Jump to content



Επιμένοντας σε 16:10 το έτος 2020!


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, επιστρέφω μετά από χρόνια με νέο account γιατί δεν μπορώ να μπω στο παλιό μου!

 

Τα τελευταία χρόνια (με τη βοήθεια των συμβουλών σας) είμαι dual monitor με την θρυλική Dell u2412m + μία 17" (4:3) και είμαι οκ θα έλεγα.

 

Σκέφτομαι όμως να αναβαθμίσω σε dual monitor με δύο 16:10 ή και triple monitor με τη μία σε potrait. Έλα όμως που κοιτάζοντας στο skroutz οι οθόνες 16:10 είναι ελάχιστες και μέχρι 24"!!!  Τεσπα με τα πολλά έχω καταλήξει στις

 

Dell UltraSharp U2415

HP EliteDisplay E243i

Ποια από τις 2 προτείνετε;  Οι τιμές είναι παρόμοιες λόγω διαθεσιμότητας.

Επίσης τι σημαίνουν τα part number (210-AEVE)   και (860-BBEW)  στην Dell u2415; Να προτιμήσω κάποιο από τα δύο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την Dell 2415 εδώ και 2 περίπου χρόνια. Για τη χρήση που έκανα, (καθώς πλέον είναι κυρίως browsing, ταινίες και ελάχιστο gaming) μακέτες σε photoshop και corel είναι πάρα πολύ καλή για τα χρήματα που ζητούσε. (Αν θυμάμαι καλά τότε ήταν 350 ευρώ.) Η οθόνη ρυθμίζεται σε ύψος, κλίση, και περιστρέφεται ώστε να είναι κάθετη. Τα χρώματά της είναι πολύ καλά, το πάνελ είναι IPS. Δεν μου άρεσε το light bleeding πάνω δεξιά, αν και δεν φαίνεται την ημέρα. Επίσης, δεν είχα κανένα καμμένο pixel. Επίσης, είναι πολύ ξεκούραστη. Το μόνο μείον που έχει είναι τα πλήκτρα αφής, που δεν με βόλεψαν καθόλου. Μικρός συμβιβασμός, βέβαια, για αυτά που προσφέρει. Σε γενικές γραμμές, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την αγορά που έκανα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, συγγνώμη τώρα! Επειδή έχετε ήδη μια αρχαία οθόνη, θέλετε να φορτωθείτε ακόμη μία, μόνο και μόνο για να τις έχετε ίδιες, και θα την πληρώσετε και 200 ευρώ από πάνω; Σοβαρολογείτε τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κρατήσω ίσως την u2412m (portrait) και να πάρω επιπλέον μια ή δυο Dell u2415 ή HP.  Τις θεωρείτε αρχαίες ή δεν καταλάβατε καλά και μιλάτε αποκλειστικά για την u2412m;
 

Έγινε επεξεργασία από stavk
Link to comment
Share on other sites

220 ευρώ για 24άρα οθόνη είναι κοροϊδία - πόσο μάλλον για μοντέλο 5 ετών. Έχουμε πλέον 2020. Στη θέση σας θα τις πουλούσα και θα έπαιρνα ένα ζεύγος 27άρες 1080p , ή μια πιο φρέσκια 27άρα 1440p, ή μια 28άρα 4k, και μάλιστα με πάνελ 10bit ή έστω 8bit+FRC. 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με κρατάει σε αυτές τις επιλογές είναι το 16:10 που μου δίνει αρκετό χώρο κάθετα. 
Δοκιμασα μια 24’’  16:9 και μου κακοφάνηκε το ποσό «κοντή» είναι και απαιτεί συνέχεια κάθετο σκρολαρισμα σε pdf και browsing. 
Ισως οι 27’’ να έχουν περισσότερο κάθετο real estate λόγω περισσότερων ιντσών αλλά φοβάμαι μήπως έχουν ταυτόχρονα πολύ μεγάλο συνολικό μήκος σε dual monitor setup και πρέπει να γυρνάω συνέχεια το κεφάλι μου πέρα δεξιά-αριστερά για να δω πράγματα στις άκρες τους. 
 

Οπως και να έχει έχετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κατά νου; 
 

Edit: επίσης έχω MacBook με λόγο πλευρών επίσης 16:10 και θα ήθελα κάποιες φορές να κάνω extend την οθόνη του όποτε ένας παραπάνω λόγος για 16:10 για μενα

Έγινε επεξεργασία από stavk
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος stavk έγραψε:

Τα τελευταία χρόνια (με τη βοήθεια των συμβουλών σας) είμαι dual monitor με την θρυλική Dell u2412m + μία 17" (4:3) και είμαι οκ θα έλεγα.

Πετα τη μικρη και παρε μια 27" 2560x1440

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε αυτήν :

 

https://www.skroutz.gr/s/13934825/Iiyama-ProLite-XB3270QS-B1.html

 

1440p ανάλυση, άρα μεγαλύτερο real estate σε σχέση με την 1920x1200 (16:10) που θες. Στις 32" που είναι θα έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ scaling με την 24άρα που χρησιμοποιείς. (Δηλαδή ίδιο μέγεθος γραμμάτων, εικονιδίων κτλ). Οι ρυθμίσεις στο stand νομίζω είναι ίδιες με την Dell που έχεις. Υπάρχουν και άλλες καλές λύσεις στις 32" , αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν δίνουν stand πολλαπλών ρυθμίσεων οπότε θα πρέπει να τα σκάσεις και για επιπρόσθετο stand / βραχίονα κτλ. Αν αγόραζα σήμερα οθόνη, αυτήν θα έπαιρνα. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2020 at 4:46 PM, gdp77 said:

Πάρε αυτήν :

 

https://www.skroutz.gr/s/13934825/Iiyama-ProLite-XB3270QS-B1.html

 

1440p ανάλυση, άρα μεγαλύτερο real estate σε σχέση με την 1920x1200 (16:10) που θες. Στις 32" που είναι θα έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ scaling με την 24άρα που χρησιμοποιείς. (Δηλαδή ίδιο μέγεθος γραμμάτων, εικονιδίων κτλ). Οι ρυθμίσεις στο stand νομίζω είναι ίδιες με την Dell που έχεις. Υπάρχουν και άλλες καλές λύσεις στις 32" , αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν δίνουν stand πολλαπλών ρυθμίσεων οπότε θα πρέπει να τα σκάσεις και για επιπρόσθετο stand / βραχίονα κτλ. Αν αγόραζα σήμερα οθόνη, αυτήν θα έπαιρνα. 

 

 

Από support/service στην Ελλάδα πώς πάει η εταιρεία Iiyama;

Με τις Dell νιώθω σχετικά ήσυχος από support, τουλάχιστον έτσι ακούω από πολλούς..


Λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή του φίλου slalom και να πάω σε 27" 1440p που έχει περίπου ίδιο ύψος (και λίγο παραπάνω) με την υπάρχουσα u2412m.
Σε Dell και βρήκα αυτά τα 2 μοντέλα: https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=16277126%2C21443617
Ξέρω ότι το καλύτερο μοντέλο είναι η σειρά UltraSharp αλλά προσπαθώ να δω αν θα είναι αρκετά καλή η Professional που είναι 85€ φθηνότερη...  Για απλή χρήση τη θέλω από τη μία αλλά από την άλλη η οθόνη είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια και ίσως να μην κάνω τσιγκουνιές. Έχει κάποιος άποψη για τις Professional της Dell;

 

 

19 hours ago, AGAP said:

Stavk αν ισως σε ενδιαφερει πουλαω σε αριστη κατασταση μια u2412m μαζι με το accessory ηχειο της ax510...

 

Ευχαριστώ AGAP αλλά με βλέπω μάλλον για 27" 1440p

Έγινε επεξεργασία από stavk
Link to comment
Share on other sites

Έχω την HP EliteDisplay E243i και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν μπορώ με τίποτα πλέον να κάτσω σε 1920x1080 οθόνη και να δουλέψω.

Αυτά τα έξτρα 120 pixel στον κάθετο άξονα κάνουν διαφορά.

 

Το panel δεν φτάνει μέχρι την άκρη του case. Υπάρχει μια μαύρη περιοχή, κάτι σαν εσωτερικό bezel.

image.thumb.png.49e478334c5d5fb84b7aaf535c341417.png

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.