Jump to content


Αλλαγή UPS ή όχι?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά είχα το Mustek UPS 2000VA 1200W (https://www.mustek.de/product/powermust-2012/), το οποίο προχθές από διακοπή-βραχυκύκλωμα ρεύματος (έπεσε ο γενικός σε έμενα) δεν άνοιγε. 
Οπότε είπα να το ανοίξω και διαπίστωσα ότι η μια από τις δυο μπαταρίες που του είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια, είχε σπάσει κυριολεκτικά, αλλά ευτυχώς δεν έφτυσε τα υγρά της.
Εδώ να πω ότι ένα μπαμ, που άκουσα κατά την πτώση του γενικού, δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν από αυτήν, γιατί ήμουν σε άλλο δωμάτιο και γιατί απλά το UPS εσωτερικά, ούτε μυρωδιά καμένου είχε, ούτε κάποια μαυρίλα.
Το ζήτημα είναι το εξής, επειδή οι μπαταρίες (παίρνει δυο 12V 9A) κάνουν περίπου 60€ και δεν είμαι και 100% σίγουρος αν τελικά έχει χαλάσει όλη η συσκευή, οι επιλογές μου όπως το βλέπω είναι οι παρακάτω:


1) Να πάρω αυτό και ο Θεός βοηθός, γιατί απλά δεν εμπιστεύομαι προϊόντα Turbo-X https://www.plaisio.gr/turbo-x-ups-2000-va-1200w-line-interactive-lcd_2803658, αλλά το έχει σε πολύ καλή τιμή, λόγο προσφοράς? Και με την λογική ότι και η Mustek που είχα δεν ειναι και τίποτα σοβαρή σαν εταιρία, σίγουρα καλύτερη από αυτή του Πλαισίου, άλλα όλα αυτά τα φτηνιάρικα, τα βλέπω να γίνονται όλα φασόν στο ίδιο εργοστάσιο στην Κίνα, γιατί έχουν πολλά κοινά στοιχεία.

2) Να πάω στην Standard (Κ. Καραμανλή, Θεσσαλονίκη) να τους τρίψω στην μούρη τις μπαταρίες, γιατί πραγματικά πρώτη φορά βλέπω τέτοιο σπάσιμο σε τέτοιου είδους μπαταρίες (και έχουν περάσει πολλές από τα χέρια μου) και να δοκιμάσω επιτόπου νέες, για να δω ότι λειτουργεί η συσκευή?

3) Τελευταία, αλλά πιο ακριβή επιλογή, να πάω σε καμία πιο δυνατή εταιρία UPS, αλλά δυστυχώς να σκάσω διπλάσια λεφτά τουλάχιστον? Γιατί για να πάρω 2000VA θέλει λίγο που είδα, από 250-300€ και πάνω.


Στο UPS συνδέονται δυο υπολογιστές, ο ένας με ένα 1200W PSU (σε 3DMark είδα max κατανάλωση 730W πάνω κάτω)  και ο άλλος με ένα 750W (Office καταναλώσεις)

Ακούω γνώμες αδέλφια

Μπαταρίες.jpg

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Topdim2 said:

1) Να πάρω αυτό και ο Θεός βοηθός, γιατί απλά δεν εμπιστεύομαι προϊόντα Turbo-X https://www.plaisio.gr/turbo-x-ups-2000-va-1200w-line-interactive-lcd_2803658, αλλά το έχει σε πολύ καλή τιμή, λόγο προσφοράς? Και με την λογική ότι και η Mustek που είχα δεν ειναι και τίποτα σοβαρή σαν εταιρία, σίγουρα καλύτερη από αυτή του Πλαισίου, άλλα όλα αυτά τα φτηνιάρικα, τα βλέπω να γίνονται όλα φασόν στο ίδιο εργοστάσιο στην Κίνα, γιατί έχουν πολλά κοινά στοιχεία.

2) Να πάω στην Standard (Κ. Καραμανλή, Θεσσαλονίκη) να τους τρίψω στην μούρη τις μπαταρίες, γιατί πραγματικά πρώτη φορά βλέπω τέτοιο σπάσιμο σε τέτοιου είδους μπαταρίες (και έχουν περάσει πολλές από τα χέρια μου) και να δοκιμάσω επιτόπου νέες, για να δω ότι λειτουργεί η συσκευή?

3) Τελευταία, αλλά πιο ακριβή επιλογή, να πάω σε καμία πιο δυνατή εταιρία UPS, αλλά δυστυχώς να σκάσω διπλάσια λεφτά τουλάχιστον? Γιατί για να πάρω 2000VA θέλει λίγο που είδα, από 250-300€ και πάνω.

 

 

Εννοείται κάνεις το 2ο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Topdim2 έγραψε:

Το ζήτημα είναι το εξής, επειδή οι μπαταρίες (παίρνει δυο 12V 9A) κάνουν περίπου 60€ και δεν είμαι και 100% σίγουρος αν τελικά έχει χαλάσει όλη η συσκευή

Πολλα δεν ειναι?

Τι μπαταριες ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Πολλα δεν ειναι?

Τι μπαταριες ειναι?

Αυτες ειναι https://www.standard.gr/product_detail.jsp?prdId=GU120090&skr_prm=WyJlNGI2ZDMxNy01OTUxLTRiZDYtYThjNy0zMTRjMWUzZGU2Y2IiLDE1NzkwMzI0MTc3NzUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0
αλλά με την λογική να μην πάρω πάλι τις ίδιες και να δω κάτι καλύτερο, πάμε στα άντε όχι 30, αλλά 25 η μια

 

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Εννοείται κάνεις το 2ο. 

Το θέμα ειναι ότι δεν βρίσκω το τιμολόγιο για να δω πότε τις πήρα, βέβαια με το ΑΦΜ μπορούν να το βρουν αυτοί λογικά, αλλά δεν ειναι εκεί το θέμα, γιατί σίγουρα τις εχω πάνω από χρόνο, οπότε και εκτός εγγύησης,  αλλά πιστεύω το γεγονός ότι έσκασε η μια ειναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ και επαναλαμβάνω έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλές τέτοιου τύπου μπαταρίες, καμία φορά δεν είδα τέτοιο χάλι

Link to comment
Share on other sites

Csb ήταν και οι μπαταρίες που είχε εργοστασιακά το Apc 1500 που έχω και κράτησαν 8 χρόνια. Εννοείται τις ίδιες έβαλα χωρίς την επωνυμία της Apc πάνω και το αντίστοιχο καπέλο στην τιμή.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα από εκεί που τις αγόρασα και μου έκαναν αντικατάσταση με κάτι Sunlight, πολύ καλύτερες κατά την γνώμη μου. Έδωσα 37,80 γιατί είχε λήξει η εγγύηση στις άλλες. Ευτυχώς το UPS δεν είχε πάθει τίποτα. Το δικαιολόγησαν το πρόβλημα σε υπερφόρτιση των μπαταριών από το ίδιο το UPS?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.