Jump to content



Μεγάλη απώλεια με powerline.


Recommended Posts

 Καλησπέρα σε όλους.

Δεν γνωρίζω πολλά από δίκτυα.μ το πρόβλημα είναι ότι έχω μεγάλη διαφορά ταχύτητάς από το ρουτερ το οποίο βρίσκεται στο σαλόνι (λόγω ότι έρχεται εκεί η γραμμή) σε σχέση με το πσ το έχω στο δωμάτιο  οπου κάθομαι την περισσότερη ώρα.
Την γραμμή στο δωμάτιο την περνάω μέσω powerliner και το πσ βρίσκεται περίπου 15 -16 μετρά από το ρουτερ
Η ταχύτητα που μετράω από το λαπτοπ όταν βρίσκομαι στο σαλόνι είναι αυτή:
Screen-Shot-2020-06-23-at-19-03-43.png

 

Ενώ η ταχύτητα που μετράω από το πσ είναι αυτή:

image.jpg

Τι μπορώ να κάνω ή να αλλάξω ώστε να ανεβάσω την ταχύτητα στο δωμάτιο;

Έγινε επεξεργασία από DrAndree
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DrAndree έγραψε:

 Καλησπέρα σε όλους.
Έχω μεγάλη διαφορά ταχύτητάς από το ρουτερ το οποίο βρίσκεται στο σαλόνι επειδή έρχεται η γραμμή σε σχέση με το πσ το έχω στο δωμάτιο  οπου κάθομαι την περισσότερη ώρα.
Την γραμμή στο δωμάτιο την περνάω μέσω powerliner και το πσ βρίσκεται περίπου 15 -16 μετρά από το ρουτερ
Η ταχύτητα που μετράω από το λαπτοπ όταν βρίσκομαι στο σαλόνι είναι αυτή:
Screen-Shot-2020-06-23-at-19-03-43.png

 

Ενώ η ταχύτητα που μετράω από το πσ είναι αυτή:

image.jpg

Τι μπορώ να κάνω ή να αλλάξω ώστε να ανεβάσω την ταχύτητα στο δωμάτιο;

 

Τα powerlines είναι όπως τα αμοιβαία κεφάλαια, δεν έχουν εγγυημένη απόδοση ;).

Εάν τα powerlines σου έχουν κάποιο web interface με πληροφορίες, έλεγξε σε τί ταχύτητα μιλάνε μεταξύ τους, τόσο τώρά όσο και στις άλλες δοκιμές που θα κάνεις. Επειδή δεν το διευκρινίζεις, φαντάζομαι ότι και στα δύο powerlines συνδέεσαι με καλώδιο, σωστά;

 

Όπως με όλα τα powerlines: Εξασφάλισε ότι τα έχεις απευθείας στην πρίζα (και όχι πάνω σε πολύπριζο, ταυ, κλπ). Επίσης πειραματίσου με όσες πρίζες είναι σε ακτίνα βολής μεταξύ των δύο θέσεων. Θα εκπλαγείς πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί να έχεις σε πολύ κοντινές μεταξύ τους πρίζες.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα powerline ειναι με καλοδιο το ενα στο ρουτερ και το αλο στο πσ.
Εκεί που είναι το ρουτερ, η κεντρική πρίζα είναι πίσω απο την γωνιά του καλοριφέρ, κάτι το οποίο δεν μου επιτρέπει να το συνδέσω απευθείας στην πριζα προτα το powerliner και έπειτα το πολυπριζο οπού μπαίνει πρώτα το powerliner, το ρεύμα του ρουτερ και του nas. 
Ενώ στο δωμάτιο μπαίνει πρώτα το powerliner, και πανω του το πολυπριζο.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DrAndree said:

Ναι τα powerline ειναι με καλοδιο το ενα στο ρουτερ και το αλο στο πσ.
Εκεί που είναι το ρουτερ, η κεντρική πρίζα είναι πίσω απο την γωνιά του καλοριφέρ, κάτι το οποίο δεν μου επιτρέπει να το συνδέσω απευθείας στην πριζα προτα το powerliner και έπειτα το πολυπριζο οπού μπαίνει πρώτα το powerliner, το ρεύμα του ρουτερ και του nas. 
Ενώ στο δωμάτιο μπαίνει πρώτα το powerliner, και πανω του το πολυπριζο.

image.jpg

Powerline κουμπωμενο πανω σε πολυμπριζο ειναι no go..απο προσωπικη εμπειρία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος DrAndree έγραψε:

Εκεί που είναι το ρουτερ, η κεντρική πρίζα είναι πίσω απο την γωνιά του καλοριφέρ, κάτι το οποίο δεν μου επιτρέπει να το συνδέσω απευθείας στην πριζα προτα το powerliner και έπειτα το πολυπριζο οπού μπαίνει πρώτα το powerliner, το ρεύμα του ρουτερ και του nas.

Καλωδιο απο παλιο τροφοδοτικο, βαζεις ενα θηλυκο schuko αντι του IEC και εισαι ετοιμος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, slalom said:

 

Καλωδιο απο παλιο τροφοδοτικο, βαζεις ενα θηλυκο schuko αντι του IEC και εισαι ετοιμος

Σωστος..επι τις ουσιας κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/3297459/SAS-100-10-002.html --> powerline --> Πολυμπριζο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λες αυτο να κανει ολη την διαφορα;

Μια εναλλακτική λύση που σκεφτικά είναι, να βάλω ένα παλιό ρουτερ (το οποίο είναι μέχρι 150 Mbps) σαν AP. Τι λετε; Δεν ξέρω αν μπορώ να κανω την ρύθμιση στο κεντρικό ρουτερ που έχω.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να σου αλλάξει κάτι...αν μπορείς κάνε δοκιμή σε κάποια άλλη πρίζα να δείς...εγώ χθες το έπαθα...είχα 24αρα ( στα 16 ήμουν ) και ήταν κομπλε το powerline...

Χθές ενεργοποιήθηκε η 50αρα......και έπαθα εγκεφαλικό...μέχρι 30 μβιτ κατέβαζε ... άλλαξα πρίζα ... σε άλλο πολύπριζο... με πιο μακρύ ethernet και είμαι στα 51 τώρα...

Κάνε μια δοκιμή σε άλλη πρίζα... εγώ θα μετέφερα δοκιμαστικά και το pc αν δεν μπορείς να βρεις τώρα μακρύτερο ethernet...Δοκιμαστικά......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος DrAndree έγραψε:

Μια εναλλακτική λύση που σκεφτικά είναι, να βάλω ένα παλιό ρουτερ (το οποίο είναι μέχρι 150 Mbps) σαν AP. Τι λετε; Δεν ξέρω αν μπορώ να κανω την ρύθμιση στο κεντρικό ρουτερ που έχω.

Οχι, τα powerlines αν συνδεθουν σωστα πιανουν >100Mbps πραγματικη ταχυτητα μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Ξανα λεω οτι σε προσφατη εμπειρία που ειχα τα Powerline που ειχε σεταρει ένας φίλος είχαν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά...το ένα σε πολυμπριζο.

 

5 λεπτα ειναι να δοκιμασει σε μια αλλη πριζα με ενα καλωδιο δικτυου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DrAndree έγραψε:

στην παραπανω φωτο ειναι στο δωμάτιο που ειναι το πσ. 

ενω σε αυτην παρκατω ειναι στο σαλονι οπου ειναι το ρουτερ.
image.jpg 

 

Η γωνία δεν βοηθάει, αλλά φαίνεται ότι αν βάλεις το powerline ανάποδα (πάνω/κάτω) ίσως χωρέσει απευθείας στην πρίζα, και πάνω του το καλώδιο του πολύπριζου.

  

Μία ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Οχι, τα powerlines αν συνδεθουν σωστα πιανουν >100Mbps πραγματικη ταχυτητα μεταξυ τους

Όμως το "σωστά" δεν εξαρτάται πάντα από τον χρήστη. Μου έχει τύχει Gbit powerline να έχει διαφορά πάνω από 150 Mbps, συνδεδεμένο απευθείας σε πρίζες που απείχαν 1m μεταξύ τους.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Εννοείται τα powerlines πάνε απευθείας πάνω σε πρίζα και ποτέ σε πολύμπριζο. 

2) Εάν έχεις τριφασικό ρεύμα, καλό είναι να είναι στην ίδια φάση τα δύο powerlines (εξαρτάται και από την εταιρεία και το μοντέλο - ποιο έχεις; )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα schuko SAS 100-10-002 έκανα την αλλαγή αλλά δεν έκανε διάφορα η ταυτότητα πάρα μόνο 3mbps .

566.jpg

 

δεν αναφέρω την καθυστέρηση.

Έγινε επεξεργασία από DrAndree
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος DrAndree έγραψε:

Πηρα ενα schuko SAS 100-10-002 έκανα την αλλαγή αλλά δεν έκανε διάφορα η ταυτότητα πάρα μόνο 3mbps .

566.jpg

 

δεν αναφέρω την καθυστέρηση.

 

Δοκίμασε σε μία άλλη πρίζα με μακρύ καλώδιο ή πήγαινε εκεί τον υπολογιστή κ πες μας!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πηρα το λαπτοπ απενεργοποιησα το wifi, και με το powerliner δοκιμαδα δύο άλλες πρίζες που έχω σε δύο διαφορετικούς τοίχους.
και στις δύο πρίζες μου έβγαλε τον ίδιο αριθμό. Το δοκίμασα και στην πρίζα που είναι το πολύπριζο του pc και μου έβγαλε 32.

Screen-Shot-2020-06-26-at-14-03-24.png

 

Οπότε έβαλα το πολύπριζο στο ρεύμα και πάνω του, πρώτο το powerliner και μετά οι υπόλοιπες πρίζες, και μου έβγαλε στο λαπτοπ 32 ενοω μετρώντας από το pc 28-29
Screen-Shot-2020-06-26-at-14-06-53.png

 

μετρώντας από αλλά εταιρία μου έβγαλε 32- 33

22.jpg

Έγινε επεξεργασία από DrAndree
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.