Jump to content



Πλακετα απο 12V σε 5 με USB


Recommended Posts

Καλή ερχόμενη εβδομάδα. 

Σκέφτομαι να κάνω μια κατασκευή ο ίδιος, που να απορροφάει τον καπνό από τις κολλήσεις του καλαι και του flux. 

Υλικά που έχω είδη. 

1.Εχω 3 ανεμηστηρες 12ρηδες

2.Εχω σιτα-πλαστικό που θα μπουν οι ανημηστηρες. 

3.Διακοπτη για το on-off

4.Φιλτρα για τον άνθρακα 

Και τώρα ψάχνω μια πλακέτα που θα μετατρέπει τα 12 V σε 5V με έξοδο USB τροφοδοσία. Έχετε να μου προτείνεται κάτι. Από σύνδεσμολογια γνωρίζω. 

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά και αν έχω καταλάβει καλά κάτι τέτοιο σου κάνει

 

Power module.

 

Highlights:
 
1. Synchronous rectification scheme, wide voltage, high current, high efficiency
2. With DC plug and terminal, easy to use
3. With USB port, with fast charge recognition chip compatible with android and iphone
 
Parameter:
 
1: Operating voltage: DC 9V-36V
2: Output voltage: 5.2V / 5A / 25W
3: Output capacity:
input 9V~24V : output 5.2V / 6A / 30W
input 24V~32V : output 5.2V / 5A / 25W
input 32V~36V : output 5.2V / 3.5A / 18W
4: Size: 63*27*10mm (length*width*height)
5: Weight: 22g
 
Package included:
 
1 X Step down module power converter
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα αυτό για τροφοδοσία custom GPS mobile ασυρμάτου από την μπαταρία στο αυτοκίνητο. Μια χαρά την κάνει την δουλίτσα του. Έχει έξοδο και USB αλλά και pads για κόλληση καλωδίου κλπ. Δεν ξέρω όμως αν θα σε βολέψει από άποψη Α εξόδου. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Arkan said:

Πρόσφατα πήρα αυτό για τροφοδοσία custom GPS mobile ασυρμάτου από την μπαταρία στο αυτοκίνητο. Μια χαρά την κάνει την δουλίτσα του. Έχει έξοδο και USB αλλά και pads για κόλληση καλωδίου κλπ. Δεν ξέρω όμως αν θα σε βολέψει από άποψη Α εξόδου. 

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, εδώ Αθήνα μπορώ νάτο βρω?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Arkan said:

Τυχαίο παράδειγμα από skroutz που βρήκα. Πρέπει να είναι και το ίδιο με αυτό που πήρα. 

Click here.

Σε ευχαριστώ, οπότε συνδέω τους 3 ανεμηστηρες πάνω σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

εάν σκοπεύεις να βάλεις φίλτρο τα 12 volt δέν θα τραβάνε τίποτα

θα πρότεινα απευθείας ανεμιστήρες για rack

φυσικά κάνουν περισσότερο θόρυβο άλλα και πολύ καλύτερη δουλειά

 

παράδειγμα μία δική μου κατασκευή

https://photos.app.goo.gl/x6yq89PnLoWw8oNZ7

https://photos.app.goo.gl/Z2v2FkY5aXFS6SxS7

https://photos.app.goo.gl/hjZ882KAz7thnnjb8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο για ανθρακα αρκει ή θελει και κανενα HEPA ? (δεν ξερω . απλα ρωταω)

Επισης αμα κολαω μια φορα στον 1 μηνα πιστευετε οτι χρειαζετε?

 

Επισης γιατι 5v? 12 δεν ειναι οι ανεμιστήρες?

 

 

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από DJman
Link to comment
Share on other sites

φίλτρο ενεργού άνθρακα είναι μία χαρά

τώρα αν κάνεις κολλήσεις 1 φορά τον μήνα (σποραδικά) δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο απαραίτητα

 

τα 5 volt λογικά θα χρησιμεύσουν σε άλλες συσκευές και όχι στους ανεμιστήρες, που λογικά θα υπάρχουν πάνω - γύρω από το fume extractor
π.χ. φωτισμός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκατσα σήμερα μετά από τρέξιμο στην δουλειά μου, να συνεχίσω λίγο την κατασκευή μου. 

Στα πρόχειρα δοκίμασα ένα ανεμηστηρα, μια μπαταρία 9V, ένα διακόπτη και φυσικά την καλοδιοση. Έχω κολλήσει σε κάτι και λόγου δουλειάς το μυαλό μου κόλλησε. Λοιπόν ένωσα καλοδιο μπαταρίας με διακόπτη και αυτά πάνω στα καλοδια του ανεμηστηρα. ΑΛΛΆ : Δουλεύει μεν, αλλά στο off ανοίγει η ροή του ρεύματος και στο on κλείνει. Δηλαδή το αντίθετο. Μετά παρατήρησα ότι η μπαταρία ζεστενεται πολύ. Μήπως θα χρειαστεί να βάλω καμία αντίσταση? Και αν ναι, σε ποιο καλοδιο και πόσα ομ? 

 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

τι είδος διακόπτη έβαλες?

 

μήπως είναι normally closed (nc)?

δώσε μία φωτογραφία του.

 

η λογική του κυκλώματος είναι πολύ απλή

1.png.e66130675c1d12924107815bc0b582a5.png

η πολικότητα της μπαταρίας θα πρέπει να ταιριάζει με την πολικότητα του ανεμιστήρα, αλλιώς ο ανεμιστήρας θα γυρνάει ανάποδα

(στα πλάγια του ανεμιστήρα υπάρχουν 2 βελάκια, το ένα δείχνει την φορά που γυρίζει ο ανεμιστήρας και το άλλο την φορά που μετακινείται ο αέρας)

 

γράψε μας και τα χαρακτηριστικά του ανεμιστήρα (λογικά φαίνονται πάνω στο αυτοκολλητακι του)

 

εάν έχεις πολύμετρο μέτρα και το ρεύμα που τραβάει ο ανεμιστήρας από την μπαταρία.

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eleozz said:

τι είδος διακόπτη έβαλες?

 

μήπως είναι normally closed (nc)?

δώσε μία φωτογραφία του.

 

η λογική του κυκλώματος είναι πολύ απλή

1.png.e66130675c1d12924107815bc0b582a5.png

η πολικότητα της μπαταρίας θα πρέπει να ταιριάζει με την πολικότητα του ανεμιστήρα, αλλιώς ο ανεμιστήρας θα γυρνάει ανάποδα

(στα πλάγια του ανεμιστήρα υπάρχουν 2 βελάκια, το ένα δείχνει την φορά που γυρίζει ο ανεμιστήρας και το άλλο την φορά που μετακινείται ο αέρας)

 

γράψε μας και τα χαρακτηριστικά του ανεμιστήρα (λογικά φαίνονται πάνω στο αυτοκολλητακι του)

 

εάν έχεις πολύμετρο μέτρα και το ρεύμα που τραβάει ο ανεμιστήρας από την μπαταρία.

Έφυγα έκτακτα κάπου, θα ενημερώσω σε ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα αυτό, με τροφοδοσία τετραπινο. Πιστεύετε ότι κάνει? 

Μπορώ να συνδέσω πάνω το το ανεμηστηρα, δυστηχως δεν έχει τα χαρακτηριστικά πάνω του ο ανεμηστηρας. 2020-03-06-11-42-06.thumb.jpg.c72bb605800c634a87b889a08b9c882a.jpg

2020-03-06-11-43-17.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς να δώσεις απευθείας 12v στον ανεμιστήρα (εφόσον αυτός είναι 12 βολτος),

και να χρησιμοποιήσεις τα 5v σε άλλες συσκευές

 

κατά 99% τα 2A καλύπτουν με το παραπάνω τον ανεμιστήρα, συνήθως οι ανεμιστήρες για pc τραβάνε μεταξύ 0.2Α με 0.8Α στα 12V

εάν ξέρεις τα Watt του μπορούμε να είμαστε πιο σίγουροι.

 

εάν έχεις πολύμετρο ή μπορείς να δανειστείς θα βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, eleozz said:

ναι μπορείς να δώσεις απευθείας 12v στον ανεμιστήρα (εφόσον αυτός είναι 12 βολτος),

και να χρησιμοποιήσεις τα 5v σε άλλες συσκευές

 

κατά 99% τα 2A καλύπτουν με το παραπάνω τον ανεμιστήρα, συνήθως οι ανεμιστήρες για pc τραβάνε μεταξύ 0.2Α με 0.8Α στα 12V

εάν ξέρεις τα Watt του μπορούμε να είμαστε πιο σίγουροι.

 

εάν έχεις πολύμετρο ή μπορείς να δανειστείς θα βοηθούσε

Καλό βράδυ, τώρα γύρισα από δουλειά δυστηχως δεν ξέρω τα watt, θα το δοκιμάσω παντός. Σε ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.