Jump to content



Mesh WiFi λύση για Smart Home - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ


mr_element

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

Τα δύο τελευταία χρόνια αναπτύσω σταθερά το smart home μου. Google Home σε κάθε δωμάτιο, smart TV(s), έξυπνες λάμπες παντού, zigbee/zwave hubs και γενικά οτιδήποτε IoT μπορώ να πω ότι ή το έχω ή εκτελωνίζεται καθώς μιλάμε! rofl.giftongue.gif Όλα αυτά ελέγχονται από την πλατφόρμα Home Assistant η οποία τρέχει σε ένα ωραιότατο NUC και ξεχωριστά έχω και το NAS μου που χρησιμεύει ως media streaming server και download service.

Οι ανάγκες μου συνεπώς συνοψίζονται ως εξής:

  1. Αρκετό traffic μικρών πακέτων που πηγαινοέρχονται όλη την ώρα (και ταυτόχρονα) από διάφορα smart devices των 2.4Ghz για να εκτελέσουν εντολές ή απλά για να επιβεβαιώσουν την αλλαγή (ή μη) της κατάστασης τους.
  2. Downloading multimedia περιεχόμενο
  3. Local streaming 4Κ περιεχομένου από το NAS στην τηλεόραση (στα 5Ghz)



Πάμε στον υπάρχοντα εξοπλισμό:

  • Όντας δυστυχής χρήστης OTE VDSL - προφανώς και έχω ένα Speedport 2i σε bridge mode το οποίο χρησιμοποιώ μόνο ως modem
  • Έχω ένα σιχαμερό και ταλαίπωρο router της Xiaomi , το WiFi 3G...
  • ...και το μικρό wireless repeater της Xiaomi το οποίο είναι σε μορφή usb-stick



O εξοπλισμός είναι κάτι λιγότερο από ιδανικός με πρωταρχικό αδύναμο κρίκο αυτό το router της Xiaomi, από το οποίο δεν έχω παράπονο στο streaming αλλά σίγουρα δεν μπορεί να υποστηρίξει σωστά IoT συσκευές. Ούτε καν τις ίδιες τις IoT συσκευές από την ίδια μάνα ώρες-ώρες σε σημείο εκνευριστικό. Αποδίδω την αδυναμία του στην έλειψη οποιασδήποτε μορφής MIMO είτε MU είτε SU και στο ότι κανείς δεν μπορεί να με πείσει ότι τα κινέζια δεν έχουν γράψει περίεργο firmware εκεί μέσα που κάνει "μυστήριες επικοινωνίες". thumbdown0.gif Ήρθε λοιπόν ο καιρός να προβούμε σε αλλαγές.

Οι πιθανές επιλογές μου:

  1. Ένα καλό ακριβό router το οποίο παράλληλα θα εξυπηρετήσει και ως WiFi Access Point. Κάποιο Netgear ή Asus από αυτά τα χαρακτηρισμένα και ως "gaming" με τις 97 κεραίες και την beaming τεχνολογία. - Αυτό γρήγορα απορρίφθηκε μες στο μυαλό μου καθώς το διαμέρισμα έχει ένα ηλίθιο διάδρομο σχήματος αγγλικού "L" με τα δωμάτια μοιρασμένα εντός και εκτός αυτού τυχαία. Οι δε καθαρά 100% τούβλινοι τοίχοι δημιουργούν αρκετό πρόβλημα στο σήμα του υπάρχοντος router της Xiaomi. Βάλε σε αυτό ότι ζω σε φοιτητοπεριοχή με τα 2.4 Ghz WiFi τριγύρω να πνίγουν τα πάντα δε νομίζω ότι είναι ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσω.
  2. Ένα καλό enterprise-style router (τύπου EdgeRouter X ή παρόμοιο) με PoE access points συνδεδεμένα ενσύρματα πάνω του μοιρασμένα σε διάφορα σημεία του σπιτιού. - Αυτό δυστυχώς θα ήταν η goto λύση μου αν πήγαινα σε ένα νέο σπίτι ΤΩΡΑ. Δυστυχώς όμως στο τωρινό σπίτι όλα έχουν πάρει το δρόμο τους και δεν υπάρχει η κατάλληλη υποδομή. Το να χαλάσω την αισθητική με κανάλια καλωδίων ή να αφήσω τα καλώδια εκτεθειμένα είναι κάτι το οποίο δεν μου αρέσει καθώς έχω OCD με το cable management και έχω παλέψει φιλότιμα για να είναι όλα τακτικά και τακτοποιημένα.
  3. Ένα ολοκληρωμένο σύστημα mesh - Και εδώ περνάμε σε άγνωστα νερά.



Για το mesh έχω αφιερώσει τα 3 τελευταία μου 24-ωρα non stop. Διαβάζω ότι η τεχνολογία είναι ακόμα πρώιμη και ότι κάθε εταιρεία έχει την υλοποίηση της. Διαβάζω ότι όλα έχουν τα θέματα τους και ότι γενικά είναι ακόμα αρκετά ακριβά. Διαβάζω τόνους από αρνητικά reviews στο Amazon για όλες λίγο πολύ τις μεγάλες εταιρείες με mesh υλοποιήσεις αυτή τη στιγμή. Και γενικά δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω και τι ισχύει. Μιας και κάπου στο mesh καταλλήγω έχω συμβιβαστεί ότι θα δώσω αρκετά λεφτά και δεν με πειράζει. Με πειράζει όμως να δώσω ένα γεναίο τριψήφιο και να μην κάνω εν τέλει τη δουλειά μου.

Γλυκοκοιτάζω εδώ και καιρό την απλή έκδοση των Velop της Linksys: https://www.skroutz.gr/s/16405119/Li...Pack-Of-2.html
(δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν θα πάρω με 2 ή με 3 nodes - αλλά νομίζω σίγουρα δε χρειάζομαι tri-band)

Άλλοι πιθανοί ανταγωνιστές τους είναι τα:



Έχετε κάποιο από τα παραπάνω και αν ναι, ποια είναι η εμπειρία σας? Το προτείνετε? Ποιας εταιρείας την mesh υλοποίηση θα εμπιστευόσασταν περισσότερο και γιατί?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάπως κακό timing, γιατί Black Friday είχε πολύ καλή προσφορά για TP-Link Deco.

Μεταξύ των παραπάνω, δεν θα έλεγα ότι προτιμώ ιδιαίτερα κάποιο. Πάντως αφού σκέφτεσαι και προϊόντα της Ubiquiti, βγάζουν και αυτοί mesh-capable APs, τα οποία συνεργάζονται με τον software controller τους. Αφού έχεις ήδη μηχάνημα για να τον τρέχεις, ίσως θέλεις να δεις και αυτά...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, minast said:

Έχεις κάπως κακό timing, γιατί Black Friday είχε πολύ καλή προσφορά για TP-Link Deco.

Μεταξύ των παραπάνω, δεν θα έλεγα ότι προτιμώ ιδιαίτερα κάποιο. Πάντως αφού σκέφτεσαι και προϊόντα της Ubiquiti, βγάζουν και αυτοί mesh-capable APs, τα οποία συνεργάζονται με τον software controller τους. Αφού έχεις ήδη μηχάνημα για να τον τρέχεις, ίσως θέλεις να δεις και αυτά...

 

To Black Friday (όπου και τα είδα πρώτη φορά όλα τα mesh να ξεπετάγονται σε προσφορά) ήταν και το ερέθισμα για να αρχίσω να ψάχνομαι... Αλλά δεν ήθελα να κάνω βιαστική κίνηση τότε και οι μέρες ήταν λίγες.

 

Σε ποιο μηχάνημα αναφέρεσαι που μπορώ να τρέξω τον controller της Ubiquity? Φαντάζομαι το NUC?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

 

To Black Friday (όπου και τα είδα πρώτη φορά όλα τα mesh να ξεπετάγονται σε προσφορά) ήταν και το ερέθισμα για να αρχίσω να ψάχνομαι... Αλλά δεν ήθελα να κάνω βιαστική κίνηση τότε και οι μέρες ήταν λίγες.

 

Σε ποιο μηχάνημα αναφέρεσαι που μπορώ να τρέξω τον controller της Ubiquity? Φαντάζομαι το NUC?

 

Στο NUC σίγουρα, για το NAS σου δεν ξέρω ;). Βέβαια ο controller δεν χρειάζεται να τρέχει συνέχεια, αλλά όσο τρέχει κρατάει στατιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα Unifi/Amplifi της Ubiquity, όπως είπε και ο Μηνάς.

Ο controller μπορεί να τρέξει σε windows, mac, linux, και στο δικό τους μίνι στικ (cloud key). Προσωπικά το τρέχω σε ένα RaspberryPi.

Αν πάρεις και το security gateway ή και κάποια switches της ίδιας οικογένειας θα έχεις έναν controller για όλο το οικοσύστημα. Αλλιώς το edgerouter θέλει το UNMS.

Έγινε επεξεργασία από trendy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι πρωτιστως στους πολλους clients που συνδεονται ασυρματα παρα στο routing. To διαπιστωσα και εγω σε εμενα οταν ξεπερασα τους 30.. δε γινεται δουλεια.

Οπως ειπαν τα παιδια δες καποιο ΑΡ που μπορει να σηκωσει πολλους clients, πχ ubiquiti unifi AC mesh AP. Σε δοκιμες μπορει να σηκωσει μεχρι και 60-70 "κοντινους" clients σε καθε μπαντα. Σε αυτο βαλε τους πολλους, δλδ τις ΙΟΤ συσκευες σου. Μικρο traffic κανουν, δε θα εχεις θεμα.

 

Τις συσκευες που θελεις ταχυτητα (πχ κινητο, ταμπλετ, τηλεοραση) θα τις συνδεσεις (1) ειτε στο δευτερο 5GHz band που εχει (η πιο καθαρη λυση αρκει να εισαι κοντα, αλλιως βαλε και δευτερο 5GHz ΑΡ) (2) ειτε σε καποιο αλλο ΑΡ που θα φροντισεις να παιζει στο πιο "καθαρο" 2.4GHz καναλι της ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ και μακρια απο το καναλι των ΙΟΤ συσκεων (εξυπακουεται αυτο).

Συστηνω την πρωτη λυση (1) ως πολυ καλυτερη απο τη δευτερη.

Τελος, πρεπει το ΑΡ που ειναι πανω οι προσωπικες συσκευες σου να ειναι οπωσδηποτε πανω σε καλωδιο! Αλλιως ξεκινας με handicap

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.