Jump to content



η γνωμη σας για θερμοκρασιες με ΧΡ-120


Bobi Rhoads

Recommended Posts

παιδια εδω και λιγο καιρο εβαλα στο pc μου (PC1-βλεπετε υπογραφη!) την ΧΡ-120.

Απο την αρχη τα αποτελεσματα δεν ηταν και πολυ καλα!

εβαλα τον ανταπτορα που χρειαζεται για να μπει σε μητρηκη σαν την δικη μου και μετα αφου

την τοποθετησα ειπα να δω τις θερμοκρασιες!Σε default ειχα θερμοκρασιες κοντα στους

42-45 idle kai 50-55 full load!με o/c στα 4.2G ειχα απο 52-57 idle και full load 63-70(μεσα απο

το προγραμα της ABIT)

Δοκιμασα και με θερμαγογιμη της thermaltake αλλα τιποτα!

εβαλα και silver αλλα παλι τα ιδια!

αυτο ειναι το προβλημα μου παιδες!πως το βλεπετε?

οι θερμοκρασιες δεν μου φαινονται και πολυ καλες!

Υ.Γ.:Ο ανεμιστηρας που εβαλα ειναι ενας enermax 12αρης.

στην αρχη ειχα βαλει ενα 12αρη αλλα οχι πολυ καλο!

και η ταση που δινω στη cpu ειναι 1.48.

αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτές είναι οι θερμοκρασίες. Καλύτερες μόνο με δυνατό ανεμιστήρα εάν δεν σε απασχολεί ο θόρυβος και με καλή ροή αέρα στο κουτί. Φυσικά μην φανταστείς μεγάλες διαφορές. Διαφορετικά το ύδωρ μονόδρομος.:)

Link to comment
Share on other sites

η αβιτ μετρα γυρο στους 8 παραπανο

αλλα και με 90 cfm μην περιμενεις και πολλα

για αθοριβη λισει ειναι μια χαρα

αλλα για αποδοση θες κατι παραπανο

με εναν delta θα εχεις 10 βαθμουσ κατο

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει μονο 90cfm ο ανεμιστηρας μου!

αν θυμαμε καλα ειναι καπου 162cfm!και ειναι παρα πολλυ δυνατος!

σε αλλους οταν ειπα αυτες τις θερμ. μου ειπαν οτι ειναι πολυ υψηλες!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιδει σημασια?

παντως ρωτησα πολλους και μου ειπαν οτι ειναι πολυ υψηλες

οι θερμοκρασιες!

μου ειπε μαλιστα ενας:''με την ΧΡ-120?τι λες?επρεπε να εχει πολυ λιγοτερο!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

οπως προ ηπα η αμπιτ διχνει +8 απο την κανονικη θερμοκρασια

αλλα και με τον ενερμαξ μην περιμενεις και πολα σε αυτα τα βατ θες εναν ανεμιστιρα με πολυ παραπανο cfm σαν τον ystec η delta γιατι εκει που παιζεις εισαι περιπου στα 150-170 watt που για αεροψηξη ειναι παρα πολα ακομα και για αυτην την ψυκτα με ενα τετιοπ ανεμιστιρα

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι στα 260...οχι 263 και ομως δεν ειχα κανενα προβλημα εκει!

ειμαουν σταθερος μετα απο toast, ετρεξα pi 32m ολα τα 3d mark!

τωρα στο τελος μου εμφανιστηκε ενα προβλημα στο 3dmark01!

δεν μπορουσε να το ολοκληρωσει λογο θερμοκρασιας!

παντως εκει σταθερος ημουν!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την εχω στον συστημα της υπογραφης και σε default (με σενσορα στην βαση της ψυκτρας) περνω απο το πανελ idle το πολυ 29-30 και full load μεχρι στιγμης εχω δει σαν max τους 39(συνηθως σε παιχνιδια και αλλες βαριες εφαρμογες ειναι στο 35-36)

Οποως εχω πει και παλαιοτερα ΜΗΝ εμπιστευεστε τις ενδειξεις των μητρικων γιατι πανε πολυ εξω...

Link to comment
Share on other sites

Ison, καμια σχεση η συγκριση. Εσυ μπορει να εχεις 29-30 αλλα το παλικαρι εχει Πρεσκοτ 3.2@4.2. Πως μπορει να συγκρινεις το ενα με το αλλο, ακομα και ιδια συστημα να ειχατε παλι παιζει ρολο ακομα και το BIOS της μητρικης.

Οι θερμοκρασιες που βλεπεις φιλε bobi ειναι οντως υψηλες, αλλα πρωτα απ'ολα κανε το εξης απλο. Τρεξε για κανα 10λεπτο ενα διπλο toast ή ενα διπλο prime, και ποιασε την ψυκτρα. Αν δεις οτι η θερμοκρασια της ανταποκρινεται σε αυτο που λεει η μητρικη(63-70) τοτε κατεβασε λιγο το overclock σου(ερχεται και καλοκαιρι) και ανεβασε λιγο τις στροφες στον ανεμιστηρα σου-ή αλλαξε ανεμιστηρα. Στην καλυτερη περιπτωση δωσε την XP και βαλε νερακι να ησυχασεις για καιρο, οπως ειπαμε ερχεται και καλοκαρι. Αν ομως ακουμπωντας την ψυκτρα δεν καεις(στους 70 βαθμους, μπορεις να ακουμπησεις την ψυκτρα περιπου 2-3 δευτερολεπτα) τοτε η Abit κλασικα λεει μαακιες. Ασε το συστημα ετσι οπως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

οταν μου λεει 60+ τοτε βαζω το χερι μου και βγεπω να ειναι μεγαλη η θερμοκρασια

αλλα οχι 60. εγω λεεω καμια 50-55 θα ειναι!

ξερει κανεις κανενα προγραμα για να δω τις θερμοκρασιες εκτος απο

αυτο της ABIT?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι οτι με ενοχλουν και παρα πολυ οι θερμοκρασιες που

δειχνει αν ειναι υψηλες!

το θεμα ειναι πως μεσω του προγραματος διαβαζοντας πολυ υψηλες θερμοκρασιες

με πεταει εξω απο μερικα προγραματα και ετσι......!

και πιανω την cpu και δεν ειναι και πολυ ''καυτη''!

το ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν μου απαντησε κανεις!

κανενα προγραμα για να βλεπω temps εκτος απο αυτο

της ABIT και το Speedfan, υπαρχει????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Ison, καμια σχεση η συγκριση. Εσυ μπορει να εχεις 29-30 αλλα το παλικαρι εχει Πρεσκοτ 3.2@4.2. Πως μπορει να συγκρινεις το ενα με το αλλο, ακομα και ιδια συστημα να ειχατε παλι παιζει ρολο ακομα και το BIOS της μητρικης.

Οι θερμοκρασιες που βλεπεις φιλε bobi ειναι οντως υψηλες, αλλα πρωτα απ'ολα κανε το εξης απλο. Τρεξε για κανα 10λεπτο ενα διπλο toast ή ενα διπλο prime, και ποιασε την ψυκτρα. Αν δεις οτι η θερμοκρασια της ανταποκρινεται σε αυτο που λεει η μητρικη(63-70) τοτε κατεβασε λιγο το overclock σου(ερχεται και καλοκαιρι) και ανεβασε λιγο τις στροφες στον ανεμιστηρα σου-ή αλλαξε ανεμιστηρα. Στην καλυτερη περιπτωση δωσε την XP και βαλε νερακι να ησυχασεις για καιρο, οπως ειπαμε ερχεται και καλοκαρι. Αν ομως ακουμπωντας την ψυκτρα δεν καεις(στους 70 βαθμους, μπορεις να ακουμπησεις την ψυκτρα περιπου 2-3 δευτερολεπτα) τοτε η Abit κλασικα λεει μαακιες. Ασε το συστημα ετσι οπως ειναι.

ΜΑ δεν εκανα συγκριση απλως ανεφερα τι θερμοκρασιες περνω εγω...:):)

Το Bios της μητρικης εννοεις οτι παιζει πολο σε αυτα που διαβαζει σαν θερμοκρασιες?

Αν ναι ξαναλεω οτι εγω αυτα τα βλεπω απο τους σενσορες...Τα αντιστοιχα απο το smartguardian Μου ειναι 3 περιπου βαθμους πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από mefistofelis

Να ρωτησω:πριν την χπ120 τι θερμοκρασιες ειχες?Τι stepping ειναι ο επεξεργαστης σου?

πριν την ΧΡ δεν ειχα πολυ καλες θερμοκρασιες!ειχα με ελλαχιστω ο/c

γυρω στα 57-60 idle και 65-70 full load!

στα 4.2 δεν πηγαινα!πηγαινα αλλα αν ετρεχα κανενα bench βαραγε restart!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.