Jump to content



SSD drive Heath


Recommended Posts

Παρατηρώ μια σχετικά γρήγορη πτώση του health σε crucial mx500 1ΤΒ

 

Untitled.png

 

Πολύ δεν είναι για τις ώρες του???

Περίπου 180 μέρες λειτουργίας,

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Ναι ssd είναι.

Για λειτουργικό βασικά γιατί άλλο.

Μου κάνει εντύπωση το πόσο γρήγορα έχει πέσει το health εν συγκρίσει ειδικά με άλλους ssd που έχω.

 

Αν συνεχίσει η πτώση με τον ίδιο ρυθμό έχει δεν έχει άλλα 3 χρόνια ζωής.

Εδώ άλλοι ssd 

 

O intel που έχει γράψει ~7,5 χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας και φαίνεται να μην έχει νιώσει.

 

Untitled3.png

 

Αυτός εδώ πάλι της crucial δείχνει ότι να ναι απο ώρες λειτουργίας αφού δουλεύει κανά τρίχρονο 24/7 και σίγουρα δεν έχει 1388 ώρες λειτουργίας

 

Untitled1.png

 

Ο 1ος ssd που πήρα ποτέ πριν απ'ο καμιά δεκαετία που εχει φάει μέσα σε ~3,5 - 4 χρόνια λειτουργίας μόνο 3% health

 

Untitled4.png

 

Είναι σωστές αυτές οι μετρήσεις ή η κάθε εταιρεία κάνει ανά προσέγγιση κάποιο estimation για failure??? 

 

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Tελικα δεν ειμαι ο μονος που έχει ακομα τον postville σε κάποιο οικογενειακο pc.

 

Δεν ειναι τοσο οι ώρες λειτουργίας όσο οι εγγραφες που καθοριζουν την υγεία , και για 3,5tbw ακομα και random write να ήταν δεν νομιζω οτι δικαιολογείται το πεσιμο της υγειας τοσο.

 

Οταν τον πηρες καινουριο ήταν στο 100% ? Δες αν σου βγαζει και το hd sentinel τα ιδια, αν και τα smart data παντου ίδια ειναι, απλως για να αποκλείσουμε καθε πιθανοτητα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Eddie έγραψε:

Tελικα δεν ειμαι ο μονος που έχει ακομα τον postville σε κάποιο οικογενειακο pc.

 

 

Φυσικά και όχι.

Κανένας ssd δεν πάει χαμένος αν υπάρχουν αρκετα laptop και desktop pc.?

Και ακόμα και παλιοί δίσκοι είναι χρήσιμοι.

Εγώ συνήθως τους κάνω rotation.

Το main παίρνει τον πιο καινούργιο ο παλιός του main pc στο 2ο κ.ο.κ

 

Γι αυτό και εχω ξενερώσει με την πτώση του crucial δεν τον βλέπω να κρατάει θέση για το rotation πολλές φορές...

   

Βρήκα και άλλον 

To δισκο που προυπήρχε του 1000άρη crucial

Με 12πλάσιες ώρες λειτουργίας και 7 φορές περισσότερα writes 88%

Ακριβώς στο ίδιο pc με την ίδια ακριβώς χρήση...

Untitled5.png

 

Ξέρω πως με τα multilevelcell trilelevelcell κτλ το mean time before failure πέφτει, αλλά τόσο πολύ...

Δηλαδή οι καινούργιοι qlc πόσο θα κρατάνε μισό με ενα χρόνο???

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

δεν ρίχνεις καμιά ματιά; Αν δεν βγάλεις άκρη μήπως να πας προς Crucial μεριά για αλλαγή;

WWW.HDSENTINEL.COM

English - Windows Version - Questions - Crucial MX500 reports (presumably) false pending sectors - Hard Disk Sentinel, hard disk monitoring software

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, uhu said:

Ξέρω πως με τα multilevelcell trilelevelcell κτλ το mean time before failure πέφτει, αλλά τόσο πολύ...

Δηλαδή οι καινούργιοι qlc πόσο θα κρατάνε μισό με ενα χρόνο???

 

Δεν ειναι ετσι , η κάθε εταιρεια καθοριζει πώς θα πέφτουν τα smart data και λίγη σχέση έχει με την πραγματική φθορα. Στο γραφειο πχ εχουμε qlc με πάνω απο 10 tbw και έχει πανω απο 95% health  και φθορα.

 

Στειλε ενα μνμ στην crucial γιατι ο δισκος εχει εγγύηση για 360tbw link δλδ για κάθε 3.6tbw που εχεις εσύ τώρα θα έπρεπε να χει πεσει 1%. Βεβαια δεν ειναι απολυτο και αφορα consumer usage με 70% seq και 30% random  αν θυμαμαι καλα τα specs, αλλα η μειωση υγειας που έχεις ειναι πολύ.

 

Επισης δες μήπως έχει βγάλει κανα firmware update , αν δεν φορας το τελευταιο

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Eddie έγραψε:

Στειλε ενα μνμ στην crucial γιατι ο δισκος εχει εγγύηση για 360tbw link δλδ για κάθε 3.6tbw που εχεις εσύ τώρα θα έπρεπε να χει πεσει 1%. Βεβαια δεν ειναι απολυτο και αφορα consumer usage με 70% seq και 30% random  αν θυμαμαι καλα τα specs, αλλα η μειωση υγειας που έχεις ειναι πολύ.

 

Επισης δες μήπως έχει βγάλει κανα firmware update , αν δεν φορας το τελευταιο

 

Θα τους στείλω

Σύμφωνα με το software της crucial είμαι στο τελευταίο firmware.  

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.