Jump to content



Πρόταση για e-reader: αξίζει το Kindle;


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Ακούω για το Kindle χρόνια, έχω δει από κοντά κάποιον να το κρατάει στην παραλία και εντυπωσιάστηκα από το πόσο ευανάγνωστο είναι ακόμα και σε ντάλα ήλιο. Δεν με απασχόλησε να πάρω ποτέ γιατί ο ίδιος δεν είμαι τόσο του διαβάσματος. Το σκέφτομαι όμως για την γυναίκα μου που έχει μία μεγάλη συλλογή από PDF αρχεία στο laptop της και θα βόλευε πολύ να τα διαβάζει στο πόδι. Οπότε έχω κάποιες απορίες για όποιον γνωρίζει:

 

  1. Υποστηρίζει PDF αρχεία (ή και DOC, DOCX) για διάβασμα; Είχα την αίσθηση ότι έχει DRM μόνο για αρχεία αγορασμένα από την Amazon αλλά με άρθρα όπως αυτό, δεν είμαι σίγουρος πλέον τι ισχύει. Εδώ μάλιστα αναφέρεται μία υπηρεσία που μετατρέπει ένα σωρό τύπους αρχείων σε compatible με Kindle, αλλά μάλλον αφορά μόνο WiFi εκδόσεις.
  2. Κάνω λάθος ή όλη η νέα σειρά Kindle έχει πλέον WiFi; Και είναι μόλις 3 εκδόσεις (χωρίς αυτή για παιδιά): Kindle, Paperwhite, Oasis;
  3. Πετυχαίνω που και που αναφορές για διαφημίσεις και ότι μπορείς να έχεις έκπτωση αν τις αφήνεις, ισχύει;

 

Αυτά είναι τα βασικά βασικά, νομίζω για 80€ που κάνει η μεσαία έκδοση, είναι καλά. Υπάρχει κάποιος ανταγωνιστής μήπως;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Λόγω εκτεταμένου διαβάσματος έκανα πρόσφατα αυτή την "έρευνα" και αγορά. Τα συμπεράσματα είναι:

 

1. Μπορείς να αξιοποιήσεις, τρόπον τινά, σχεδόν κάθε είδους αρχείο αλλά όχι με τις ευλογίες της Amazon. Τα PDF τα διαβάζει κανονικά αλλά δεν βολεύει τόσο η ανάγνωση και, φυσικά, δεν έχεις τις πολυτέλειες των άλλων τύπων αρχείων (MOBI, AZW3 κτλ) όπως αυξομείωση μεγέθους γραμμάτων, αλλαγή γραμματοσειράς κτλ. Με τη χρήση πολύ εύκολου προγράμματος όμως (Calibre) μπορείς να μετατρέψεις τα PDF σε MOBI και να αφαιρέσεις και τυχόντα DRM.

2.Νομίζω πως έχουν όλα WiFi. Εγώ πήρα το Paperwhite 4 και έχει αλλά δεν είναι κάτι που τελικά χρησιμοποιώ ιδιαίτερα. 

3. Αυτό που λες ειναι το Special Offers. Η Amazon πουλάει τα Kindle με έκπτωση αν αγοράσεις με αυτή την επιλογή και, ουσιαστικά, οι μόνες διαφορές είναι κάποιες διαφημίσεις στην οθόνη κλειδώματος και ένα banner στο μενού. Πληρώνεις 20€ και τα αφαιρείς ή υπάρχει και άλλος τρόπος, πιο περίπλοκος. Μέσω Amazon παντως. Νόμιμος ΑΝ συμβεί. 

 

80€ κάνει το απλό. Το Paperwhite από 120€ περίπου.

 

Αλλά κοίτα και το Kobo Clara HD. Είναι το αντίπαλο δέος του Paperwhite, δεν εχει το οικοσύστημα της Amazon, προφανώς, αλλά υποστηρίζει e-pub natively, από τις πιο συνηθισμένες μορφές που θα βρεις e-books.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

πριν 10 ώρες, το μέλος hot_sauce έγραψε:

 

1. Μπορείς να αξιοποιήσεις, τρόπον τινά, σχεδόν κάθε είδους αρχείο αλλά όχι με τις ευλογίες της Amazon. Τα PDF τα διαβάζει κανονικά αλλά δεν βολεύει τόσο η ανάγνωση και, φυσικά, δεν έχεις τις πολυτέλειες των άλλων τύπων αρχείων (MOBI, AZW3 κτλ) όπως αυξομείωση μεγέθους γραμμάτων, αλλαγή γραμματοσειράς κτλ. Με τη χρήση πολύ εύκολου προγράμματος όμως (Calibre) μπορείς να μετατρέψεις τα PDF σε MOBI και να αφαιρέσεις και τυχόντα DRM.

Αυτή την επίσημη υπηρεσία την έχεις δοκιμάσει; Δεν είναι ένας εύκολος τρόπος να μετατρέψεις τις συνηθισμένες μορφές σε αρχείο του Kindle;

 

πριν 10 ώρες, το μέλος hot_sauce έγραψε:

2.Νομίζω πως έχουν όλα WiFi. Εγώ πήρα το Paperwhite 4 και έχει αλλά δεν είναι κάτι που τελικά χρησιμοποιώ ιδιαίτερα. 

Μεταφέρεις μέσω καλωδίου δηλαδή μόνο; Επίσης ποιό είναι το 4, εννοείς 4G; Που φαίνεται ποια έκδοση είναι του Paperwhite; Πόσα βιβλία χωράνε μέσα σε αυτό περίπου;

 

πριν 10 ώρες, το μέλος hot_sauce έγραψε:

80€ κάνει το απλό. Το Paperwhite από 120€ περίπου.

Έχει σημασία αν θα το πάρω από Amazon de όσον αφορά γλώσσα "λειτουργικού" ή τα πάντα είναι στα αγγλικά έτσι κι αλλιώς;

 

Επίσης από που αγοράζουμε, γιατί σε amazon de, it, uk που δοκίμασα δεν στέλνει Ελλάδα λέει...

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2020 at 11:50 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Αυτή την επίσημη υπηρεσία την έχεις δοκιμάσει; Δεν είναι ένας εύκολος τρόπος να μετατρέψεις τις συνηθισμένες μορφές σε αρχείο του Kindle;

Ναι. Είχα κατεβάσει και την εφαρμογή για υπολογιστή και το plugin για Chrome. Δοκιμασα μια φορά να στείλω, έχει όριο τα 50mb για αποστολή αρχείου, δεν το βρήκα να αναφέρεται πουθενά, με εκνεύρισε και τα έσβησα όλα ?

Πλέον παίζω με καλώδιο και, αν θέλω ασύρματα, υπάρχει και η αποστολή μέσω mail όπου, αν βάλεις ως θέμα "Convert", σου μετατρέπει και το αρχείο στον server πριν το στείλει στη συσκευή. Δεν ενθουσιάστηκα, το άφησα, αλλά να ξέρεις πως υπάρχει η δυνατότητα.

On 17/4/2020 at 11:50 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Μεταφέρεις μέσω καλωδίου δηλαδή μόνο; Επίσης ποιό είναι το 4, εννοείς 4G; Που φαίνεται ποια έκδοση είναι του Paperwhite; Πόσα βιβλία χωράνε μέσα σε αυτό περίπου;

Ναι, κατέληξα να ασχολούμαι μόνο με καλώδιο αλλά that's just me. Εσύ μπορεί να βολευτείς και με τις ασύρματες επιλογές. 

Αυτό που κυκλοφορεί τώρα είναι το Paperwhite 4 του 2018. Όσο έψαχνα δεν συνάντησα να πωλείται άλλη έκδοση, έτσι κι αλλιώς. 

Πήρα την έκδοση των 8GB που θεωρώ πως με καλύπτει. Άλλωστε, δεν θα τα αφήνω τα βιβλία για πάντα μέσα. Δε νομίζω να προβληματιστείς πάντως, όσον αφορά τον χώρο, εκτός αν θέλεις να έχεις βιβλιοθήκες ολόκληρες μέσα. Μπορείς να πας και στην έκδοση των 32gb.

On 17/4/2020 at 11:50 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Έχει σημασία αν θα το πάρω από Amazon de όσον αφορά γλώσσα "λειτουργικού" ή τα πάντα είναι στα αγγλικά έτσι κι αλλιώς;

Στην ελληνική αγορά ΛΟΓΙΚΆ όλοι από .de πρέπει να το χουν προμηθευτεί. Το δικό μου από εκεί είναι πάντως. Και έχει όλες τις προσφερόμενες γλώσσες μέσα οπότε δε νομίζω να συναντήσεις πρόβλημα. Γλώσσα μενού στα ελληνικά δεν έχει. Με αγγλικά θα είσαι. 

On 17/4/2020 at 11:50 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Επίσης από που αγοράζουμε, γιατί σε amazon de, it, uk που δοκίμασα δεν στέλνει Ελλάδα λέει...

Αν δεν θες να αγοράσεις από Ελλάδα...κι εγώ στην αρχή την είχα πατήσει με τα site της Amazon γιατί έλεγε πως δεν στέλνει Ελλάδα. ΑΛΛΆ...αν προσέξεις, από προεπιλογή σου εμφανίζει την έκδοση Special Offers. Αν επιλέξεις την άλλη θα δεις πως θα φύγει η σημείωση περί μη αποστολής. Δεν πρέπει να μας στέλνουν αυτή την έκδοση γιατί δεν αφορούν εμάς οι διαφημίσεις τους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@hot_sauce ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες! Κοιτάζω λοιπόν από amazon de και βγαίνει 145€ ενώ από ελληνικό κατάστημα στο skroutz 149€ δηλαδή μικρή διαφορά. Υποθέτω να προτιμήσω amazon ώστε να έχω το support; Υπάρχει κάποια σύνδεση με τον λογαριασμό σου στο Amazon που γίνεται με την αγορά;

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, tragikos said:

Υπάρχει κάποια σύνδεση με τον λογαριασμό σου στο Amazon που γίνεται με την αγορά;

δεν σου έχω απαντήσει γιατί δεν γνωρίζω καλά το αντικείμενο. Όμως από κάποια πράγματα που είχα δει -για άσχετο λόγο, 'ηθελα κάτι για ένα αρχείο e-pub κι έπεσα σε σελίδες που ασχολούνται με e-readers- σχημάτισα την εντύπωση ότι η Amazon κλειδώνει κάποια στοιχεία του πακέτου για συγκεκριμένες αγορές. Γίνεται για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων κυρίως, το αποτέλεσμα είναι ότι κάποια που βλέπεις π.χ στο amazon.de προορίζονται αποκλειστικά για την αγορά της Γερμανίας και όχι για την Ελλάδα. Σου απάντησε παραπάνω ο hot_sauce που το έχει ψάξει περισσότερο, απλώς να σου εφιστήσω την προσοχή ήθελα, να προσέξεις πριν αγοράσεις οτιδήποτε να έχεις σιγουρέψει ότι θα δουλεύει απρόσκοπτα για την χρήση που θες να κάνεις. Από πού θα κατεβάζεις περιεχόμενο, σε ποιο format κλπ. Μην θεωρείς δεδομένο ότι κάτι που γίνεται σε μια χώρα μπορεί να γίνει κι από άλλη.

Να ξέρεις επίσης ότι κατά καιρούς η Amazon δίνει μεγάλες εκπτώσεις σε τέτοια, Black Friday, έχω δει και τον Ιούλιο κάποιο προωθητικό που κάνουν, πιθανόν και σε άλλες στιγμές μέσα στη χρονιά. Αν δεν επείγεσαι για την αγορά έχε κι αυτό στον νου σου ή τουλάχιστον δες σε κάποια από τις σελίδες που σου δείχνουν ιστορικό τιμής ενός προϊόντος ώστε να κρίνεις αν αξίζει να περιμένεις τέτοια προσφορά ή όχι.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

@hot_sauce ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες! Κοιτάζω λοιπόν από amazon de και βγαίνει 145€ ενώ από ελληνικό κατάστημα στο skroutz 149€ δηλαδή μικρή διαφορά. Υποθέτω να προτιμήσω amazon ώστε να έχω το support; Υπάρχει κάποια σύνδεση με τον λογαριασμό σου στο Amazon που γίνεται με την αγορά;

Υπάρχει και στα 122€ από Ελλάδα. Αν επέλεξες αυτό με την πιο ακριβή τιμη υποθέτοντας πως θα είναι χωρίς τα Special Offers...ρώτησέ τους αλλά υποψιάζομαι πως θα τα έχει. Όταν έψαχνα να αγορασω πάντως δεν ήξεραν καν τί είναι το Special Offers κάποια καταστήματα και με έπαιρναν πίσω αρκετές μέρες μετά.

Νομίζω support εχεις έτσι κι αλλιώς από Amazon εφ'όσον αγοράσεις Kindle και σύνδεση με το λογαριασμό σου μπορείς να κάνεις και μόνος σου μετά μέσω Wifi με username και password. Δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου κάποιο πλεονέκτημα που να έχει η αγορά από την Amazon απευθείας. Μπορεί να υπάρχει...εγώ δεν ξέρω κάποιο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν παραλάβαμε το  Kindle Paperwhite. Εντυπώσεις:

- Το πακέτο του κούριερ μου φάνηκε τόσο μικρό που νόμιζα ότι μου το έδωσαν χωρίς κουτί. Τελικά το Kindle Paperwhite είναι τόσο μικρό που και το κουτί του είναι αντίστοιχα μικρό :p

- Είναι αρκετά ελαφρύ, αλλά δε νιώθεις ότι είναι ψευτιά τελείως. Θα φανεί στο διάβασμα με τις ώρες πόσο κουραστικό είναι

- Η υπηρεσία με την αποστολή email απευθείας στο kindle για να μετατρέψει αρχεία δουλεύει τέλεια.

- Πολύ χρήσιμο και το να στέλνεις σελίδες από το Chrome extension για να τις διαβάζεις σε δεύτερο χρόνο.

- Κατέβασα το Calibre στην portable εκδοχή του και το δοκιμάζω τώρα σε ένα αρχείο 27ΜΒ. Στα 6 λεπτά και είχε κάνει το 1% και τρόμαξα, μετά στα 7,5 λεπτά το τελείωσε και έφτιαξε ένα MOBI αρχείο 177ΜΒ! Αυτό που μετέτρεψε πάντως, επειδή είναι σκαναρισμένα έγγραφα, δε φαίνεται να τα κατάφερε καλά γιατί δεν διαβάζεται...

- Η διαδικασία αγοράς βιβλίων είναι τόσο απλή που ανησυχώ μην ξεφύγει η γυναίκα μου με shopping frenzy.

 

Κατά τ'άλλα θέλω να δω αν θα μου κινήσει το ενδιαφέρον να ξεκινήσω το διάβασμα (δεν το έκανα ποτέ). Η γυναίκα θα το χρησιμοποιήσει αρκετά.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Λογικά θα επανέλθω αργότερα με εντυπώσεις μακρυχρόνιας χρήσης.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

πριν 2 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

- Κατέβασα το Calibre στην portable εκδοχή του και το δοκιμάζω τώρα σε ένα αρχείο 27ΜΒ. Στα 6 λεπτά και είχε κάνει το 1% και τρόμαξα, μετά στα 7,5 λεπτά το τελείωσε και έφτιαξε ένα MOBI αρχείο 177ΜΒ! Αυτό που μετέτρεψε πάντως, επειδή είναι σκαναρισμένα έγγραφα, δε φαίνεται να τα κατάφερε καλά γιατί δεν διαβάζεται...

Σε σκαναρισμένα έγγραφα δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει και πολλά οποιοδήποτε πρόγραμμα μετατροπής γιατί αυτό που του δίνεις να επεξεργαστεί είναι εικόνα, όχι χαρακτήρες. Το άνοιξες? Πώς εμφανίζεται?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος hot_sauce έγραψε:

Καλορίζικο!

Σε σκαναρισμένα έγγραφα δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει και πολλά οποιοδήποτε πρόγραμμα μετατροπής γιατί αυτό που του δίνεις να επεξεργαστεί είναι εικόνα, όχι χαρακτήρες. Το άνοιξες? Πώς εμφανίζεται?

Ναι, δεν εμφανίζεται καλά, έχει κάνει διάφορα croppings και πετάει και κενές σελίδες, οπότε ήταν αποτυχία. Θα δοκιμάσω και με μη σκαναρισμένο να δω τι κάνει.

 

Δοκίμασα μόλις ένα μη σκαναρισμένο μέγεθος στα 3,5MB και το μετέτρεψε πολύ γρήγορα σε 2,5MB MOBI και σε 1,5MB EPUB. Μάλιστα όπως είναι φυσικό πλέον μπορείς να μεγαλώσεις κανονικά τους χαρακτήρες αντί να κάνεις zoom όπως σε ένα απλό PDF.

 

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε pdf με χαρακτήρες δουλεύει πολύ καλά. epub δεν διαβάζει το Kindle. Mobi να τα κάνεις. Εγώ για κάποιο διάστημα τα έκανα AZW3 και είχα καρααπογοητευτεί. Μέχρι που δοκίμασα σε mobi και ησύχασα. Τα σκαναρισμένα να τα φορτώνεις σαν pdf. Γύρνα και το orientation σε Landscape και να ευχεσαι να ειναι αρκετά μεγάλα τα γράμματα γιατί το ζουμ δεν βολεύει ιδιαίτερα. Και το Kindle έχει από τα γρηγορότερα scrolling σε zoomed pdf. 

 

Δεν ξέρω...δεν μπορώ να καταλάβω πώς, ενώ τα κινητά με πολύ μικρότερο μέγεθος έχουν τόσες δυνατότητες, τα e-readers είναι τόσο πίσω. Να τους περιορίζουν τόσο πολύ οι δυνατότητες των e-ink οθονών ή απλά δίνουν με το σταγονόμετρο έξτρα δυνατότητες κάθε χρονιά για να έχουν καβάτζα για νέα μοντέλα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@hot_sauce το κατάστημα που μου εμφανίζει στο kindle είναι το αμερικανικό (έχει τιμές σε δολάρια). Στο country setting του content and devices έχω Ελλάδα (με ελληνική διεύθυνση). Γνωρίζεις αν όσες χώρες δεν έχουν δικό τους amazon τους στέλνει στο Αμερικανικό; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.