Jump to content



Dial Up και δικτυο...


saxon_747

Recommended Posts

Λοιπον... Συνδεσα τα δυο μηχανηματα (για να παιξουμε κανα παιχνιδακι με τον αδερφο αυτες τις μερες) με ενα καλωδιο crossover, χρησιμοποιωντας τις onboard καρτες δικτυου.

Απο τοτε που εγινε η συνδεση, εγω δεν μπορω να κανω dial-up! Δεν ανοιγει ουτε καν το παραθυρο της συνδεσης, ουτε φαινεται στο network connections, ενω ο αδερφος μπαινει κανονικα. Το δικτυο στηθηκε με manual ρυθμισεις και οχι με τον wizard των ΧP. Εδωσα ip κτλ , παιζουμε τα παιχνιδια μας, μοιραζουμε αρχεια αλλα εγω ιντερνετ γιοκ...

Τα φωτα σας παρακαλω, γιατι απο δικτυα δεν κατεχω περα απο τα πολυ βασικα...

Link to comment
Share on other sites

Του αδερφου μου μπαινει κανονικα. Εμενα για να μπει, πρεπει να καταργησω το δικτυο (disable local area connection)... Δεν θελω να μπαινω μεσω του αδερφου μου αλλα ο καθενας να μπαινει χωρια με την dial up του...

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο κουλο. Δεν εχει καμια σχεση το δικτυο με το μοντεμ. Βασικα μηπως οταν εστηνες το δικτυο ορισες οτι ο υπολογιστης που θα μοιραζει Internet θα ειναι του αδερφου σου? Πηγαινε λιγο στα Network properties του και ριξε μια ματια. Γιατι μονο αυτο πιστευω οτι μπορει να παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα manual και οχι με τον wizard των Win XP.

Εδωσα σε εμενα ip 192.168.1.2 , Subnet 255.255.255.0

και στον αδερφο 192.168.1.2 , Subnet 255.255.255.0

Τα network properties τα εχω κοιταξει καμμια κατοσταρια φορες και ολα μου φαινονται σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Αλλα γιατι ελπιζεις να ειναι typo?

δίνεις την ίδια και για τους 2 (192.168.1.2)

πήγαινε στον IE-TOOLS-INTERNET OPTIONS-CONNECTIONS και κοίτα αν στο ''DIAL UP...'' είναι το modem ή μήπως είναι γκριζαρισμένο....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις disable την συνδεση του δικτυου και reboot,δες αν υπαρχει η dial-up τωρα.Αν ναι,κανε unistal την συνδεση του δικτυου και ξανα reboot και φτιαχτην παλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.