Jump to content



Προτάσεις για καρέκλα γραφείου μέχρι 150-200€


Recommended Posts

Παιδιά, μια βοήθεια ήθελα για να διαλέξω καρέκλα γραφείου. 

 

Έχω μια από Θεοδωρίδη, την οποία αγόρασα πριν 3-4 χρόνια (δεν θυμάμαι). Είχε γύρω στα 160-170€ η συγκεκριμένη. Είχαμε πάρει 2 κομμάτια και μας έκανε και καλύτερη τιμή. Πάντως, δεν ήταν το αναμενόμενο. Χάλασε σχετικά γρήγορα η μπουκάλα. Ήταν εντός εγγύησης, και μου είπαν να πάω να μου τα φτιάξουν όλα, αλλά ζύγιζε 100 κιλά η καρέκλα. Πού να την πάω Θεοδωρίδη... Δεμένη και με κολλημένη μπουκάλα, που την βάραγα με βαριά και δεν ξεκόλλαγε. Θα μου πέφτανε τα νεφρά να την κουβαλήσω.

 

Επίσης, μετά τον 1-1,5 χρόνο άρχισε να ξεφτίζει η δερματίνη, και τα παιδιά, όπως καταλαβαίνετε, βιάστηκαν να αποτελειώσουν ό,τι κρεμόταν... Τώρα έχει ξεφλουδίσει σαν Γερμανός τουρίστας χωρίς αντηλιακό... 

 

Τέλος πάντων, για να μη πολυλογώ. Θα ήθελα μια βοήθεια στην επιλογή. Είμαι στο δίλημμα να πάρω μια φθηνή και όσο αντέξει, ή να πάω σε καλή καρέκλα. Η αλήθεια είναι ότι την προηγούμενη φορά με έπιασε μια τσιγκουνιά, και μπορούσα να πάρω ασύγκριτα ανώτερη καρέκλα με 50-60€ παραπάνω. Πιστεύω ότι με εκείνη δεν θα έφτανα τόσο γρήγορα στο μή παρέκει. Αλλά, και αυτή στιβαρή μου φάνηκε (έχω και τα κιλάκια μου) και είπα δεν πειράζει, ας κάνουμε οικονομία. 

 

Όποια βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως. Ειδικά, αν κάποιος έχει εμπειρία από συγκεκριμένο μοντέλο θα με βοηθήσει πολύ. Τα κιλά μου κυμαίνονται μεταξύ 100-110, αλλά είμαι και ψηλός... Γκουχ, γκουχ...:hehe:

 

Οι επιλογές που έχω είναι είτε να πάρω μια οικονομική μέχρι 100€ και να με βγάλει κανα δυό χρόνια, ή να δώσω μερικά παραπάνω, 150-200€ αν, και μόνο αν είναι να πάρω καρέκλα που θα με βγάλει χρόνια μπροστά. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

σε προηγούμενα νήματα εδώ, μια καρέκλα που προτεινόταν αν θυμάμαι καλά σε τέτοια κατηγορία τιμής ήταν η Markus από IKEA. Αν δεν την ξέρεις ρίξε της μια ματιά, μην ξεχάσεις να ελέγξεις βάρη που αντέχει και ύψος. Καλό είναι να δοκίμαζες αλλά με τα κλειστά καταστήματα μάλλον απίθανο. 
Περίμενε να σου απαντήσει και κανείς άλλος που ίσως την έχει.

Γενικά, αν δεν την χρειάζεσαι άμεσα ίσως άξιζε για τέτοιες αγορές να περίμενες περιόδους προσφορών. Όσο για το σκάσιμο των δερμάτων και υποκατάστατων, δε νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα πέραν του να την προστατεύεις κάπως με κάποιο κάλυμμα, πετσέτα κλπ. Αν καταπονείται συνεχώς αργά ή γρήγορα κάθε δέρμα θα σκάσει. 1,5 χρόνος είναι πολύ λίγο διάστημα σίγουρα εκτός αν έχει καταπονηθεί υπέρμετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, salde said:

σε προηγούμενα νήματα εδώ, μια καρέκλα που προτεινόταν αν θυμάμαι καλά σε τέτοια κατηγορία τιμής ήταν η Markus από IKEA. Αν δεν την ξέρεις ρίξε της μια ματιά, μην ξεχάσεις να ελέγξεις βάρη που αντέχει και ύψος. Καλό είναι να δοκίμαζες αλλά με τα κλειστά καταστήματα μάλλον απίθανο. 
Περίμενε να σου απαντήσει και κανείς άλλος που ίσως την έχει.

Γενικά, αν δεν την χρειάζεσαι άμεσα ίσως άξιζε για τέτοιες αγορές να περίμενες περιόδους προσφορών. Όσο για το σκάσιμο των δερμάτων και υποκατάστατων, δε νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα πέραν του να την προστατεύεις κάπως με κάποιο κάλυμμα, πετσέτα κλπ. Αν καταπονείται συνεχώς αργά ή γρήγορα κάθε δέρμα θα σκάσει. 1,5 χρόνος είναι πολύ λίγο διάστημα σίγουρα εκτός αν έχει καταπονηθεί υπέρμετρα.

 

Σε ευχαριστώ. Θα την έχω υπόψη μόλις τελειώσει η "καραμπίνα" να πάω να την δοκιμάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H markus έχει γύρω στα 200 και είναι στο όριο των κιλών σου, μέχρι 110 δλδ. Αυτή είναι η φτηνή και καλή λύση, συνήθως αντέχει αρκετά χρόνια αν και θα είσαι στο όριο οπότε ίσως λίγο να αντέξει κατιτίς λιγότερο. Σίγουρα πάντως δεν είναι από αυτές που μετά από 1-2 χρόνια σπάνε/χαλάνε κλπ..  αλλά αν θές καρέκλα να σε βγάλει χρόνια μπροστά, δλδ φαντάζομαι πάνω από 5-6 και ίσως και δεκαετία τουλάχιστον,  δεν δίνεις 200 αλλά τουλάχιστον 400-500.

Από τις καλύτερες επιλογές είναι της Secret Lab

collection-titan-series_grande.png?v=158
SECRETLAB.EU

Sit incredibly easily with the Secretlab TITAN—the large, spacious gaming chair with an integrated lumbar support. Upgrade your sitting experience...

 

400 με free shipping, 5 χρόνια εγγύηση, μέχρι 130 κιλά και μέχρι 2 μέτρα ύψος. Αν δε σου φτάνει έχει και την XL στα 480 για γίγαντες ?

 

Μετά παίζει και από Ελλάδα, από την Dromeas η Reflex-D, θυμίζει ergohuman και είναι σε καλή τιμή, γύρω στα 350 νομίζω.

reflex-d.jpg
ESHOP.DROMEAS.GR

Πρωτοποριακό κάθισμα γραφείου με εργονομικά σχεδιασμένη πλάτη που ακολουθεί την φυσική κίνηση της πλάτης του χρήστη, μπρος - πίσω -...

 

 

Μετά είναι και η Ergohuman αλλά από Eλλάδα πλέον δεν παίζει και γενικά ξεφεύγει πάνω από 550-600 νομίζω αλλά το αξίζει και με το παραπάνω. Σίγουρα πάντως την Reflex D μπορείς να την δοκιμάσεις όταν λήξει η καραντίνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση. Φοβάμαι ότι ξεφεύγουν πολύ από τις δυνατότητές μου οι καλές καρέκλες. Θα δοκιμάσω πρώτα την Markus. Μπορεί να την βολευτώ και το μη χρειαστεί να πάω σε κάτι ακριβότερο.

Να είσαι καλά πάντως

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις την Markus του ΙΚΕΑ, λέει ότι είναι ελεγμένη για 110 kg και έχει 10 χρόνια εγγύηση.

Από προσωπική εμπειρία, σε δύο περιπτώσεις είχα κάποια προϊόντα που χάλασαν, τους πήρα τηλέφωνο και τους έστειλα mail με φωτό με το πρόβλημα,

Σε λίγες μέρες μου φέραν καινούργια και πήραν τα χαλασμένα πίσω.

Ούτε πήγα, ούτε κουβάλησα, ούτε τίποτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία παιδιά. Το σκέφτομαι σοβαρά για την Markus. Απλά, αναγκαστικά θα περιμένω τώρα για να την δοκιμάσω. Πρέπει να με βολέψει κιόλας, δεν μπορώ να πάρω γουρούνι στο σακί. 

 

Μέχρι τότε, θα μείνω με αυτή την ξεπετσιασμένη... Έχουν μείνει και κομμάτια δερματίνης εδώ και εκεί, να απασχολούνται και τα παιδιά τώρα στην καραντίνα, ξεφλουδίζοντάς την... :sarcastic:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και την Anda Seat ad12xl. Στην ουσία είναι ίδια με την Secret Lab αλλά αρκετά φθηνότερη. Rated στα 150 κιλά.

EDIT: Βασικά δεν είναι ακριβώς ίδια. Απότι βλέπω η titan πχ έχει και "Integrated Adjustable Lumbar Support" στην πλάτη. 
Η Anda το κάνει με memory foam μαξιλάρια.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gregorypeg1000 said:

Κοίτα και την Anda Seat ad12xl. Στην ουσία είναι ίδια με την Secret Lab αλλά αρκετά φθηνότερη. Rated στα 150 κιλά.

 

250€, ε; Για να δούμε. Πώς θα είναι τα πράγματα μετά την κρίση. Αν μπορώ να την δοκιμάσω κάπου, και αξίζει περισσότερο από την Markus, θα το σκεφτώ και αυτό. Θα υπάρχει σε κανένα κατάστημα για δοκιμή; Ή είναι πολύ καλή για να χρειάζεται δοκιμή; Η Secret Lab υπάρχει κάπου για δοκιμή, μιας και είναι περίπου ίδιες;  

Link to comment
Share on other sites

Το msystems ξέρω ότι την έχει αλλά τώρα με την καραντίνα... Προσωπικά έχω την dark night της Anda που είναι ίδια με την ad12-xl με πιο μεγάλα μαξιλάρια και είναι όντως πολύ άνετη. Έχω κάτσει και στη Marcus αλλά προτιμώ την Anda λόγο ανάκλησης της πλάτης. Την Secret lab δεν νομίζω να την βρεις κάπου για δοκιμή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Gregorypeg1000 said:

Το msystems ξέρω ότι την έχει αλλά τώρα με την καραντίνα... Προσωπικά έχω την dark night της Anda που είναι ίδια με την ad12-xl με πιο μεγάλα μαξιλάρια και είναι όντως πολύ άνετη. Έχω κάτσει και στη Marcus αλλά προτιμώ την Anda λόγο ανάκλησης της πλάτης. Την Secret lab δεν νομίζω να την βρεις κάπου για δοκιμή.

Αυτή που έχεις αντέχει βάρος; Βασικό αυτό. Επίσης, οι ραφές αντέχουν; Από φωτογραφίες που βλέπω τώρα, φαίνεται πολύ ποιοτικό το ράψιμο στα δερμάτινα μέρη. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, pnick said:

Αυτή που έχεις αντέχει βάρος; Βασικό αυτό. Επίσης, οι ραφές αντέχουν; Από φωτογραφίες που βλέπω τώρα, φαίνεται πολύ ποιοτικό το ράψιμο στα δερμάτινα μέρη. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Θεωρητικά λέει 150 κιλά. Εγώ όταν την πήρα στη Black Friday ήμουν 103 περίπου και τώρα είμαι 95. Προς το παρόν δεν έχει παρουσιάσει τζόγο αριστερά-δεξιά στο κάθισμα ή στην πλάτη. Δεν έχει κάνει κάποιο τρίξιμο. Καμία φορά ακούγεται ένα πολύ σιγανό κρακ από το ένα ροδακι, τη στιγμή που κάθομαι μόνο. Μπορεί να μαι και άτυχος σε αυτό μιας και το κάνει μόνο ένα και αυτό σποραδικά. 

Όσο για τις ραφες μιας και την έχω λίγο καιρό δεν μπορώ να σου πω αλλά φαίνονται ποιοτικές. 

Η δερματίνη επίσης είναι σκληρή. Έχω γάτα στο σπίτι που της αρέσει να "ακονιζει" που και που τα νύχια της στην κορυφή της καρέκλας όταν δεν είμαι εκεί για να την εμποδίσω. Μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να αφήσει σημάδι. Ακούγεται λες και την σκίζει όταν το κάνει αλλά ευτυχώς αντέχει. 

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gregorypeg1000 said:

Καμία φορά ακούγεται ένα πολύ σιγανό κρακ από το ένα ροδακι, τη στιγμή που κάθομαι μόνο.

 

Ευχαριστώ και πάλι. Αυτό με τα ροδάκια το ξέχασα. Λοιπόν, σε αυτή που έχω τώρα τα 3 από τα 5 ροδάκια έχουν διαλυθεί. Μιλάμε για σύνθλιψη. Δεν νομίζω να είναι από το βάρος. Τί στο καλό; :blush: Ξέρω ότι κάθονται πιό βαριά σασιά από μένα σε τέτοιες καρέκλες. Εγώ τα έλιωσα τα ροδάκια; Έχει τύχει τέτοια περίπτωση σε άλλους; 

Η ερώτηση που έχω είναι: υπάρχουν ποιότητες στα ροδάκια; Ή είναι όλα πάνω-κάτω τα ίδια; Ξέρω ότι υπάρχουν 2-3 διαφορετικά είδη σαν σχέδιο και υλικά, αλλά δικαιολογείται σε καρέκλα των 160-170€ να συνθλίβονται τα ροδάκια; 

Link to comment
Share on other sites

@pnick φίλε ευχαριστώ για το νήμα γιατί είμαι και εγώ σε αναζήτηση. Εγώ πάλι ειμαι 115 κιλά και έχω μια απο το 2011, που την έχω ταλαιπωρήσει βάναυσα. Ο κολλητός μου έχει την ίδια αλλά είναι σε καλύτερη κατάσταση γιατί είναι φυσιολογικό το βάρος του. Πάντως και στις 2 η δερματίνη έχει ξεφτίσει σε βαθμό ενοχλητικό. Όπως και να έχει ενημέρωσε με για την επιλογή σου.

να επισημάνω βέβαια ότι ο κάθε μου δικέφαλος ζυγίζει 30 κιλά προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, psyber said:

@pnick φίλε ευχαριστώ για το νήμα γιατί είμαι και εγώ σε αναζήτηση. Εγώ πάλι ειμαι 115 κιλά και έχω μια απο το 2011, που την έχω ταλαιπωρήσει βάναυσα. Ο κολλητός μου έχει την ίδια αλλά είναι σε καλύτερη κατάσταση γιατί είναι φυσιολογικό το βάρος του. Πάντως και στις 2 η δερματίνη έχει ξεφτίσει σε βαθμό ενοχλητικό. Όπως και να έχει ενημέρωσε με για την επιλογή σου.

να επισημάνω βέβαια ότι ο κάθε μου δικέφαλος ζυγίζει 30 κιλά προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

 

Εννοείται. Θα ενημερώσω και θα πω και εντυπώσεις, απλά δεν ξέρω πόσο θα μπορώ να περιμένω για δοκιμή. Μπορεί να την κάνω την κουτσουκέλα και να παραγγείλω, βασιζόμενος στις πολλές και καλές κριτικές για τις καρέκλες που κοιτάω. Οι επιλογή θα παίξει (λόγω budget) μεταξύ των:

https://www.ikea.gr/proioda/karekles-skabo-pagoi/karekles-grafeiou/karekles-me-rodakia/markus-peristrefomeni-karekla/40103100  στα 200€

και

https://www.skroutz.gr/s/19863636/Anda-Seat-AD12XL-V2-Black.html που πρότεινε ο @Gregorypeg1000στα 248€ (ετοιμοπαράδοτη)

 

Να πω την αλήθεια, το μέσα μου λέει να πάω στην Anda-Seat. Πρώτο θετικό που με τραβάει, οι πολύ καλές ραφές που φαίνεται να έχει, ειδικά στην ποδιά που είναι το πρώτο που ξεφτίζει συνήθως. Δεύτερο, νομίζω ότι έχει πολύ καλά ροδάκια, έτσι όπως μπορώ να διακρίνω στις φωτογραφίες (δείχνουν να έχουν ακτινωτή ενίσχυση που θα τους δίνει ακαμψία). Τρίτο είναι η καλή στήριξη της μέσης με το έξτρα μαξιλαράκι. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, psyber said:

Και μένα με πείθει για καλή η Anda αν και οτιδήποτε έχει το χαρακτηρισμό gaming συνήθως με απωθεί μακριά. Τόσο από άποψη μαρκετινγκ όσο και design.

 

Ναι, καταλαβαίνω απόλυτα τί λες. Θα το σκεφτόμουν ειδικά από την άποψη του design, αν η καρέκλα αυτή προοριζόταν για ένα καθώς πρέπει γραφείο, όπου θα δεχόμουν και κόσμο στο σπίτι κ.λπ. Τώρα, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ανθεκτικότητα και η βολικότητα της καρέκλας. Το design δεν με απασχολεί καθόλου στην παρούσα φάση και ειδικά για τον χώρο όπου πρόκειται να μπει η καρέκλα που θα πάρω. 

 

Με κερδίζει η Anda πάντως, και στα υπόλοιπα σημεία, εκτός design. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, psyber said:

να επισημάνω βέβαια ότι ο κάθε μου δικέφαλος ζυγίζει 30 κιλά προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

 

Χαχαχα... Αυτό τώρα το πρόσεξα! Εμένα τόσο πρέπει να ζυγίζει ο ένας και μοναδικός κοιλιακός μου... :bleh:

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.