σε αρχεία προσωπικά
4. VPN όταν θέλουν να συνδεθούν σε WiFi μιας καφετέριας

Διότι προσπαθούν να μην γίνουν θύμα από "εξυπνάκηδες" που κάθονται καλή ώρα στα Starbucks και με έτοιμα script... πάνε να κάνουν "εξυπνάδες" στους πελάτες που χρησιμοποιούν το wifi που παρέχει η καφετέρια.

Ή όταν πάνε να κατεβάσουν ένα νόμιμο πρόγραμμα να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο πως πχ το filehippo έχει καθαρό αρχείο

Ή όταν τους στέλνει email φίλος και φοβούνται πως είτε το account τους είναι χακαρισμένο είτε...

Επειδή ο φίλος τους τους έχει δώσει ένα usb stick με ένα αρχείο από τον... "σάπιο" υπολογιστή τους.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς τις εφαρμογές των τραπεζών για να μεταφέρεις χρηματικά ποσά, όποια συναλλαγή γίνεται είναι ήδη κρυπτογραφημένη. Πάντως γενικά δεν μπαίνω σε wifi των cafe γιατί οι ταχύτητες είναι τραγικά χαμηλές και στην τελική άντε να κάνω μια μεταφορά αρχείου. Δεν θα κάτσω να δω ταινία. Οπότε τα data κινητής μια χαρά αρκούν. Ναι, ίσως να έχει νόημα η χρήση VPN σε καφέ, απλά μην και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του.

Σημείωσε, όμως, ότι τα περισσότερα από αυτά που διαβάζεις αφορούν τις ΗΠΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.