Jump to content



σύνδεση front panel σε νέα μητρική Asus P5K


tzitzikas2

Recommended Posts

Καλησπέρα.  Η παλιά μου μητρική σε ένα παλιο Pc που έχω είναι η ASRock ConRoeXFire-eSATA2 εδώ το manual http://asrock.pc.cdn.bitgravity.com/Manual/ConRoeXFire-eSATA2.pdf

η νέα μητρική μου είναι η  Asus P5K https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5K/e3270_p5k.zip?_ga=2.28763508.934821034.1582044414-1563953510.1582044414

τις επόμενες μέρες την παραλαμβάνω και θα αντικαταστήσει την ASRock που χάλασε.

έχω απομονώσει και σας στέλνω τα layout των 2 μητρικών και την υποδοχή της κάθε μίας για την σύνδεση του front panel. Βασικά το front panel του κουτιού έχει διακόπτη, reset, led HDD. και 2 θύρες usb. βλέπω οτι οι υποδοχές διαφέρουν. πως θα συνδέσω τα βύσματα των καλωδίων του front panel. Για τα usb νομίζω μοιάζουν και πρέπει να είναι ίδιες οι υποδοχές. Το άλλο κυρίως με ενδιαφέρει να το συνδέσω σωστά να εκκινεί η μητρική. Σας στέλνω και μια φώτο απο τον υπολογιστή τώρα με την σύνδεση του front panel στην ASRock ConRoeXFire-eSATA2. Δυστυχώς δεν τον έχω εδώ δίπλα τον έχω σε αποθήκη τώρα. ειναι εύκολο ή θα χρειαστώ άλλα εξαρτήματα? Ευχαριστώ!

asrock.jpg

ConRoeXFire-eSATA2-FRONT-PANEL.pdf ConRoeXFire-eSATA2-LAYOUT.pdf front-panel_p5k.pdf layout_p5k.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφω απο κινητο οπκτε συμπαθα με αν κατι χανω.

 

Το front panel του κουτιου σου εχει

 

2 καλωδιακια για το power

2 καλωδιακια για το reset

Και 2 καλωδιακια για led activity

 

Οπως ειναι τα βαζεις στην νεα μητρικη στα σημεια που αναφερει. Η πολικοτητα δεν παιζει ρολο στα δυο πρωτα παρα μοναχα στα led.

 

Τελος μηπως το κουτι ειναι απο ετοιμο συστημα κ ολα τα παραπανω που λεω αντι να ειναι ανα 2αδες, ειναι ολα μαζι σε ενα βυσμα; (δε μπορω να διακρίνω καλα απο τη φώτο 

)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κατω δεξια πρεπει να ειναι οι υποδοχες του front panel και επισης ειναι ενα βυσμα απο οσο διακρινω κ ας το κρυβει το sata cable.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βγάλεις τα καλωδια και να φτιαξες υποδοχες για να μπουν στην νεα μητρικη.

ΥΓ και με μερικα τετοια θα κανεις δουλειά κ ας μην ειναι ομορφο το αποτελεσμα

 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/prototyping/dupont-jumper-wires/1p-1p-male-to-female-dupont-wire-cable-for-arduino-20cm-m-f-yellow/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς κλέμες?

Από την μία είναι αρσενικό (το καρφάκι) και θα μπει στην υποδοχή και από την άλλη το θηλυκό θα το πας στη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

έχω απομονώσει και σας στέλνω τα layout των 2 μητρικών και την υποδοχή της κάθε μίας για την σύνδεση του front panel. Βασικά το front panel του κουτιού έχει διακόπτη, reset, led HDD. και 2 θύρες usb. βλέπω οτι οι υποδοχές διαφέρουν.

Δεν υπαρχει περιπτωση, αυτα ειναι universal

Τα USB ειναι σε αλλη θεση

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Δεν υπαρχει περιπτωση, αυτα ειναι universal

Τα USB ειναι σε αλλη θεση

Υπαρχει κ παραυπαρχει ασχετα οτι στη συγκεκριμένη περιπτωση δεν ειναι.

Σε ετοιμα pc πχ της dell δεν εχουν 2pin υποδοχες για το front panel. Το εχω δει απειρες φορες το εργο κ το ακομα χειρότερο οτι η μητρική επανω δεν γράφει τι ειναι τι κ πρεπει να "τρεξεις" αναποδα τα καλωδια, να δες ποιο παει που για να την συνδεσεις σε αλλο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.