Jump to content



Υγρομόνωση μπάνιου


Recommended Posts

Επειδή φτιάχνω τα μπάνια μιας και ακόμα οι τοίχοι είναι απλά σοβατισμένοι και έχει τσιμεντοκονία σκέφτομαι να βάλω κάποια υγρομόνωση τουλάχιστον στο μπάνιο που θα έχει τη χτιστή ντουζιέρα. 

Νομίζω πως από το τίποτα θα είναι καλύτερο, δηλαδή τη κλασική λύση μόνο πλακάκια πάνω στη τσιμεντοκονία.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας σε δύο θέματα.

Το ένα ειναι πως στο wc για παραδειγμα που ειναι μικρό 1.5μ2 αν αξίζει να περάσω το σοβά και τη τσιμετοκονία με Revinex ως αστάρι ή να χρησιμοποιήσω κάποιο αστάρι πχ. https://www.isomat.gr/product/uni-primer/ πριν απο τη κόλλα AK20 που έχω. Οι μαστορες προτεινουν το Revinex ως καλύτερο. Τι αξίζει; 

 

Στo μπάνιο + ντους σκέφτομαι μήπως βάλω κάποιο σύστημα για μονωση κατω απο τα πλακάκια τουλάχιστον στη ντουσιέρα οπως αυτο

https://www.isomat.gr/solution/στεγάνωση-υγρών-χώρων/

 

η αντιστοιχα σε αλλη  μαρκα

 

https://www.youtube.com/watch?v=UWGvQ6dbmpU&feature=youtu.be

 

Αξιζει να βάλω της sika ή κάποια ελληνική neotex/isomat κτλ; Της sika βγαίνει πιο ακριβή με το 1k. Βέβαια παιζουν ρολο και οι κλισεις κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα στεγανωτικό τσιμεντοειδές είναι ότι πρέπει για να περάσεις το μπάνιο. Ενα πολύ καλό προϊόν που το δούλεψα σε όλα τα μπάνια είναι το στεγανωτικό τσιμεντοειδές 2 συστατικών της Bauer το Elastosil

Αφού στεγνώσει δεν χρειάζεται να βάλεις αστάρι εκτός αν σε κάποια σημεία δεν έχεις σοβά αλλά έχεις τσιμεντοσανίδες, ινοσανίδες, γυψοσανίδες ή παλιά πλακάκια, όπου θες είτε το revinex που είναι όντως ότι καλύτερο ανάλογα την περίπτωση αλλά ακριβό είτε κάποιο χαλαζιακό αστάρι για να πιάσει η κόλλα. Αλλά όπου έχεις σοβά δεν χρειάζεται. Η κόλλα πιάνει με ένα απλό βρέξιμο της επιφάνειας λίγο πριν την τοποθέτηση των πλακιδίων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, karmen1983 said:

Ενα στεγανωτικό τσιμεντοειδές είναι ότι πρέπει για να περάσεις το μπάνιο. Ενα πολύ καλό προϊόν που το δούλεψα σε όλα τα μπάνια είναι το στεγανωτικό τσιμεντοειδές 2 συστατικών της Bauer το Elastosil

Αφού στεγνώσει δεν χρειάζεται να βάλεις αστάρι εκτός αν σε κάποια σημεία δεν έχεις σοβά αλλά έχεις τσιμεντοσανίδες, ινοσανίδες, γυψοσανίδες ή παλιά πλακάκια, όπου θες είτε το revinex που είναι όντως ότι καλύτερο ανάλογα την περίπτωση αλλά ακριβό είτε κάποιο χαλαζιακό αστάρι για να πιάσει η κόλλα. Αλλά όπου έχεις σοβά δεν χρειάζεται. Η κόλλα πιάνει με ένα απλό βρέξιμο της επιφάνειας λίγο πριν την τοποθέτηση των πλακιδίων

Ναι για τσιμεντοειδές σκεφτόμουν. Αλλα λέω να περάσω τα μπάνια και όχι το wc. Το wc επειδή είναι μικρο το revinex θα περισέψει. 

Επειδή ειναι ακριβά ομως αυτά σκεφτόμουν μήπως τα πάω μέχρι ένα ύψος και δώσω εμφαση στη ντουσιέρα και γυρω απο τη μπανίερα. Παντως οσες λυσεις εχω δει (mapei, isomat, sika..) προτεινουν ταινία για τις γωνίες. Ο μάστορας πάντως λέει πως θα χτυπησει με σκεπάρνι για να πιάσουν καλύτερα δε ξέρω αν έχει νοημα ως προεργασία αλλα προτεινε απο μονος του να μπει στεγανωτικό στη ντουσιέρα που οι περισσότεροι ήταν κατά οποιασδήποτε στεγάνωσης. Γενικά κλινω προς της sikalastic 1k δεν έχω ψάξει για της bauer την λυση.

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Δύο χέρια σταυρωτά με ένα φτηνό τσιμεντοειδές είναι υπεραρκετό.

Είναι άσκοπη σπατάλη το ακριβό των δύο συστατικών.

Άμα σου περισσεύει revinex, ρίξτο μέσα στο φτηνό τσιμεντοειδές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.