Jump to content



τί σετάρει τελικά? host ή web server?


Recommended Posts

Στο βίντεο εδώ (είναι το 2/3 part video), σετάρει από DHCP σε static IP δίνοντας IP 199.207.13.45.

 

Όπως θα δείτε από όλες τις IPs που δίνει, ονομάζει το δίκτυό του 199.207.13.1 και gateway (τον router του) τον δίνει 199.207.13.1

 

Τοπικό Class C δίκτυο πρέπει να είναι 192.168.x.x.

Ας πούμε ότι έχει κάνει λάθος στην πληκτρολόγηση. Λίγο παρακάτω, όμως, το ping 199.207.13.45 απαντάει.

 

Σκέφτηκα ότι μάλλον σετάρει κάποιον web server. Εάν ισχύει αυτό, έχει νοικιάσει την IP 199.207.13.1 ή 199.207.13.45? Εάν αυτό ισχύει (δηλαδή πρόκειται για web server), πως λέει πως η gateway του είναι επίσης 199.207.13.45; Αυτό που δεν έχω κάνει ποτέ, είναι να σετάρω web server. Εάν στην περίπτωση web server, ο router έχει ίδια IP με τον web server, τότε είναι όλα κατανοητά. Εάν, όμως, όχι, εάν πρέπει να έχει κάποια άλλη IP ο router, τότε ήθελα μία μικρή βοήθεια να καταλάβω.

 

ps Μάλλον τα έχω μπερδέψει λίγο ή μπορεί και στα συγκεκριμένα βίντεο να μην τα λέει τόσο καλά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει, γιατί τα έχει ρυθμίσει σωστά. Broadcast και Network δε χρειάζονται, αλλά μπορεί να τα βάλει.

Το ότι χρησιμοποιεί public IPs δε σημαίνει κάτι, πιθανόν να μπορεί να τις χρησιμοποιήσει αφού του απαντάνε σε ping οι υπόλοιποι servers που δοκιμάζει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι αυτό που λες και συ, σχετικά με το οτι, μπορεί να χρησιμοποιήσει public IP σε host machine, και όχι μόνο σε web server (εάν κατάλαβα

καλά ότι κάτι τέτοιο λες).

 

Σχετικά με αυτά που έχω διαβάσει και δει σε videos, νόμιζα πως public IPs, νοικιάζονται και σετάρονται σε web servers κ.λπ., αλλά, σε καμία περίπτωση σε end users-host machines.

Link to comment
Share on other sites

Τις public μπορείς να τις βάλεις όπου θέλεις. Δεν έχει καμία σημασία τι ρόλο βαράει το μηχάνημα.

Μπορεί να είσαι πλούσιος και να έχεις αγοράσει ένα public subnet για να βγαίνει με NAT Type 1 το PS4 στο PSN.

Ένας σέρβερ μπορεί να έχει μόνο private IP και σε κάποιο firewall να γίνεται το ΝΑΤ για να είναι προσβάσιμος από το ίντερνετ.

Με τις IPv6 διευθύνσεις όλα τα μηχανήματα, σέρβερς ή απλοί hosts θα έχουν και public IP (GUA), πέραν από τις link local και τις προαιρετικές ULA (private).

Έγινε επεξεργασία από trendy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.