Jump to content



Καθυστέρηση εικόνας από κάμερες


johnky

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω την εξής σύνδεση:

2 κάμερες poe που συνδέονται με καλώδιο 5 μέτρων (utp cat5e) η κάθε μία σε switche poe το οποίο με την σειρά του συνδέεται στο modem του ote με 40 μέτρα καλώδιο (utp cat5e). Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ από το κινητό μου για να βλέπω την εικόνα από τις κάμερες είναι το tinycam. Το πρόβλημα είναι ότι η εικόνα που βλέπω στο κινητό μου ανανεώνεται κάθε 2 δευτερόλεπτα. έκανα δοκιμή με ένα modem, το οποίο σύνδεσα με καλώδιο 2 μέτρων από το switce και η εικόνα έτρεχε κανονικά χωρίς καθυστέρηση στο κινητό μου με την ίδια εφαρμογή χωρίς καμιά άλλη ρύθμιση. Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν φταίει η απόσταση του switch με το Modem ή τι άλλο μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από johnky
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά cat5e είναι έχει προδιαγραφή για 100μέτρα


αν δεν το έχω καταλάβει λάθος

η συνδεσμολογία σου "κανονικά" είναι
ipcamera -> (cat5e) ->poe switch -> (cat5e 40m) -> modem/router -> γενικό internet

 

από την περιγραφή σου θα έλεγα ότι το πρόβλημα είναι στο καλώδιο από το switch στο modem
το πιο απλό που μπορείς να κάνεις,

κάνεις ένα speedtest κοντά στο modem (δηλαδή με ένα καλώδιο 1-2 μέτρα καρφωμένο στο modem)
ξαναδοκιμάζεις το speedtest απλά τώρα συνδέεις το λαπτοπ πάνω στο poe switch (προσοχή βγάλε το poe power από εκείνη την θύρα, μην κάψεις το chip δικτύου του λαπτοπ)
οι ταχύτητες είναι ίδιες?
εαν όχι
κάνεις 3ο speedtest και βάζεις το λαπτοπ κατευθείαν στο 40μετρο καλώδιο (χωρίς το switch)

εαν τα πρώτα 2 speedtest είναι ίδια το πρόβλημά σου δεν είναι στον εξοπλισμό σου
εαν η ταχύτητα στο 3ο speedtest  "στρώνει" (δηλαδή ίδια με το πρώτο speedtest) τότε κάτι γίνεται με συμβατότητα (μήπως γίνεται force η σύνδεση στα 10mbps και δεν έχεις bandwidth)
διαφορετικά το πρόβλημα είναι στο καλώδιο

ιδανικά αντί για speedtest μπαίνεις σε κανένα ftp με σοβαρό bandwidth και βλέπεις αν κρατά σταθερή ταχύτητα και δοκιμάζεις μεγάλο αρχείο για το downstream τουλάχιστον
(πχ http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/19.10/ ο ftp του μετσόβειου είναι )
για το upstream δεν ξέρω

 

αντί για speedtest, ακόμη καλύτερα γίνεται δουλειά με 2 λαπτοπ και iperf3 κατευθείαν στο καλώδιο αλλά είναι λίγο πιο απαιτητικό

επίσης ίσως το πιο βασικό
στο tinycam μπαίνεις από wifi ή 4g (δηλαδή είσαι στο "εσωτερικό" σου δίκτυο ή κοιτάς από "έξω")?
γιατί τότε βάζουμε και άλλα "ερωτηματικά" (πχ μήπως εκεί που έχεις το modem στα 40μέτρα δεν έχει καλό σήμα 4g)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το μόντεμ που παίζει μπαλίτσα στη θέση του μόντεμ του οτε. Αν παίζει κι εκεί μπαλίτσα, φταίει ο οτε και το μόντεμ του. Αν έχεις το ίδιο πρόβλημα κοιτάς την καλωδίωση. Η απόσταση είναι μέσα στα όρια του cat5e.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.