Jump to content


disk 0 not initialized μετά από Hibernation. Επαναφορά χωρίς απώλεια αρχείων πως??


Recommended Posts

Καλημέρα!

Χθες έβαλα τον υπολογιστή σε hibernation, όπως κάνω συχνά τον τελευταίο καιρό, και όταν πήγα να τον ξανανοίξω μου έβγαζε πρόβλημα με το boot manager και με πήγαινε στα bios. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο, δημιουργία  recovery USB stick και παίξιμο με το cmd και το diskpart ανακάλυψα πως το disk 0 δεν ειναι initialized (χαθηκε το partition table?) και δεν μπορώ να κάνω καμία λειτουργία εφ'όσον δεν βλέπει windows.

 

Ιδέες? Εχω βρει οδηγούς για να ξανακάνω initialize τον δίσκο αλλά περιλαμβάνουν format κάτι που δεν θα ήθελα μιας και δεν θέλω να χάσω τα αρχεία που περιλαμβάνονται. 

Φίλος έριξε ιδέα για Linux USB απ'όπου θα μπορούσα να παλέψω την ανάκτηση του partition table αλλά δεν ήξερε να με κατευθύνει πιο συγκεκριμένα. Κάποιος που να το έχει ξανακάνει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ανάφερε τα στοιχεία του δίσκου. 

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις με ένα mint cinnamon live είναι να φτιάξεις ένα bootable usb με το iso αφού το κατεβάσεις και να μπουταρεις με αυτο. Μόλις μπουταρεις, στο mint menu δώσε στην αναζήτηση "disks" και άνοιξε το app. Βρες τον δίσκο και απλά ποσταρε εδώ τι βλέπει. Αν βλέπει partition ή όχι. Όλα αυτά είναι μη παρεμβατικα. Ανέβασε εδώ screenshot. Μην προσπαθήσεις να κάνεις κάτι άλλο αν δεν γνωρίζεις.

 

Μπορώ να δώσω και πιο αναλυτικές οδηγίες όταν γυρίσω σπίτι για κάποιες παραπάνω ενεργειες.

 

ΥΓ αν δεν "ξυπνήσει" αυτόματα ο δίσκος στο Linux, αυτό που σκέφτομαι να σε καθοδηγήσω να κάνεις είναι να δούμε ότι ο δίσκος είναι οκ από SMART. Αν ειναι οκ, τότε μπορούμε να τον κλωνοποιησουμε (θα απαιτηθεί δεύτερος δίσκος με τουλάχιστον ίδια χωρητικότητα και θα προσπαθησουμε να επαναφέρουμε τα δεδομένα στον κλωνο, παρεμβατικα πλέον). Αν άλλοι έχουν καλύτερη ιδέα, ας ποσταρουν

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O δίσκος ειναι ένας Kingston sh100s3120.

 

Aυτά που έχω κάνει προς το παρόν είναι: gparted live usb και ετρεξα το testdisk αλλά δεν τον βρίσκει. Δεν τον εμφανίζει καν στις επιλογές. Χθες με ενα Windows Recovery USB τον εμφανιζε σαν δισκο αλλά με κανένα volume και 0 χώρο αποθήκευσης. Το Mint δεν τον βλεπει καν:

7f4f4f69a313609bfc250112f90c83df.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πλέον στο BIOS τον βλέπει τον δίσκο;

Μην αποκλείεις να 'πέθανε' ο SSD και απλώς συνέπεσε με το hibernation που όπως λες χρησιμοποιείς.

Αν είσαι σε εγγύηση τον επιστρέφεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκάρω το βράδυ. Μόλις έπιασα δουλειά οπότε το βράδυ πάλι. Θα ελέγξω και τα καλώδια μήπως δεν παίρνει σωστό ρεύμα ή φταίει το καλώδιο που το συνδέει με τη μητρική.

Θα το τσεκάρω το βράδυ. Μόλις έπιασα δουλειά οπότε το βράδυ πάλι. Θα ελέγξω και τα καλώδια μήπως δεν παίρνει σωστό ρεύμα ή φταίει το καλώδιο που το συνδέει με τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

To φαντάστηκα ότι θα ήταν SSD. Aυτά που έχω να προσφέρω στο thread είναι τα εξής:

 

1) 

3 hours ago, hot_sauce said:

Το Mint δεν τον βλεπει καν:

Από την εμπειρία μου, για να μην φαίνεται ο δίσκος στο screenshot που επισυνάπτεις, τότε δεν φαίνεται ούτε στο BIOS.

 

Κάνε έναν κόπο και από το live mint δώσε σε ένα terminal:

blkid

Και πες αν τον βλέπεις.

 

Παρόμοιο σκηνικό μου έχει συμβεί με έναν samsung που ενώ ήμασταν έτοιμοι να τον πετάξουμε, ξαφνικά "ξύπνησε" όταν μπήκε σε άλλο σύστημα. Έκτοτε λειτούργησε για λίγους μήνες απροβλημάτιστα, μέχρι που άρχισε να "εξαφανίζεται" και να "επανεμφανίζεται" μετά από κάποια boot. Οπότε δοκίμασε να τον αφήσεις λίγες ώρες εκτός συστήματος και όταν τον επανασυνδέσεις βάλτον σε άλλο port και άλλαξε και καλώδια καλού κακού. Εννοείται αν τον "δεις" ξανά, παίρνεις ΑΜΕΣΟ backup. Ο δίσκος είναι στα τελειώματά του, αν δεν έχει ψοφήσει ήδη. Όχι τα cells, αλλά ο controller του. Έχω την πεποίθηση ότι τα δεδομένα σου είναι ακόμα αποθηκευμένα.

2) 

2 hours ago, Efialtis said:

Αν είσαι σε εγγύηση τον επιστρέφεις.

Αυτό είναι το λιγότερο. Λέει ότι έχει αρχεία που θέλει να σώσει.

3)

1 hour ago, hot_sauce said:

Λέτε να πάρω κάποιο καλώδιο που να τον συνδέει μέσω USB σε κάποιο λαπτοπ και να τον δουλέψω από εκεί;
Τουλάχιστον θα έχω diskmgmt να χρησιμοποιήσω...

Το μόνο που θα μπορούσε να ωφελήσει η συγκεκριμένη απόπειρα είναι μήπως τσιμπήσει κανά ρευματάκι που τον κάνει να "ξυπνήσει" διά αυτού του τρόπου. Διαφορετικά δεν αλλάζει κάτι. Ο δίσκος θα είναι μη προσβάσιμος και αυτό δεν έχει να κάνει με OS, αλλά με φυσικό πρόβλημα.

 

ΥΓ Το έχω γράψει και το ξαναγράφω: Το backup plan πρέπει να είναι η πρώτη μας προτεραιότητα σε κάθε σύστημα.

 

ΥΓ2 Τσεκαρε μήπως η Kingston έχει κάποιο bootable tool που ίσως θα μπορούσε να "μιλήσει" με τον δίσκο σε χαμηλότερο επίπεδο και να τον ξυπνήσει.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόόόν....progress report.

 

Τα bios δεν τον βλέπουν, το blkid εδωσε αποτέλεσμα:

 

/dev/sdal/: LABEL="LINUX MINT" UUID="4250-0980" TYPE="vfat" PARTUUID="0085cd6e-01"

 

και τώρα ξαναφτιάχνω windows bootable για να δω τί γίνεται με το εκεί cmd που τον έβλεπε χθες αλλά άδειο...

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, hot_sauce said:

και τώρα ξαναφτιάχνω windows bootable για να δω τί γίνεται με το εκεί cmd που τον έβλεπε χθες αλλά άδειο...

 

Δεν υπάρχει περίπτωση. Για να καταλάβεις, το οποιοδήποτε OS είναι τουλάχιστον ένα layer πάνω από το BIOS. Δεν μπορεί να τον δει αν δεν τον βλέπει το BIOS. Δοκίμασε καλώδια, θέσεις sata και μερικές ώρες εκτός κουτιού και επανατοποθέτηση, αλλά οι πιθανότητές σου έχουν πέσει δραματικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόόόν....!

Ευκαιρία για κράξιμο! Ξαναέβαλα το Windows bootable χθες και πάλι έβλεπε "κάτι" ως Disk 0 οπότε, αφού αποφάσισα πως τα έχασα όλα τα αρχεία, είπα να κάνω προσπάθεια για Clean και Format. Με τους άλλους δίσκους πάνω...??

Αν και ΑΠΟΛΥΤΑ λαθος, το ξέρω, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να μην ειχε παει στραβα αν δεν εκανα λαθος στο δίσκο...αλλά έκανα. Και έκανα clean άλλο σκληρό με προσωπικά  αρχεία 1500GB περίπου. 

 

Όμως! Μετά από κλαυθμό και οδυρμό περίπου 10-15 λεπτών έκατσα, διάβασα και ανακάλυψα τις δυνατότητες του Testdisk το οποίο, αφού το άφησα να ψάχνει όλο το βράδυ για Partitions, το πρωί κάτι είχε ανακαλύψει! Μην τα πολυλογώ, τον επανέφερα. Αυτό για παράδειγμα προς αποφυγή!!?

Όσο για το αρχικό μας πρόβλημα...σκέφτομαι να πάω να πάρω έναν Samsung 860 Evo στα 500GB (εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη προτίμηση του φόρουμ σε αυτά περίπου τα χρήματα και χωρητικότητα) για να επαναλειτουργήσει ο υπολογιστής και ο "κακός" SSD εδώ θα είναι να τον σκαλίσουμε! 

Είχα Windows κωδικό απ'αυτούς τους εταιρικούς που πουλάνε στο Ιντερνετ. Άραγε να μπορέσει να ξαναενεργοποιηθεί ή θα χρειαστώ να αγοράσω καινούριο? ?

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είναι γιατί πρώτα τον είχε ξεκάνει με windows bootable cmd ?

 

??

Έγινε επεξεργασία από hot_sauce
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, hot_sauce said:

Λοιπόόόν....!

Ευκαιρία για κράξιμο! Ξαναέβαλα το Windows bootable χθες και πάλι έβλεπε "κάτι" ως Disk 0 οπότε, αφού αποφάσισα πως τα έχασα όλα τα αρχεία, είπα να κάνω προσπάθεια για Clean και Format. Με τους άλλους δίσκους πάνω...??

Αν και ΑΠΟΛΥΤΑ λαθος, το ξέρω, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να μην ειχε παει στραβα αν δεν εκανα λαθος στο δίσκο...αλλά έκανα. Και έκανα clean άλλο σκληρό με προσωπικά  αρχεία 1500GB περίπου. 

 

Όμως! Μετά από κλαυθμό και οδυρμό περίπου 10-15 λεπτών έκατσα, διάβασα και ανακάλυψα τις δυνατότητες του Testdisk το οποίο, αφού το άφησα να ψάχνει όλο το βράδυ για Partitions, το πρωί κάτι είχε ανακαλύψει! Μην τα πολυλογώ, τον επανέφερα. Αυτό για παράδειγμα προς αποφυγή!!?

Όσο για το αρχικό μας πρόβλημα...σκέφτομαι να πάω να πάρω έναν Samsung 860 Evo στα 500GB (εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη προτίμηση του φόρουμ σε αυτά περίπου τα χρήματα και χωρητικότητα) για να επαναλειτουργήσει ο υπολογιστής και ο "κακός" SSD εδώ θα είναι να τον σκαλίσουμε! 

Είχα Windows κωδικό απ'αυτούς τους εταιρικούς που πουλάνε στο Ιντερνετ. Άραγε να μπορέσει να ξαναενεργοποιηθεί ή θα χρειαστώ να αγοράσω καινούριο? ?

 

??

Καταρχάς εκφρράζω τη συμπάθειά μου για την απώλεια των δεδομένων σου. Ελπίζω τώρα αντί για αγορά ssd να σκεφτείς την αγορά και κάποιου εξωτερικού hdd μεγάλης χωρητικότητας για backup plan.

 

Από 'κει και πέρα με εκπλήσσει αυτό που συνέβη με τον δίσκο. Δηλαδή ενώ δεν φαινόταν στο BIOS, κάποια εφαρμογή testdisk (πες μας λίγα λόγια για αυτήν ή δώσε link) δούλευε όλο το βραδυ, χωρίς reboot του υπολογιστή, και το πρωί η εφαρμογή σου είχε επαναφέρει τον δίσκο?

 

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Πιθανότερο θεωρώ από αύξηση θερμοκρασίας ή κάτι άλλο , ο controller του δίσκου ή κάποια κόλληση επανήλθαν και εμφανίστηκε ο δίσκος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@gdp77
Μάλλον σας μπέρδεψα. Επανέφερα τον HDD που έκανα clean το βράδυ. Το Testdisk ξαναβρήκε το partition και το επανέγραψε. Ή κάτι τέτοιο. Ο SSD με το λειτουργικό παραμένει στα αζήτητα.
Για το backup έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ απορώ με τον εαυτό μου πώς δεν το είχα ενεργοποιημένο. Με τον νέο δίσκο (μάλλον ένας M2 της adata θα είναι τελικά, μετά από παραίνεση του GoMaR) θα το ενεργοποιήσω οπωσδήποτε.
@Efialtis
Κι εγώ αυτό θεωρώ πιθανότερο. Με ανησυχεί λίγο που ήταν bulk κωδικός αλλά μέσα στη βδομάδα θα ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, hot_sauce said:

@gdp77
Μάλλον σας μπέρδεψα. Επανέφερα τον HDD που έκανα clean το βράδυ. Το Testdisk ξαναβρήκε το partition και το επανέγραψε. Ή κάτι τέτοιο. Ο SSD με το λειτουργικό παραμένει στα αζήτητα.
Για το backup έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ απορώ με τον εαυτό μου πώς δεν το είχα ενεργοποιημένο. Με τον νέο δίσκο (μάλλον ένας M2 της adata θα είναι τελικά, μετά από παραίνεση του GoMaR) θα το ενεργοποιήσω οπωσδήποτε.
@Efialtis
Κι εγώ αυτό θεωρώ πιθανότερο. Με ανησυχεί λίγο που ήταν bulk κωδικός αλλά μέσα στη βδομάδα θα ξέρουμε.

Α μάλιστα. Για τον adata συμφωνώ και εγώ εφόσον έχεις m.2 slot. Sx8200 pro υποθέτω. Και πάντα backup!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.