Jump to content



Ryzen 3 3200G για Word και ταινιες


psyber

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να στήσω ένα μικρό σύστημα για επεξεργασία κειμένου σε Word, browsing και παρακολούθηση ταινιών.

Σκέφτηκα τον 3200g γιατί έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Υπάρχει ένα κουτάκι, ram και psu.

Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν θεωρείτε επαρκή τον επεξεργαστή για τέτοιες απλές εργασίες, και να μου προτείνεται μια matx μητρική αξιόπιστη που να βγάζει hdmi για τηλεόραση και άλλη σύνδεση (dp ή dvi για τηλεόραση).

 

Περιμένω τις συμβουλές σας ή και τις εναλλακτικές σας προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

απ'ότι είδα
οτιδήποτε σε msi/asrock είναι hdmi 1.4 (4k/30)
άρα μείνανε asus/gigabyte
αν μιλάμε για bare-bones κατάσταση
https://www.skroutz.gr/s/15556630/Gigabyte-B450M-DS3H-rev-1-0.html

αν πάλι θέλεις και λίγο κάτι έξτρα
https://www.skroutz.gr/s/15598810/Aorus-B450-M-rev-1-0.html

 

γενικά ότι είδα από μητρικές
το dvi θα δουλέψει 1920*1200@60hz
και το hdmi σε αυτές που είναι hdmi2.0 θα δουλέψει 4k@60 (ή 2k@144)

 

edit. άργησα αλλά ναι νομίζω η b450m δείχνει τίμια

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Ενδιαφέρομαι να στήσω ένα μικρό σύστημα για επεξεργασία κειμένου σε Word, browsing και παρακολούθηση ταινιών.

Σκέφτηκα τον 3200g γιατί έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Υπάρχει ένα κουτάκι, ram και psu.

Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν θεωρείτε επαρκή τον επεξεργαστή για τέτοιες απλές εργασίες, και να μου προτείνεται μια matx μητρική αξιόπιστη που να βγάζει hdmi για τηλεόραση και άλλη σύνδεση (dp ή dvi για τηλεόραση).

 

Περιμένω τις συμβουλές σας ή και τις εναλλακτικές σας προτάσεις.

 

επειδη οι συνδεσεις και οι αναλυσεις μελλοντικα θα ανεβαινουν, θεωρω οτι θα πρεπει να παιξεις αναμεσα σε μια απο αυτες.   

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/370856_665871_706216_849512/uATX-Micro-ATX-DisplayPort-AM4-AMD-B450.html?o=am4

 

 

και αυτο γιατι, οι συνδεσεις DVI-D, D-Sub εχουν οριο 1900χ1200/60ΗΖ,  και μονο η HDMI ανεβαινει στα 4κ / 24-30HZ (αναλογα την ακριβης 4Κ αναλυση). αν καλυπτεσαι απο αυτα, μπορεις να παρεις οποια  φθηνοτερη B450 (το τσιπσετ δεν το διαπραγματευομαι...) με HDMI.  

 

Αν θες να εισαι πιο "futureproof" με τις αναλυσεις, θα πρεπει να βρεις καποια μητρικη με HDMI + DP.  που ειναι οι παραπανω 3..!!!   

 

απο κει και περα, εσυ αποφασιζεις τι θελεις......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και προτείνετε μητρικές, θα ήθελα να ρωτήσω, παίζει ρόλο η μητρική στις εξόδους της σύνδεσης με την τηλεόραση Ή πιο πολύ ο επεξεργαστής;  με το ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών; 

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και η θυρα, αλλα και η καρτα γραφικων..!!    ολα τα μερη (καρτα γραφικων, θυρες, καλωδια) πρεπει να γνωριζουμε τι υποστηριζει το καθενα, ωστε να ξερουμε τι μας καλυπτει, αναλογα με την αναλυση που εχουμε.

 

Π.Χ  οπως ανεφερα και στο παραπανω ποστ,  αναλογα με τις θυρες που εχει η καθε μητρικη, μπορει να υποστηριξει ΜΕΧΡΙ καποιες συγκεκριμενες αναλυσεις. δεν θα συνδεσεις DVI-D σε 4Κ τηλεοραση, και να περιμενεις να δεις 4Κ αναλυση. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ....!!  η 4Κ αναλυση θελει τουλαχιστον HDMI, η ακομα καλυτερα  DP..! 

 

απο κει και περα, οπως βολευει τον καθενα..!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος terry308 έγραψε:

Μιας και προτείνετε μητρικές, θα ήθελα να ρωτήσω, παίζει ρόλο η μητρική στις εξόδους της σύνδεσης με την τηλεόραση Ή πιο πολύ ο επεξεργαστής;  με το ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών; 

ο επεξεργαστής δεν έχει εξόδους. έχει το κύκλωμα γραφικών μέσα του. Οι διαθέσιμες έξοδοι και οι τύποι τους είναι θέμα μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

ο επεξεργαστής δεν έχει εξόδους. έχει το κύκλωμα γραφικών μέσα του. Οι διαθέσιμες έξοδοι και οι τύποι τους είναι θέμα μητρικής.

Το γνωρίζω, εννοούσα εάν υπάρχει διαφορά από επεξεργαστή σε επεξεργαστή, πχ Athlon 200ge που έχω με έναν  2000g, 2400g & 3400g ή είναι καθαρά θέμα μητρικής. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

ο επεξεργαστής δεν έχει εξόδους. έχει το κύκλωμα γραφικών μέσα του. Οι διαθέσιμες έξοδοι και οι τύποι τους είναι θέμα μητρικής.

Το γνωρίζω, εννοούσα εάν υπάρχει διαφορά από επεξεργαστή σε επεξεργαστή, πχ Athlon 200ge που έχω με έναν  2000g, 2400g & 3400g ή είναι καθαρά θέμα μητρικής. 

Η μητρική μου είναι η 

WWW.ASROCK.COM

AMD AM4 Socket; Supports DDR4 3200+ (OC); 2 PCIe 3.0 x16, 4 PCIe...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υποστηριζει ταχυτητες HDMI 2 (εδώ λένε για τον Vega 8 σε 2200g όμως. Δεν γνωρίζω αν έχουν διαφορές)

 

  1. DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz
    * The DVI-D port does not support D-Sub connection by adapter.
  2. HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160@24 Hz
    * Support for HDMI 1.4 version.
  3. DisplayPort version 1.2 can support video resolutions of up to 3840 x 2160 pixels (4K) at a refresh rate of 60Hz

 

Για μένα, αφού θες για word/ταινίες, πάρε ότι φθηνότερο υπάρχει, κέρνα και μία μπύρα σε έναν Ryzen-o-Λαμπίτη να σου κάνει upgrade την B450, αν χρειαστεί και ΑΑΑΑΝ χρειαστείς στο μέλλον 16κ 5000Hz, αναβαθμίζεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.