Jump to content



Οικονομικό Wifi Ρελέ Καστάνιας ;


Recommended Posts

Παιδιά έχει πάρει κανενός το μάτι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ έξυπνο (WIFI)  ρελέ καστάνιας  είτε μιας εξόδου είτε πολλαπλών;

 

Κάτι σαν το SONOFF 4CH WIFI αλλά που να δίνει την δυνατότητα σύνδεσης απομακρυσμένων μπουτόν ;

 

 

s-l400.jpg

 

Υπάρχει ένα που γνωρίζω, το  MASTER 6 Channel Smart WIFI Switch αλλά 300€ για 6 κανάλια δεν δίνω... μιας και έχω να ελέγξω γύρω στις 30 γραμμές ....

 

 

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-03-21_15-18-03.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εχω εγω τον pro 4ch αρκετες μερες ισως κ πανω απο μηνα κ ελεγχει τα ρολα στο σπιτι.

 

20200220_183238.jpg20200220_183246.jpg20200220_191501.jpg

 

Karmen, φτιάχνω το νέο μου σπιτι και επειδή ήθελα να προλάβω τις εξελίξεις και να έχω μεγάλη επεκτασιμότητα, προσαρμοστικότητα, επέλεξα να λειτουργήσω τα πάντα με συνδεσμολογία τύπου ρελέ κατάνιας.

 

Το ρελέ καστάνιας είναι ένας τηλεχειριζόμενος διακόπτης που μπαίνει στον πίνακα, ο οποίος κάθε φορά που παίρνει στιγμιαία τάση από ένα μπουτόν αλλάζει κατάσταση.  O έλεγχος του φορτίου γίνεται από το ρελέ και όχι από τον εκάστοτε διακόπτη (μπουτόν) . Ο εκάστοτε διακόπτης (μπουτόν)  δίνει την εντολή στο ρελέ.

 

Φαντάσου λοιπόν πως σε κάθε άνοιγμα (πόρτα μπαλκονόπορτα) του κεντρικού χώρου (σαλόνι τραπεζαρία, κουζίνα, διάδρομος) έχω πάει έως και  18 καλώδια των  0,75mm^2  για  16 μπουτόν τοπικά ανά άνοιγμα...  τοποθετώντας την μπουτονιέρα της BTCINO  των 18 στοιχείων (3 x 6) .

 

 

 

Για να λειτουργήσει λοιπόν ένα τέτοιο σενάριο, πρέπει ο controller να έχει είσοδο ελέγχου ΚΑΙ από μπουτόν.

Ο Sonoff δεν έχει ....

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-03-21_15-41-37.png

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-03-21_15-40-31.png

 

b_COMANDI-BTICINO-296149-relfe5a1c86.jpg

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

Κάτι σαν το SONOFF 4CH WIFI αλλά που να δίνει την δυνατότητα σύνδεσης απομακρυσμένων μπουτόν ;

Μου ξέφυγε εντελώς αυτό.

Οπότε θες και χειρισμό μέσω κινητού και από φυσικό μπουτόν που θα υπάρχει σε κάποιο σημείο του σπιτιού, αν κατάλαβα καλά σωστά; 

Γίνεται και με τον pro αλλά θα πάνε χαμένα τα καλώδια που εχεις περάσει μιας και το χειριστήριο του είναι ασύρματο (rf).

 

Πχ 

 

https://www.dcs.gr/-rf-sonoff/6382-wifi-sonoff-s55.html

https://www.dcs.gr/-rf-sonoff/6379-wifi-sonoff-s55.html

https://www.dcs.gr/-rf-sonoff/6378-wifi-sonoff-s55.html

https://www.dcs.gr/-rf-sonoff/6381-wifi-sonoff-s55.html

 

και επίσης

https://www.dcs.gr/-rf-sonoff/6384-wifi-sonoff-s55.html

Link to comment
Share on other sites

μια λυση με sonoff ειναι αυτο που προτεινε η καρμεν. Μια αλλη ειναι το Sonoff Mini που επιτρεπει συνδεση με τον διακοπτη και δινει 220 μεχρι 10Α.

Ιδανικα θα μπει χωνευτο σε καποιο κουτι ή καπου αλλου κρυμμενο in-line με την καλωδιωση

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος gaig έγραψε:

μια λυση με sonoff ειναι αυτο που προτεινε η καρμεν. Μια αλλη ειναι το Sonoff Mini που επιτρεπει συνδεση με τον διακοπτη και δινει 220 μεχρι 10Α.

Ιδανικα θα μπει χωνευτο σε καποιο κουτι ή καπου αλλου κρυμμενο in-line με την καλωδιωση

 

Το συγκεκριμένο εργάζεται με διακόπτη  σε απλή ή σε αλλέ ρετούρ συνδεσμολογία.

Από την στιγμή που θέλω να λειτουργήσω με μπουτόν από 4 μεριές δεν κάνει .

Link to comment
Share on other sites

Δε βρισκω λογο να μη μπορεις να βαλεις 4 κ 5 κ να κανουν την ιδια λειτουργια. Πχ εφτιαξα 2 τηλεκοντρολ με 4 κουμπια για ενα sonoff κ τα 2 εκτελουν τα ιδια. Απλα το καθε ενα το χειριζεται διαφορετικο ατομο.

 

Ψαξε το λιγο γιατι δε λες κ τι ακριβως θες να κανεις κ αν εχω καταλαβει καλα απο το ποσα λες οτι θες θα παει αρκετα το μαλλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δε βρισκω λογο να μη μπορεις να βαλεις 4 κ 5 κ να κανουν την ιδια λειτουργια. Πχ εφτιαξα 2 τηλεκοντρολ με 4 κουμπια για ενα sonoff κ τα 2 εκτελουν τα ιδια. Απλα το καθε ενα το χειριζεται διαφορετικο ατομο.

 

Ψαξε το λιγο γιατι δε λες κ τι ακριβως θες να κανεις κ αν εχω καταλαβει καλα απο το ποσα λες οτι θες θα παει αρκετα το μαλλι.

 

Αυτό είναι το κύκλωμα για κάθε μια γραμμή φωτισμού.

Θα δεις το κύκλωμα ελέγχου του ρελέ καστάνιας  (ένα μπουτόν σε κάθε σημείο διακοπτών για κάθε γραμμή.)

 

Οι παροχές των καταναλώσεων πηγαίνουν κατευθείαν στο φορτίο (λάμπες).

 

Κάθε φορά που ένα μπουτόν του κυκλώματος πατιέται , αλλάζει μόνιμα κατάσταση το ρελέ καστάνιας από on σε off και το αντίστροφο.

Είναι κλασικό κύκλωμα ελέγχου φωτισμού για μεγάλες εγκαταστάσεις.

 

Για τα ρελέ καστάνιας υπάρχουν και βοηθητικές επαφές  ομαδοποίησης για το άνοιγμα και το κλείσιμο.

Οπότε θα μπορούσε στην έξοδο της οικίας να υπάρχει ένα μπουτόν που αν πατηθεί να κλείνει όλα τα αναμένα φωτιστικά.

 

Το θετικό σε αυτή την περίπτωση (τοπολογία) είναι πως ΑΝ θες να βάλεις dimmer , χρησιμοποιείς dimmer τύπου dali που το συνδέεις με τον ίδιο τρόπο, όπως το καστάνιας και ελέγχεται με παρατεταμένο ή στιγμιαίο πάτημα του εκάστοτε μπουτόν.

 

Από την ώρα που βγήκαν οι έξυπνοι controllers για τέτοια εργασία, δεν χρειάζονται βοηθητικές επαφές ομαδοποίησης κ.λ.π.

Έλεγα λοιπόν μήπως υπάρχει κάποιος τέτοιος controller που θα μου έδινε την ευχέρεια να έχω ομαδικό έλεγχο από WIFI και ταυτόχρονα εντολή και από μπουτ.

 

Άρα ψάχνω  κάποιο led  lamp controller πολυκάναλο που να παίρνει εντολή από μπουτόν για κάθε ένα κανάλι και να είναι και WIFI ...

 

Αν παρατηρήσεις ο MASTER κάνει ακριβώς αυτά που είπα. Αλλά το κόστος είναι υψηλό.

Και επειδή ξέρω πως όλα εισαγόμενα από κίνα είναι, είπα μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον αντίστοιχο.

 

https://www.master-electric.gr/product.php?product=207&lang=de

 

 

 

 

rele kastanias.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 21/3/2020 at 6:10 ΜΜ, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Αυτό είναι το κύκλωμα για κάθε μια γραμμή φωτισμού.

Θα δεις το κύκλωμα ελέγχου του ρελέ καστάνιας  (ένα μπουτόν σε κάθε σημείο διακοπτών για κάθε γραμμή.)

 

Οι παροχές των καταναλώσεων πηγαίνουν κατευθείαν στο φορτίο (λάμπες).

 

Κάθε φορά που ένα μπουτόν του κυκλώματος πατιέται , αλλάζει μόνιμα κατάσταση το ρελέ καστάνιας από on σε off και το αντίστροφο.

Είναι κλασικό κύκλωμα ελέγχου φωτισμού για μεγάλες εγκαταστάσεις.

 

Για τα ρελέ καστάνιας υπάρχουν και βοηθητικές επαφές  ομαδοποίησης για το άνοιγμα και το κλείσιμο.

Οπότε θα μπορούσε στην έξοδο της οικίας να υπάρχει ένα μπουτόν που αν πατηθεί να κλείνει όλα τα αναμένα φωτιστικά.

 

Το θετικό σε αυτή την περίπτωση (τοπολογία) είναι πως ΑΝ θες να βάλεις dimmer , χρησιμοποιείς dimmer τύπου dali που το συνδέεις με τον ίδιο τρόπο, όπως το καστάνιας και ελέγχεται με παρατεταμένο ή στιγμιαίο πάτημα του εκάστοτε μπουτόν.

 

Από την ώρα που βγήκαν οι έξυπνοι controllers για τέτοια εργασία, δεν χρειάζονται βοηθητικές επαφές ομαδοποίησης κ.λ.π.

Έλεγα λοιπόν μήπως υπάρχει κάποιος τέτοιος controller που θα μου έδινε την ευχέρεια να έχω ομαδικό έλεγχο από WIFI και ταυτόχρονα εντολή και από μπουτ.

 

Άρα ψάχνω  κάποιο led  lamp controller πολυκάναλο που να παίρνει εντολή από μπουτόν για κάθε ένα κανάλι και να είναι και WIFI ...

 

Αν παρατηρήσεις ο MASTER κάνει ακριβώς αυτά που είπα. Αλλά το κόστος είναι υψηλό.

Και επειδή ξέρω πως όλα εισαγόμενα από κίνα είναι, είπα μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον αντίστοιχο.

 

https://www.master-electric.gr/product.php?product=207&lang=de

 

 

 

 

rele kastanias.png

Καλησπέρα ,  αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα μήπως βρήκες  τίποτα που να κάνει αυτό  ; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.