Jump to content



Speedport Entry 2i - DHCP Binding


Recommended Posts

Ελλο!

Παω να φτιαξω κανονα να δινει συγκεκριμενη ip οταν η συσκευη ζηταει ip μεσω dhcp για να μη παω να καρφωνω καθε συσκευη ξεχωριστα.

Βαζω ονομα κανονα π.χ. "laptop", δινω την mac του και μια ip και παταω save

αλλα μου λεει "current operation is invalid, please check configuration parameters" τι το πειραζει; εχει καποια παραξενια που δεν ξερω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω εύκαιρο, αλλά κοίταξα μόλις το interface και δεν έχει πολλά πιθανά σημεία σφάλματος. Είσαι απολύτως βέβαιος ότι οι IP που δίνεις είναι εντός του σωστού εύρους; Ότι δεν είναι ήδη κατειλημμένες όταν βάζεις το binding (reservation έπρεπε να λένε, αλλά χαλάλι); Ότι οι MAC σου είναι σωστές και δεν ξεφεύγει πχ κανένα Ο αντί για 0;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

δεν έχει πολλά πιθανά σημεία σφάλματος

Ακριβως γι αυτο εφτιαξα το θεμα, οι mac ειναι copy paste απο σκανερ. οι ip ειναι στο σωστο ευρος και ελευθερες γι αυτο με παραξενευει.. εχω 5 συσκευες ολες κιολες και το ευρος ειναι απο 2-100.. θα κανω δοκιμες και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Παω να φτιαξω κανονα να δινει συγκεκριμενη ip οταν η συσκευη ζηταει ip μεσω dhcp για να μη παω να καρφωνω καθε συσκευη ξεχωριστα

Μια φορα θα τις καρφωσεις

πριν 52 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

το ευρος ειναι απο 2-100..

Αλλαξε το και αυτο και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.