Jump to content


Βοήθεια σε Excel ή Calc (Ομαδοποίηση κελιών σύμφωνα με μια Χ "κρυφή" παράμετρο)


Recommended Posts

Όποιος γνώστης Calc ή Excel μπορεί ας βοηθήσει. Με ενδιαφέρει πιο πολύ στο LibreOffice διότι αυτό έχω τώρα. Αν κάποιος διαχειριστής θέλει να το μετακινήσει σε άλλη ενότητα επειδή δεν είναι αμιγώς θέμα των Windows, κανένα πρόβλημα.

 

Λοιπόν, υποθέτουμε ότι έχω μια στήλη (ή σειρά) κελιών μόνο με κείμενο (ονόματα).

πχ:

 

Πέτρος

Νίκος

Γιώργος

Αγάπη

Μαρία

Τάκης

..

.

 

Σε ένα 2ο sheet, θέλω κάποια απο αυτά τα κελιά να ομαδοποιούνται. Ανάλογα με το τι δηλώνω στα κελιά του πρώτου sheet με τα ονόματα. Ξέρω ότι μπορεί να γίνει με χρώμα κελιού η γραμματοσειράς ίσως. Αλλά δεν θέλω να πειράξω το χρώμα καθώς το χρειάζομαι ανέπαφο και σταθερό.

 

Θέλω πχ ο Πέτρος, ο Νίκος και η Μαρία να ομαδοποιούνται σε μια περιοχή στο 2ο sheet, όταν "πειράζω" μία παράμετρο στα κελιά τους στο αρχικό sheet και δηλώνω κάτι κρυφό όμως. Δηλαδή αν δηλώνω "1" με κάποιο τρόπο στα κελιά τούς, να ομαδοποιούνται αυτόματα στο 2ο sheet. Το "1" όπως είπα δεν θα φαίνεται πουθενά. Όταν λέω δηλώνω εννοώ κάτι να κάνω edit τελος πάντων σε κάθε κελί.

Link to comment
Share on other sites

Η ομαδοποίηση θες να γίνεται σε ένα κελί? Επίσης τι εννοείς να κάνεις "κάτι edit"? Π.χ. αντί για Πέτρος να γράφεις 1Πέτρος ή κάτι άλλο?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι σε ένα κελί. Να περνει όλα τα τρία κελιά που ανέφερα πχ και να τα βάζει το ένα κάτω από το άλλο κάπου στο 2ο sheet.

 

Στο κελί "Πέτρος" δεν θέλω να παραμετροποιώ κάτι που να φαίνεται . Δεν θέλω να το κάνω 1Πετρος όπως λες. Η παράμετρος που θα πειράζω ή θα γράφω στο κελί "Πέτρος" να μην είναι αναγνώσιμη, να μην την βλέπω.

 

Αν ήθελα δηλαδή να το κάνω απλά, θα έγραφα πχ το κελί "Πέτρος" σε Arial, ενώ όλα τα υπόλοιπα κελιά είμαι γραμμένα σε Times New Roman, και θα πήγαινα στο 2o sheet και θα έβαζα σε μια περιοχή την εντολή ή συνάρτηση ή δεν ξέρω πως να το πω: 

"Όλα τα κελιά που είναι γραμμένα σε Αrial στο sheet1  να εμφανίζονται εδώ, το ένα κάτω από το αλλο."

 

Αυτό λοιπόν, θέλω να το κάνω δίχως όμως το κοινό (γραμματοσειρά Arial στο παράδειγμα) που θα έχουν αυτά τα κελιά να φαίνεται. Για αυτό είπα περί edit κελιού. Κάπως πρέπει να πειράξω κάτι στο κελί. Δεν μπορεί...

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snips said:

Αν ήθελα δηλαδή να το κάνω απλά, θα έγραφα πχ το κελί "Πέτρος" σε Arial, ενώ όλα τα υπόλοιπα κελιά είμαι γραμμένα σε Times New Roman, και θα πήγαινα στο 2o sheet και θα έβαζα σε μια περιοχή την εντολή ή συνάρτηση ή δεν ξέρω πως να το πω: 

"Όλα τα κελιά που είναι γραμμένα σε Αrial στο sheet1  να εμφανίζονται εδώ, το ένα κάτω από το αλλο."

 

Δεν νομίζω να υπάρχουν έτοιμες συναρτήσεις που να έχουν τέτοιες δυνατότητες, δηλαδή να διαβάζουν attributes κάποιων άλλων κελιών. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες μερικά συνεχόμενα space (π.χ. 3) και το έθετες αυτό ως παράμετρο "   " σε εντολή if του δεύτερου sheet, θα σε βόλευε;

 

Για παράδειγμα από "Πέτρος" να γινόταν "Πέτρος   ". Αν δεν έχεις τσίτα στενές τις στήλες δεν θα φαίνεται η αλλαγή.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.