Jump to content



Προτάσεις για καρέκλα γραφείου μέχρι 150-200€


Recommended Posts

Γεια χαρά στην ομήγυρη,

 

Θέλω κι εγώ να αγοράσω μια αξιοπρεπή καρέκλα για δουλειά από το σπίτι (κάνω διδακτορικό) και είμαι ανάμεσα στην Ikea Markus και την Dromeas Action (https://dromeasprs.gr/proionta/kathismata/kathismata-ergasias/kathismata-ergasias-action/dermatini-mavri-plati-dixti/). Όπως καταλαβαίνετε, προτίθεμαι να δώσω έως κάτι λιγότερο από 200 ευρώ. Θα προσπαθήσω να τις δω από κοντά και τις 2, αλλά για την ώρα παίρνω το θάρρος αν έχετε εμπειρία με κάποια από τις 2 (ή και με τις 2, ακόμη καλύτερα) και άποψη για το δίλημμα.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα για να συμβάλλω στη συζήτηση όσο μπορώ μέσα από την προσωπική μου εμπειρία καθώς αγόρασα καρέκλα πρόσφατα!

 

Λοιπόν αρχικά να σημειωθεί πως είμαι 1,93 και 69 κιλά. Σε αυτό το σημείο το post ίσως γίνει λίγο βαρύ, αλλά το κάνω για να ενισχύσω την επιχειρηματολογία μου. Πρόσφατα διαγνώστηκα με νόσο Graves - δηλαδή υπερθυρεοειδισμός εξού και τα λίγα κιλά μου σε σχέση με το ύψος μου. Επίσης για αυτούς που δεν έχουν όρεξη να γκουγκλάρουν άλλα συμπτώματα της νόσου είναι μυική αδυναμία, εύκολη κόπωση και τρέμουλα σε χέρια και πόδια. Γιατί τα λέω όμως αυτά?

 

Δουλεύω στον τομέα της πληροφορικής και τώρα με το work from home περνάω τουλάχιστον 8-10 ώρες εργασίας καθισμένος μπροστά σε έναν υπολογιστή. Πρόσθεσε σε αυτές και άλλες 4-5 ώρες gaming? Σαν να μαζεύτηκαν πολλές! Μέχρι πρότεινος και τα τελευταία 3 χρόνια προσπαθούσα απεγνωσμένα να βολευτώ πάνω σε μια IKEA Markus. Παιδιά με τίποτα. Πολύ στυλάτη καρέκλα, πολύ όμορφη καρέκλα. Το διχτάκι πίσω πολύ καλό σαν σκέψη για τους ζεστούς μήνες του χρόνου για την πλάτη αλλά ... όχι και πάλι όχι. Λεπτή πλάτη χωρίς ιδιαίτερη υποστήριξη για τη μέση (πέρα από μια μικρή κούρμπα). Λεπτό κάθισμα και μεγάλο χωρίς πολύ υλικό. Ανύπαρκτη υποστήριξη στα χερούλια για χέρια, και κατ' επέκταση ώμους κτλ. Δεν άντεξα την πούλησα όσο-όσο. Μιλάμε για πονεμένα κωλ#*μέρια στο 3-ωρο επάνω. Λουμπάγκο στη μέση ανά 3-μηνο. Πόνους στην πλάτη. Διαρκή έλειψη βόλεψης. Προσωπικά για εμένα ένα χάλι.

 

Έχοντας περάσει και από άλλες διευθυντικές του ΙΚΕΑ, Sigma ανατομικές στο γραφείο (προ καραντίνας) κτλ. με μηδαμινά αποτελέσματα, στράφηκα στις "gaming". Και επένδυσα σε μια Anda και συγκεκριμένα την Dark Knight η οποία από τις φωτογραφίες είναι από τις λίγες gaming (αν όχι η μοναδική) με φουλ μαξιλάρια κατά μήκος της πλάτης και του αυχένα και όχι μόνο στα επίμαχα σημεία όπως έχουν οι άλλες/οι περισσότερες. Ο μόνος λόγος που αυτή τη στιγμή καθώς γράφω δεν την προτείνω 1000% ανεπιφύλακτα είναι γιατί την έχω μόλις 6 μέρες. Αλλά 6 μέρες την έχω ερωτευτεί. Κάθισμα πλούσιο, μαλακό και αφράτο. Πλάτη με μαξιλάρια φουλ κατά μήκος όπως προανέφερα τα οποία εφάπτονται τέλεια (τουλάχιστον στη δική μου πλάτη). Δε θα ήμουν υπερβολικός αν έλεγα ότι όταν την ξαπλώνω στις 170 μοίρες είναι λες και είμαι στο κρεβάτι. 4D μπράτσα επιτέλους τα έχω εκεί που (περίπου) με βολεύει. Λέω περίπου γιατί ΟΚ - one size fits all καρέκλα , σε θέμα μπράτσα δε γίνεται να σε βολέψει 100%. Δερματίνη ωραία σχεδιασμένη και γενικά build quality η καρέκλα είναι ΤΑΝΚΣ. Μετά από 3 χρόνια επιτέλους κάθομαι σαν άνθρωπος για 12-15 ώρες και δε βλαστιμάω. 

 

Στα αρνητικά της είναι ότι είναι αρκετά ζεστή στην περιοχή της πλάτης. Και αρκετά ψηλή στο μέγιστο ύψος τα πόδια μου δεν πατάνε στην εντέλεια στο πάτωμα.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά μέρη να πάει κανείς να βρει Anda καρέκλες και πολύ περισσότερο την Dark Knight που είναι πιο "ειδική" έκδοση. Αλλά κλείνοντας θα πω ότι είναι τα καλύτερα 299€ που έχω δώσει ως στιγμής και μιλάει ένας άνθρωπος που έχει πετάξει λεφτά σε κιλά τεχνολογίας. Λίγο προσοχή μόνο στο ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι για ιδιαίτερους σωματότυπους. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.