Jump to content



Windows 10, υλοποίηση soft RAID1: Μείνετε μακριά!


Recommended Posts

Σε συνέχεια των αναζητήσεών μου 

 

 

 

Πειραματίστηκα σε VM με soft RAID1 και Storage spaces two way mirror. Ήθελα να δω ποια η συμπεριφορά σε περίπτωση failure δίσκου και αν τα δεδομένα είναι προσβάσιμα και εκτός windows

 

 

soft RAID1

Αρχικά έστησα δύο εικονικούς δίσκους των 10GB ο καθένας. Το RAID1 στήνεται πανεύκολα μέσα από το disk management του λειτουργικού. Αρκεί ένα δεξί κλικ στον ένα από τους δύο δίσκους και μετά επιλέγεις "mirror". Αφού δημιουργήθηκαν, το λειτουργικό τους βλέπει σαν έναν και μπορείς να γράψεις, να διαβάσεις κτλ. χωρίς άλλες δυσκολίες. Κάνω restart και μπαίνω από Linux Live iso -ακούς @GoMaR ? ). Το θετικό είναι ότι οι δύο δίσκοι φαινόντουσαν κανονικά από το linux και μπορούσαν να γίνουν mount, o καθένας ξεχωριστά, και να προσπελαστούν τα δεδομένα τους. Αυτό είναι καλό σε περίπτωση που καταρρεύσει το λειτουργικό, να μπορείς να έχεις πρόσβαση από αλλού.

 

1η δοκιμή ήταν να διαγράψω μερικά αρχεία από τον ένα δίσκο (θυμίζω από Linux), ώστε να δω τι θα έκαναν τα WIN. Μπαίνω πάλι στα WIN και περίμενα μια κάποια προειδοποίηση. Μάταια. Καμία προειδοποίηση για corruption. Ανοίγοντας όμως τον δίσκο (τα win εξακολουθούν και τον βλέπουν σαν ένα) είδα τα αρχεία μου κανονικά. Restart και ξάνα σε linux για να τους δω έναν έναν, οπότε και διαπίστωσα ότι τα αρχεία είχαν επανέλθει και στους δύο. Οπότε, διαφανώς προς τον χρήστη, τα win είχαν επαναφέρει σβησμένα αρχεία και στους δύο.  Θετικό το αποτέλεσμα, αλλά μια προειδοποίηση για corruption θα έπρεπε να υπάρχει... 

 

2η δοκιμή πιο δύσκολη. Πάμε να εξομοιώσουμε silent corruption. Μπαίνω σε linux, ανοίγω ένα αρχείο ppt σε έναν από τους δυο δίσκους, αλλάζω μερικές διαφάνειες, σβήνω μερικές άλλες (για να αλλάξει και το μέγεθος του αρχείου) και το σώζω με το ίδιο όνομα. "Για να δούμε τώρα τι θα γίνει" σκέφτομαι και ξανά βουρ windows. Δεν περίμενα προειδοποίηση ούτε τώρα, αφού δεν είχα και στην 1η δοκιμή που ήταν και πιο καραμπινάτη. Ανοίγω το αρχείο και ήταν το σωστό αρχείο, χωρίς τις αλλοιώσεις που του είχα κάνει. Άρα είτε από τύχη είτε όχι (σε έναν από τους δυο δίσκους το είχα αλλοιώσει), τα win άνοιγαν το σωστό αρχείο. restart και πάμε πάλι linux να δούμε αν είναι σωστό το αρχείο και στους δύο δίσκους. Στον έναν λοιπόν ήταν πράγματι το σωστό. Στον άλλον εξακολουθούσε και βρισκόταν το αλλοιωμένο! Συνεπώς το σύστημα στην περίπτωση silent corruption αποτυγχάνει οικτρά και αυτός είναι και ο λόγος που επέλεξα τον τίτλο "μείνετε μακριά"! Και pls μη με αρχίσετε στα "RAID is not backup" το ξέρω, αλλά εδώ μιλάμε για περίπτωση απώλειας δεδομένων χωρίς να πάρεις χαμπάρι. Να σου χτυπήσει ο ένας δίσκος και στον άλλον τα δεδομένα σου να μην είναι τα σωστά....

 

Storage Spaces.

Εδώ έχει πάρει το μάτι μου ότι γίνεται αυτόματο data integrity check. Στήνεις το pool από την εφαρμογή "storage spaces". Πανεύκολο. 2-3 κλικ υπόθεση. Φτιάχνω το 2 way mirror και γράφω μερικά αρχεία σε αυτό. "Πάμε Linux να το δοκιμάσουμε" σκέφτομαι και restart. Αυτή τη φορά όμως οι δύο δίσκοι δεν μπορούσαν να γίνουν mount από linux και δεν μπορούσα να δω και να πειράξω τα αρχεία (λογικό). Προσπάθησα να καταστρέψω τον ένα με format. Μπαίνω windows και αυτή τη φορά (όχι άμεσα, αλλά μετά από λίγο μου ήρθε προειδοποίηση για πρόβλημα στο resilience του pool. Τα δεδομένα μου ήταν προσβάσιμα (άρα το mirror δούλευε σωστά), αλλά δεν κατάφερα να βρω τρόπο να φορμάρω τον "κατεστραμμένο" δίσκο και να τον εισάγω στο pool, προσπαθώντας να εξομοιώσω "αντικατάσταση" δίσκου. Δεν το πάλεψα παραπέρα, μια που τα συμπεράσματά μου τα είχα βγάλει: soft raid no go. Storage spaces, go.

 

Ελπίζω όλα τα παραπάνω να φανούν σε κάποιον χρήσιμα ή έστω ευχάριστα σαν πληροφορία. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.