Jump to content



Εγκατάσταση Oxford Itools σε UBUNTU 19.10/ Pepermint 10


adpanos

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα,

Εχω δυο συστηματάκια στα οποια θέλω να περάσω το Oxford Itools  το οποίο η εταιρία το δίνει σαν συμβατό με Linux X86/64.

 

Και ενώ αποφάσισα να στήσω τα συστήματα με Linux για να μειωθούν τα έξοδα των αδειών, κατά την εγκατάσταση έχω το παρακάτω πρόβλημα.

Για κάποιο λόγο σταματά στην αποσυμπίεση των βιβλίων .

 

Το αποτέλεσμα είναι η εφαρμογή να εκκινεί, αλλά τα βιβλία άφαντα.

Είπα να κάνω ξεχωριστές αποσυμπιέσεις και να τα ρίξω στον φάκελο, αλλά είναι πολύπλοκα τα βιβλία και η ιχνηλάτηση που κάνει η εφαρμογή ανάλογα το είδος τον αρχείων ... Οπότε μπλέξιμο ...

 

Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-22_18-24-15.png

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-22_18-25-41.png

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-22_18-35-32.png

Link to comment
Share on other sites

O installer είναι sh αρχείο; Το τρέχεις ως root; Γκούγκλαρες το μύνημα λάθους; Κάτι για LOCALE και LC_TIME λέει. Ολλανδία είσαι; Μήπως είναι παλιά έκδοση και θέλει να δει άλλη χρονιά; Μήπως λέω μπούρδες; χαχα

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

O installer είναι sh αρχείο; Το τρέχεις ως root; Γκούγκλαρες το μύνημα λάθους; Κάτι για LOCALE και LC_TIME λέει. Ολλανδία είσαι; Μήπως είναι παλιά έκδοση και θέλει να δει άλλη χρονιά; Μήπως λέω μπούρδες; χαχα

 

Λοιπόν αποσυμπίεσα τα βιβλία , τα πέρασα στους φακέλους της εγκατάστασης δημιουργώντας τους εκεί που πρέπει και πλέον όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Μάλλον η έκδοση του zip είναι παλαιά και δεν υποστηρίζεται από τις εκδώσεις των λειτουργικών που προανέφερα.

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-22_23-06-04.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2020 at 11:58 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με ποιο πρόγραμμα έκανες αποσυμπίεση δηλαδή? 

 

Με το default της pepermint 10 και ubuntu 18,04.

 

Τέλος πάντων, προέκυψαν και άλλα θεματα.

 

Λόγω προβλήματος του Hardware Accelerator στο σύστημα (AMD R3 2200G) όπου αν έβαζα ένα βίντεο σε full screen μαύριζε το σύμπαν, άλλαξα από τα UBUNTU 18.04 σε Pepermint 10 .

Το σύστημα στήθηκε από την αρχή, (βάσανο μεγάλο) και όλα έπαιζαν σωστά.

Το πρώτο σύστημα λοιπόν μετακόμισε στην αίθουσα διδασκαλίας.

Εκεί έπρεπε να συνδεθεί με τα παρακάτω.

α) Projector

β) Luidia ebeam Classic projection

 

_suport_productshot-classic-projection.p

 

Θέμα πρώτο.

Ο projector (BENQ MS712) είχε καλώδιο d-sub 15-pin  και η οθόνη θα συνδεόταν στο HDMI .... 

Στον projector λοιπόν, δεν μπορούσα με τίποτα να ανεβάσω ανάλυση πάνω από 640 x 480 .......... Το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορώ να λειτουργήσω με 2 προβολές, μιας και είτε στον προτζέκτορα θα έβλεπα μέρος της οθόνης , είτε θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω ένα πάρα πολύ μικρό μέρος της οθόνης για να μπει το σύνολο της παρουσίασης στην επιφάνεια του προτζέκτορα.

 

 

VpI9aSJ.jpg&key=2245de10893223edc05749c3

 

AbYPDdX.jpg&key=c227cda30f042067abc16d11

 

Τρέχω, αγοράζω ένα HDMI 10μετρο και λύνω εν μέρη το πρόβλημα. Ναι μεν δουλεύουν και τα δυο σε 1080P παίζουν ομαλά, αλλά στον projector δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα λόγω μικρών χαρακτήρων. Το ωραίο είναι πως η οθόνη μια χαρά ανεβάζει ανάλυση σε 1080p μέσω d-sub.

Αν πας να αλλάξεις ανάλυση και στις δυο συσκευές για να αυξήσεις το μέγεθος της γραμματοσειράς , η μια θα παίζει στα 1280X 720 και η άλλη (προτζέκτορας) στα 1280Χ800 ..... Τεσπα μικρό το κακό.

Θέμα δεύτερο.

Ενώ η Luidia αναφέρει πως το ebeam Classic projection  τρέχει στα linux ,

 

http://www.e-beam.com/za/education/classic-projection/software.html

 

κατεβάζοντας την τελευταία έκδοση της σουϊτας της από εδώ :

https://www.luidia.com/apps/#edgeplus_apps

 

όπου αναφέρει πως κάνει μόνο για το μοντέλο edge και edge+ , ενώ στην ανακατεύθυνση για τα υπόλοιπα δεν μου βγάζει πρόταση για linux,

το ebeam μετά την εγκατάσταση φαίνεται πως με τα πολλά αναγνωρίζεται σαν συσκευή.  Δηλαδή το ebeam tools palette δείχνει να αναγνωρίζει την συνδεδεμένη συσκευή.

Παρόλα αυτά στην διαδικασία του καλιμπραρίσματος ΔΕΝ ανταποκρίνεται το στυλό .

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κάποιος στην πράξη, απροβλημάτιστη λειτουργία σε αυτό το λειτουργικό περιβάλλον.

 

Τα αγκάθια που συνάντησα είναι αρκετά, δεν ξέρω αν λύνονται.

 

Όποιος έχει κάποια εικόνα, ας βοηθήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξειδικευμένο το hardware που χρησιμοποιείς και μόνο κάποιος με ίδιο ή τουλάχιστον παρόμοιο use case θα μπορούσε να βοηθήσει.

 

Στον χώρο εργασίας μου με δεκάδες διαδραστικά προβολικά χρησιμοποιούμε epson και windows οπότε δεν μπορώ να συνεισφέρω σε κάτι.

 

Σε ό,τι αφορά στη GPU του 2200G, δεν νομίζω ότι είδες διαφορά λόγω διαφορετικής διανομής, αλλά λόγω -μάλλον- διαφορετικού kernel. Θυμάσαι να μου πεις ποιον kernel χρησιμοποιούσες με το 18.04 Ubuntu και ποιον τώρα που είσαι με Peppermint;

 

Για το ebeam της Luidia (software+hardware) μάλλον θα πρέπει να αποτανθείς -αν υπάρχει- στο support της εταιρείας. Αν υποστηρίζουν Linux θα πρέπει λογικά να αναφέρουν τουλάχιστον κάποια ενδεικτική διανομή για να ξέρουμε και ποιον kernel εννοούν. Γενικά πάντως εγώ θα προτιμούσα όσο πιο διαδεδομένη διανομή γίνεται για τέτοιες υλοποιήσεις π.χ. Ubuntu / Linux Mint κτλ., αλλά έχει σημασία και με ποιον kernel είναι πιστοποιημένο το hardware που χρησιμοποιείς.

 

Edit:

1) Στον οργανισμό που δουλεύω (αδιάφοροι εκπαιδευτικοί και συνακόλουθα αδιάφοροι IT) δεν χαμπαριάζουν από αναλύσεις. Η ανάλυση της οθόνης είναι ό,τι να 'ναι και το ιδιο και στο προβολικό. Κανείς δεν παραπονιέται διότι ignorance is bliss. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο το splitter που χρησιμοποιείται. Τα περισσότερα είναι φτηνιάρικα και καταλήγεις να μην έχεις σωστή ανάλυση πουθενά. Οπότε επειδή φαντάζομαι ότι και εσύ στέλνεις εικόνα στον projector και στην οθόνη του υπολογιστή μέσω splitter, δες μήπως είναι εκεί το πρόβλημά σου.Αυτά για την ανάλυση

2) Τώρα που το σκέφτομαι, το ότι δεν σου δουλεύει το πενάκι είναι μάλλον θέμα λειτουργικού και της USB σύνδεσης και όχι λογισμικού του ebeam. Τουλάχιστον στους epson που έχουμε εμείς, το καλιμπράσισμα είναι άσχετο με το λογισμικό του προβολικού. Γίνεται απευθείας από το προβολικό (ακόμα και κλειστός να είναι ο υπολογιστής). Διερεύνησέ το. Μήπως υπάρχει αλλού το θέμα; Δεν ξέρω αν βοηθάω. Με lsusb φαίνεται η συσκευή ebeam στο λειτουργικό; 

Από την άλλη, εμείς έχουμε προβολικά με ενσωματωμένο σύστημα ebeam, εσύ μάλλον δουλεύεις πάνω σε ξεχωριστό προβολικό και ξεχωριστό σύστημα ebeam.

 

3) Άσχετο: Επειδή καταλαβαίνω ότι μάλλον σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών προσπαθείς να στήσεις το σύστημα, έχουν βρει μεθόδους Αγγλικών που υποστηρίζουν Linux; Σε εμάς ένα από τα βασικά επιχειρήματα για να συνεχίζουν να πληρώνουν 600 άδειες windows στο διηνεκές είναι ότι δεν υπάρχουν μέθοδοι ξένων γλωσσών με λογισμικό για Linux (αναφέρομαι στα συνοδευτικά CD/USB που δίνουν τα βιβλία εκμάθησης και από εκεί παίζουν οι καθηγήτριες βιντεάκια/τραγουδάκια/διαδραστικά παιχνίδια κτλ). 

 

4) Εντελώς εγκυκλοπαιδικά για απόκτηση δικών μου γνώσεων, εάν έχεις τα κλειδιά του χώρου που στήνετε το σύστημα και είναι εφικτό να πάμε κάποιο ΣΚ όσο κάνεις troubleshooting και εφόσον δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα, θα ήθελα να επικοινωνήσεις μαζί μου με pm μήπως πάμε μαζί σε κάποιον νεκρό χρόνο να το δω από κοντά. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είναι εξειδικευμένο το hardware που χρησιμοποιείς και μόνο κάποιος με ίδιο ή τουλάχιστον παρόμοιο use case θα μπορούσε να βοηθήσει.

 

Στον χώρο εργασίας μου με δεκάδες διαδραστικά προβολικά χρησιμοποιούμε epson και windows οπότε δεν μπορώ να συνεισφέρω σε κάτι.

 

Σε ό,τι αφορά στη GPU του 2200G, δεν νομίζω ότι είδες διαφορά λόγω διαφορετικής διανομής, αλλά λόγω -μάλλον- διαφορετικού kernel. Θυμάσαι να μου πεις ποιον kernel χρησιμοποιούσες με το 18.04 Ubuntu και ποιον τώρα που είσαι με Peppermint;

 

Για το ebeam της Luidia (software+hardware) μάλλον θα πρέπει να αποτανθείς -αν υπάρχει- στο support της εταιρείας. Αν υποστηρίζουν Linux θα πρέπει λογικά να αναφέρουν τουλάχιστον κάποια ενδεικτική διανομή για να ξέρουμε και ποιον kernel εννοούν. Γενικά πάντως εγώ θα προτιμούσα όσο πιο διαδεδομένη διανομή γίνεται για τέτοιες υλοποιήσεις π.χ. Ubuntu / Linux Mint κτλ., αλλά έχει σημασία και με ποιον kernel είναι πιστοποιημένο το hardware που χρησιμοποιείς.

 

Edit:

1) Στον οργανισμό που δουλεύω (αδιάφοροι εκπαιδευτικοί και συνακόλουθα αδιάφοροι IT) δεν χαμπαριάζουν από αναλύσεις. Η ανάλυση της οθόνης είναι ό,τι να 'ναι και το ιδιο και στο προβολικό. Κανείς δεν παραπονιέται διότι ignorance is bliss. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο το splitter που χρησιμοποιείται. Τα περισσότερα είναι φτηνιάρικα και καταλήγεις να μην έχεις σωστή ανάλυση πουθενά. Οπότε επειδή φαντάζομαι ότι και εσύ στέλνεις εικόνα στον projector και στην οθόνη του υπολογιστή μέσω splitter, δες μήπως είναι εκεί το πρόβλημά σου.Αυτά για την ανάλυση

2) Τώρα που το σκέφτομαι, το ότι δεν σου δουλεύει το πενάκι είναι μάλλον θέμα λειτουργικού και της USB σύνδεσης και όχι λογισμικού του ebeam. Τουλάχιστον στους epson που έχουμε εμείς, το καλιμπράσισμα είναι άσχετο με το λογισμικό του προβολικού. Γίνεται απευθείας από το προβολικό (ακόμα και κλειστός να είναι ο υπολογιστής). Διερεύνησέ το. Μήπως υπάρχει αλλού το θέμα; Δεν ξέρω αν βοηθάω. Με lsusb φαίνεται η συσκευή ebeam στο λειτουργικό; 

Από την άλλη, εμείς έχουμε προβολικά με ενσωματωμένο σύστημα ebeam, εσύ μάλλον δουλεύεις πάνω σε ξεχωριστό προβολικό και ξεχωριστό σύστημα ebeam.

 

3) Άσχετο: Επειδή καταλαβαίνω ότι μάλλον σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών προσπαθείς να στήσεις το σύστημα, έχουν βρει μεθόδους Αγγλικών που υποστηρίζουν Linux; Σε εμάς ένα από τα βασικά επιχειρήματα για να συνεχίζουν να πληρώνουν 600 άδειες windows στο διηνεκές είναι ότι δεν υπάρχουν μέθοδοι ξένων γλωσσών με λογισμικό για Linux (αναφέρομαι στα συνοδευτικά CD/USB που δίνουν τα βιβλία εκμάθησης και από εκεί παίζουν οι καθηγήτριες βιντεάκια/τραγουδάκια/διαδραστικά παιχνίδια κτλ). 

 

4) Εντελώς εγκυκλοπαιδικά για απόκτηση δικών μου γνώσεων, εάν έχεις τα κλειδιά του χώρου που στήνετε το σύστημα και είναι εφικτό να πάμε κάποιο ΣΚ όσο κάνεις troubleshooting και εφόσον δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα, θα ήθελα να επικοινωνήσεις μαζί μου με pm μήπως πάμε μαζί σε κάποιον νεκρό χρόνο να το δω από κοντά. 

 

Φίλε  gdp 77,

α) η σουϊτα της OXFORD υποστηρίζει Linux. Μου έβγαλε την ψυχή να την εγκαταστήσω , το αναφέρω στα πρώτα θέματα, αλλά παίζει απροβλημάτιστα. Τα βιβλία , videos κ.λ.π. όλα περνιούνται στο σύστημα .

 

https://elt.oup.com/help_support/?cc=gr&selLanguage=en

 

β) Ναι έχει να κάνει με τον κέρνελ η σωστή υποστήριξη του hardware accelerator του συστήματος. Η αλήθεια είναι πως ήθελα Peppermint σαν λειτουργικό γιατί βρίσκεται πιο κοντά στο περιβάλλον των Windows σαν δομή.

Μην ξεχνάς πως δεν ξέρουν τι τους γίνεται οι καθηγητές .... Οπότε πέρασα το τελευταίο για να είμαι σίγουρος πως θα δουλέψει απροβλημάτιστα και από πλευτάς HW και από πλευράς ευκολίας στον χειρισμό.

 

γ) Εχω στείλει ήδη ερώτηση στην Luidia για το Smart pen  και περιμένω απάντηση.

 

δ) Τον προτζέκτορα τον έχω συνδέσει με την έξοδο HDMI της μητρικής και την οθόνη με το DSUB 15pin . 

Αρχικά δούλευα ανάποδα, αλλά δεν μου ανέβαζε την ανάλυση του προτζέκτορα στα επιθυμητά πλαίσια.

Το καλό στο Linux είναι πως σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ανάλυση για την κάθε έξοδο .  Βέβαια στη  δικιά μου περίπτωση αυτό είναι κακό. Και αυτό γιατί ΔΕΝ έχω δυο οθόνες προβολής με τις ίδιες αναλογίες , οπότε δεν μπορώ να πετύχω ακριβώς τις ίδιες αναλύσεις .

 

ε) Δεν έχω τα κλειδιά του φροντιστηρίου.  Πρώτα έκανα έναν έλεγχο συμβατότητας των εφαρμογών στο δικό μου σύστημα.

Μετά  εγκατέστησα στην οικία μου τα συστήματα και τέλος τα μετέφερα στον χώρο.

 

Σε ερώτηση που είχα κάνει για τις περιφερειακές συσκευές που εργάζονται στον χώρο, μου είχαν πει πως χρησιμοποιούν το LUIDIA EDGE+ το οποίο φαίνεται να έχει εκτεταμένη συμβατότητα με το linux.

https://www.luidia.com/wp-content/uploads/PDF_Files/brochures/EdgeplusUSB_Brochure_1808.pdf

https://www.luidia.com/apps/#edgeplus_apps

 

Αυτό που διαπίστωσα είναι πως μόνο το ένα smart pen είναι EDGE+ .........

 

Τα συστήματα στήνονται απογευματινές ώρες που το φροντιστήριο είναι ανοικτό ... και καταλαβαίνεις την πίεση χρόνου που έχω .

 

 

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-27_07-08-14.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, adpanos said:

α) η σουϊτα της OXFORD υποστηρίζει Linux. Μου έβγαλε την ψυχή να την εγκαταστήσω , το αναφέρω στα πρώτα θέματα, αλλά παίζει απροβλημάτιστα. Τα βιβλία , videos κ.λ.π. όλα περνιούνται στο σύστημα .

 

https://elt.oup.com/help_support/?cc=gr&selLanguage=en

 

thanx μου έδωσες τρομερό επιχείρημα να το χώσω στα μούτρα μερικών κάφρων.

 

10 minutes ago, adpanos said:

β) Ναι έχει να κάνει με τον κέρνελ η σωστή υποστήριξη του hardware accelerator του συστήματος. Η αλήθεια είναι πως ήθελα Peppermint σαν λειτουργικό γιατί βρίσκεται πιο κοντά στο περιβάλλον των Windows σαν δομή.

Μην ξεχνάς πως δεν ξέρουν τι τους γίνεται οι καθηγητές .... Οπότε πέρασα το τελευταίο για να είμαι σίγουρος πως θα δουλέψει απροβλημάτιστα και από πλευτάς HW και από πλευράς ευκολίας στον χειρισμό.

Οπότε μάλλον δεν το άφησες το Ubuntu να αναβαθμιστεί σε LTS 2, διότι και το peppermint είναι ubuntu based και παίρνει τον kernel από το ίδιο software stack. Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι στο Ubuntu 18.04 δεν είχες hardware acceleration ενώ στο peppermint έχεις. Εγκυκλοπαιδικά στο λέω, δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί, αλλά δεν θα βρεις τίποτα πλησιέστερο στo windows interface (και polished) από το Linux Mint Cinnamon. Προφανώς έχεις προχωρήσει αρκετά τώρα και δεν γυρνάς πίσω, αλλά δοκίμασέ το κάποια στιγμή σπίτι σου.

 

14 minutes ago, adpanos said:

δ) Τον προτζέκτορα τον έχω συνδέσει με την έξοδο HDMI της μητρικής και την οθόνη με το DSUB 15pin . 

Αρχικά δούλευα ανάποδα, αλλά δεν μου ανέβαζε την ανάλυση του προτζέκτορα στα επιθυμητά πλαίσια.

Το καλό στο Linux είναι πως σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ανάλυση για την κάθε έξοδο .  Βέβαια στη  δικιά μου περίπτωση αυτό είναι κακό. Και αυτό γιατί ΔΕΝ έχω δυο οθόνες προβολής με τις ίδιες αναλογίες , οπότε δεν μπορώ να πετύχω ακριβώς τις ίδιες αναλύσεις .

 

Έχεις τσεκάρει να υποθέσω ότι οι επιθυμητές αναλογίες υποστηρίζονται και από τις δυο οθόνες; Αν έχεις χρόνο πάντως υπάρχει τρόπος να κάνεις force μια ανάλυση σε οθόνη αν δεν στην εμφανίζει το σύστημα. Γκούγκλαρε xrandr για howto

 

17 minutes ago, adpanos said:

γ) Εχω στείλει ήδη ερώτηση στην Luidia για το Smart pen  και περιμένω απάντηση.

Ενημέρωσέ μας please όταν λάβεις απάντηση μια που με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.

 

17 minutes ago, adpanos said:

ε) Δεν έχω τα κλειδιά του φροντιστηρίου.  Πρώτα έκανα έναν έλεγχο συμβατότητας των εφαρμογών στο δικό μου σύστημα.

Μετά  εγκατέστησα στην οικία μου τα συστήματα και τέλος τα μετέφερα στον χώρο.

 

Σε ερώτηση που είχα κάνει για τις περιφερειακές συσκευές που εργάζονται στον χώρο, μου είχαν πει πως χρησιμοποιούν το LUIDIA EDGE+ το οποίο φαίνεται να έχει εκτεταμένη συμβατότητα με το linux.

https://www.luidia.com/wp-content/uploads/PDF_Files/brochures/EdgeplusUSB_Brochure_1808.pdf

https://www.luidia.com/apps/#edgeplus_apps

 

Αυτό που διαπίστωσα είναι πως μόνο το ένα smart pen είναι EDGE+ .........

 

Τα συστήματα στήνονται απογευματινές ώρες που το φροντιστήριο είναι ανοικτό ... και καταλαβαίνεις την πίεση χρόνου που έχω .

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να αποτελέσει το project σου ένα καλό use case!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

thanx μου έδωσες τρομερό επιχείρημα να το χώσω στα μούτρα μερικών κάφρων.

 

Οπότε μάλλον δεν το άφησες το Ubuntu να αναβαθμιστεί σε LTS 2, διότι και το peppermint είναι ubuntu based και παίρνει τον kernel από το ίδιο software stack. Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι στο Ubuntu 18.04 δεν είχες hardware acceleration ενώ στο peppermint έχεις. Εγκυκλοπαιδικά στο λέω, δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί, αλλά δεν θα βρεις τίποτα πλησιέστερο στo windows interface (και polished) από το Linux Mint Cinnamon. Προφανώς έχεις προχωρήσει αρκετά τώρα και δεν γυρνάς πίσω, αλλά δοκίμασέ το κάποια στιγμή σπίτι σου.

 

Έχεις τσεκάρει να υποθέσω ότι οι επιθυμητές αναλογίες υποστηρίζονται και από τις δυο οθόνες; Αν έχεις χρόνο πάντως υπάρχει τρόπος να κάνεις force μια ανάλυση σε οθόνη αν δεν στην εμφανίζει το σύστημα. Γκούγκλαρε xrandr για howto

 

Ενημέρωσέ μας please όταν λάβεις απάντηση μια που με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να αποτελέσει το project σου ένα καλό use case!

 

Εχοντας αρχικά εγκατεστημένη την 18.04 στο σύστημα, ειδικά γιατί η luidia έδινε για το EDGE+ υποστήριξη για αυτό,  έκανα ότι αναβάθμιση υπήρχε.

Το σύστημα συνέχισε να έχει θέμα με το Hardware accelerator. Βέβαια αν αφαιρούσα από τον flash player την επιλογή, έπαιζαν όλα μια χαρά.

Αλλά με έτρωγε, ήθελα να παίζουν όλα όπως πρέπει.

Ξεκίνησα λοιπόν να αναβαθμίζω σε 19.10 την διανομή μέσω της επιλογής αναβάθμισης πακέτου. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση μου πέταξε  σφάλμα  και έμεινα μπουκάλα.

Οπότε πήγα σε Peppermint 10 που το είχα δίπλα μου διαθέσιμο. Είναι μια ελαφριά διανομή, πολύ κοντά στο mint με ωραίο γραφικό περιβάλλον. Όπου την έχω βάλει πετάει και είναι γενικά απροβλημάτιστη.

Οπότε έβαλα αυτή.

 

Θα σου γράψω εν τέλη την εμπειρία μου στο project και αν όλα πήγαν καλά.

 

Οι αναλύσεις δεν συμπίπτουν. Ενώ και οι δυο παίζουν σε 1920 X 1080P , πιο κάτω οι διαθέσιμες αναλογίες είναι στο ένα μέσο 16:9 και στο άλλο 16:10.

Οπότε αν τοποθετήσεις σαν κύρια την μια , χάνεις το κάτω μέρος της επιφάνειας εργασίας στην άλλη.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

Βέβαια αν αφαιρούσα από τον flash player την επιλογή, έπαιζαν όλα μια χαρά.

Καρκίνος.... Να δω τι θα κάνουν όλοι οι οίκοι μεθόδων αγγλικών που από φέτος νομίζω τερματίζει οριστικά η υποστήριξη και από την Adobe...

 

Μου ήρθε φλασιά και με το πρόβλημα με τις αναλύσεις και τα μικρά γράμματα, αν δοκίμασες να αλλάξεις scaling. Υπάρχει η δυνατότητα για double scaling στις περισσότερες διανομές και με εύκολη χακιά και σε βήματα 25%

 

ΥΓ Πώς τους έπεισες να βάλουν Linux? Οικονομικοί λόγοι;

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Καρκίνος.... Να δω τι θα κάνουν όλοι οι οίκοι μεθόδων αγγλικών που από φέτος νομίζω τερματίζει οριστικά η υποστήριξη και από την Adobe...

 

Μου ήρθε φλασιά και με το πρόβλημα με τις αναλύσεις και τα μικρά γράμματα, αν δοκίμασες να αλλάξεις scaling. Υπάρχει η δυνατότητα για double scaling στις περισσότερες διανομές και με εύκολη χακιά και σε βήματα 25%

 

ΥΓ Πώς τους έπεισες να βάλουν Linux? Οικονομικοί λόγοι;

 

 

 

Λοιπόν.

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί υπήρξε αίσιο τέλος ! ?

 

Πρώτα απ` όλα να πω πως το Luidia Classic Projection παίζει κανονικά στα Linux.

Πήγα πριν από λίγη ώρα και ξανακοίταξα τις ρυθμίσεις.

 

Σε ανάλυση στον projector πάνω από 1280 Χ 1024  ή 1280 X 900 ή 1280 X 720 δεν μπορεί να γίνει καλιμπράρισμα του στυλό. 

Μάλλον γιατί δεν είναι Native  ? η ανάλυση του projectorα 

 

Παράθεση
Παράθεση
Brightness:
2,200 Lumens
Contrast:
2,500:1 (full on/off)
Resolution:
800x600
Native Aspect Ratio:
4:3 (SVGA)
Color Processing:
8-bit
Projector Size:
9 cm x 25 cm x 21 cm (HxWxD)
Weight:
2.2 kg
Video Modes:
720p, 1080i, 1080p/60, 576i, 576p, 480p, 480i
Data Modes:
MAX 1280x1024
Lamp Life:
3,000 hours  / 4,000 hours (eco)
Lamp Type:
**
Display Type:
DLP (1)
Std. Lens:
Fixed Focal Length
Std. Lens Focus:
Manual
Optional Lenses:
No
Lens Shift:
No
Throw Distance:
1.0 m - 12.0 m calculator.gif
Image Size:
64 cm - 762 cm
Throw Ratio:
1.97:1 (D:W)
Projector Placement:
For a cm diagonal screen, place the projector lens 4.0 m from the screen.
Digital Keystone:
Vertical
Audible Noise:
31.0 dB  /  26.0 dB (eco)
Speakers:
**
Max Power:
280 Watts
Voltage:
100V - 240V
Connection Panel:
RS232 (DB-9pin)

 

 

 

Οπότε έθεσα σαν ανάλυση για όλες τις εξόδους 1280 x 720p . Με αυτή την ανάλυση παίζουν όλα κομπλέ χωρίς κανένα θέμα.

Δεν ειναι σίγουρα το ιδανικότερο , αλλά λόγω περιορισμών του Hardware είναι η σωστότερη λύση.

 

Επίσης σε αυτή την ανάλυση το μέγεθος των εικονοστοιχείων είναι καλό για την ανάγνωση της προβολικής οθόνης.

 

Η επιλογή Linux ήταν δική μου. Έπρεπε με πολύ χαμηλό budget να στηθούν 2 ολόκληρα συστήματα.

Από την στιγμή που είδα πως το πακέτο των εφαρμογών και των περιφερειακών ανέφερε υποστήριξη Linux , έκανα την επιλογή για να καταφέρω να στήσω σωστά μηχανήματα από πλευράς HW .

Εξάλλου γνώριζα πως Αν κατάφερνα να παίξει σωστά σε Linux δεν θα χρειαζόταν κάθε τόσο να μπαίνω στον κόπο να υποστηρίζω τα συστήματα.

Απαξ και παίξει ........ δουλεύει και θα δουλεύει .... για πάντα.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, adpanos said:

 

Λοιπόν.

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί υπήρξε αίσιο τέλος ! ?

 

Πρώτα απ` όλα να πω πως το Luidia Classic Projection παίζει κανονικά στα Linux.

Πήγα πριν από λίγη ώρα και ξανακοίταξα τις ρυθμίσεις.

 

Σε ανάλυση στον projector πάνω από 1280 Χ 1024  ή 1280 X 900 ή 1280 X 720 δεν μπορεί να γίνει καλιμπράρισμα του στυλό. 

Μάλλον γιατί δεν είναι Native  ? η ανάλυση του projectorα 

 

 

 

Οπότε έθεσα σαν ανάλυση για όλες τις εξόδους 1280 x 720p . Με αυτή την ανάλυση παίζουν όλα κομπλέ χωρίς κανένα θέμα.

Δεν ειναι σίγουρα το ιδανικότερο , αλλά λόγω περιορισμών του Hardware είναι η σωστότερη λύση.

 

Επίσης σε αυτή την ανάλυση το μέγεθος των εικονοστοιχείων είναι καλό για την ανάγνωση της προβολικής οθόνης.

 

Η επιλογή Linux ήταν δική μου. Έπρεπε με πολύ χαμηλό budget να στηθούν 2 ολόκληρα συστήματα.

Από την στιγμή που είδα πως το πακέτο των εφαρμογών και των περιφερειακών ανέφερε υποστήριξη Linux , έκανα την επιλογή για να καταφέρω να στήσω σωστά μηχανήματα από πλευράς HW .

Εξάλλου γνώριζα πως Αν κατάφερνα να παίξει σωστά σε Linux δεν θα χρειαζόταν κάθε τόσο να μπαίνω στον κόπο να υποστηρίζω τα συστήματα.

Απαξ και παίξει ........ δουλεύει και θα δουλεύει .... για πάντα.

 

 

 

 

To είχα ψιλιαστεί ότι κάτι μπορεί να παίζει με τις native αναλύσεις γι' αυτό σου είχα αναφέρει και για τους δικούς μας epson πιο πάνω.

 

Μπράβο για την επιλογή Linux. Χρειάζονται τέτοιες επιλογές στον επαγγελματικό χώρο (έστω και για οικονομικούς λόγους) για να αρχίσει να σπάει το μονοπώλειο της MS, ειδικά όταν το Linux μπορεί να προσφέρει την ίδια λειτουργικότητα και κλάσεις ανώτερη ασφάλεια και σταθερότητα. Το δέχομαι ότι υπάρχουν win only λογισμικά, αλλά όταν αυτό δεν είναι πρόβλημα, γιατί να κλειδώνεται ο επαγγελματίας στην MS; Είναι αμαρτία....

 

Και εννοείται ότι άπαξ και το έστησες σωστά θα συνεχίσει να παίζει στο διηνεκές μέχρι να σκάσει hardware issue.... 

 

Να ρωτήσω: Με update policy τι θα κάνεις; Επειδή είδα ότι ταλαιπωρήθηκες να εγκαταστήσεις το λογισμικό της oxford, προσοχή σε τυχόν updates που μπορεί να σπάσουν τη συμβατότητα. Προτείνω να ενεργοποιήσεις και το timeshift system backup για να μπορείς να κάνεις revert αν στραβώσει κάτι. 4 εβδομαδίαια και 4 μηνιαία ρύθμισέ το να κρατάει και είσαι κομπλέ. Πες μας αν σου παραπονέθηκε και ο κόσμος που "δεν είναι windows" ή αν κατάλαβαν τη διαφορά, γιατί παίζει να μην χαμπαριάσουν κιόλας...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

To είχα ψιλιαστεί ότι κάτι μπορεί να παίζει με τις native αναλύσεις γι' αυτό σου είχα αναφέρει και για τους δικούς μας epson πιο πάνω.

 

Μπράβο για την επιλογή Linux. Χρειάζονται τέτοιες επιλογές στον επαγγελματικό χώρο (έστω και για οικονομικούς λόγους) για να αρχίσει να σπάει το μονοπώλειο της MS, ειδικά όταν το Linux μπορεί να προσφέρει την ίδια λειτουργικότητα και κλάσεις ανώτερη ασφάλεια και σταθερότητα. Το δέχομαι ότι υπάρχουν win only λογισμικά, αλλά όταν αυτό δεν είναι πρόβλημα, γιατί να κλειδώνεται ο επαγγελματίας στην MS; Είναι αμαρτία....

 

Και εννοείται ότι άπαξ και το έστησες σωστά θα συνεχίσει να παίζει στο διηνεκές μέχρι να σκάσει hardware issue.... 

 

Να ρωτήσω: Με update policy τι θα κάνεις; Επειδή είδα ότι ταλαιπωρήθηκες να εγκαταστήσεις το λογισμικό της oxford, προσοχή σε τυχόν updates που μπορεί να σπάσουν τη συμβατότητα. Προτείνω να ενεργοποιήσεις και το timeshift system backup για να μπορείς να κάνεις revert αν στραβώσει κάτι. 4 εβδομαδίαια και 4 μηνιαία ρύθμισέ το να κρατάει και είσαι κομπλέ. Πες μας αν σου παραπονέθηκε και ο κόσμος που "δεν είναι windows" ή αν κατάλαβαν τη διαφορά, γιατί παίζει να μην χαμπαριάσουν κιόλας...

 

Αυτό ήταν να το κάνω σήμερα, αλλά ξεχάστηκα. Θα γίνει με το που μπει το 2ο σύστημα στον χώρο. 

 

Δεν έχω σκεφτεί τι θα κάνω με τα updates. Αρχικά θα το αφήσω όπως είναι και βλέπουμε.

 

Ο κόσμος δεν νομίζω να παραπονεθεί. Από τις σαβούρες των φορητών 10-ετίας , θα πάνε σε ένα ταχύτατο σύστημα με SSD/ 2200G/ 8GB RAM, με 24άρα οθόνη....

Τι παραπάνω να ζητήσουν? ?

Και το περιβάλλον του peppermint είναι κατά πολύ ανώτερο από το περιβάλλον των WIN 7.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω στο στιγμιότυπο ότι είναι ενεργοποιημένα και τα desktop workspaces κάτω δεξιά. Σκέψου μήπως τα απενεργοποιήσεις γιατί είναι ικανοί οι γιωτάδες από miss click να αλλάζουν workspace και να σε παίρνουν τηλέφωνο να ρωτάνε γιατί δεν βλέπουν την εφαρμογή, ενώ θα είναι στο δεύτερο workspace ?

 

ΥΓ Ένα άλλο πρόβλημα που μπορεί να έχουν είναι όταν θα σκάσει κάποιος έλεγχος να πρέπει να πείσουν το ΣΔΟΕ ότι δεν έχουν τιμολόγια για OS γιατί είναι Linux και είναι δωρεάν χεχε. Άντε να εξηγήσεις στον δημόσιο υπάλληλο τι είναι το Linux....

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τώρα βλέπω στο στιγμιότυπο ότι είναι ενεργοποιημένα και τα desktop workspaces κάτω δεξιά. Σκέψου μήπως τα απενεργοποιήσεις γιατί είναι ικανοί οι γιωτάδες από miss click να αλλάζουν workspace και να σε παίρνουν τηλέφωνο να ρωτάνε γιατί δεν βλέπουν την εφαρμογή, ενώ θα είναι στο δεύτερο workspace ?

 

ΥΓ Ένα άλλο πρόβλημα που μπορεί να έχουν είναι όταν θα σκάσει κάποιος έλεγχος να πρέπει να πείσουν το ΣΔΟΕ ότι δεν έχουν τιμολόγια για OS γιατί είναι Linux και είναι δωρεάν χεχε. Άντε να εξηγήσεις στον δημόσιο υπάλληλο τι είναι το Linux....

 

 

 

Έχεις δικιο, πρέπει να διώξω και τα desktop workspaces....

Εντάξει ας μπει το ΣΔΟΕ θα έχει μεγάλη πλάκα ....

 

Ρίξε μια ματιά στο Peppermint 10  εδώ και δες τι προσφέρει με 350mb κατανάλωση μνήμης ...

 

 

 

Ότι χρεπομηχάνημα έχω αναστήσει τελευταία, με αυτό το έχω πετύχει.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για ανάλογα σετάκια  θα αναφέρω το πλήρες σετ των υπολογιστών που στήθηκαν

 

AMD R3 2200G

https://www.skroutz.gr/s/14023216/AMD-Ryzen-3-2200G-Box.html

GIGABYTE A320 D2H (D-SUB, DVI-D, HDMI)

https://www.skroutz.gr/s/16961242/Gigabyte-A320M-S2H-V2-rev-1-1.html

CRUCIAL 8GB DDR4 2400Mhz

https://www.skroutz.gr/s/8713412/Crucial-8GB-DDR4-2400MHz-CT8G4DFS824A.html

PNY CS900 240GB SSD SATA III

https://www.skroutz.gr/s/10170917/PNY-CS900-240GB.html

ASUS SATA DVD-RW

https://www.skroutz.gr/s/9500565/Asus-DRW-24D5MT-Retail.html

COOLERMASTER MASTERWATT LITE 400WATT

https://www.skroutz.gr/s/10863375/CoolerMaster-MasterWatt-Lite-400W.html

DEEPCOOL MATREXX 30 TG

https://www.skroutz.gr/s/18339054/Deepcool-Matrexx-30.html

LENOVO D24 MONITOR

https://www.skroutz.gr/s/19760584/Lenovo-D24-10.html

ELEMENT WIRED  MOUSE KEYBOARD

https://www.skroutz.gr/s/13114930/Element-KB-150UMS-v2-0.html

 

LUIDIA CLASSIC PROJECTION SMART PEN

BENQ MS- 512 PROJECTOR

========================================

391€ χωρίς  τον projector και το smart pen.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.