Jump to content



Αγορά κομπρεσέρ αέρος


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, μιας και δεν μπορεσα να αγοράσω το κομπρεσέρ που είχε πριν από λίγο καιρό στο λιντλ, έτυχε και είδα σήμερα στο πράκτικερ το einhell tc-ac 190/24/8  στα 89,00 euro.

Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για φυσημα/καθάρισμα εργαλείων, φούσκωμα ελαστικών αυτοκινήτου (το εργαστήριο είναι στον ίδιο χώρο με το γκαραζ οπου υπάρχουν 2 αυτοκίνητα που κινούνται πολύ αραιά και μονίμως τα λάστιχα θέλουν φούσκωμα) και ίσως κάποιο καρφωτικό αέρος.Άλλα εργαλεία αέρος δεν προβλέπεται να χρησιμοποιηθούν ποτέ. Τι λέτε ; 

Αρκεί για την δουλειά που το θέλω ή να κοίταγα οπωσδήποτε για 50 λιτρων;

Η τιμή είναι ελκυστικότατη θα έλεγα....

Ευπροσδεκτη οιαδήποτε άλλη  πρόταση μέχρι 100 ευρώ

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ μία ερώτηση για να μην ανοίξω άλλο νήμα.

Θέλω να πάρω ένα κομπρεσέρ αέρος  μονοφασικό 300 λίτρα.

Έχει να προτείνει κανείς κάτι;

Ποιας εταιρείας να πάρω που να  βρίσκω ανταλλακτικά και μετά από χρόνια, μιάς και θα δώσω αρκετά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, nik0laus said:

Καλησπέρα στην παρέα, μιας και δεν μπορεσα να αγοράσω το κομπρεσέρ που είχε πριν από λίγο καιρό στο λιντλ, έτυχε και είδα σήμερα στο πράκτικερ το einhell tc-ac 190/24/8  στα 89,00 euro.

Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για φυσημα/καθάρισμα εργαλείων, φούσκωμα ελαστικών αυτοκινήτου (το εργαστήριο είναι στον ίδιο χώρο με το γκαραζ οπου υπάρχουν 2 αυτοκίνητα που κινούνται πολύ αραιά και μονίμως τα λάστιχα θέλουν φούσκωμα) και ίσως κάποιο καρφωτικό αέρος.Άλλα εργαλεία αέρος δεν προβλέπεται να χρησιμοποιηθούν ποτέ. Τι λέτε ; 

Αρκεί για την δουλειά που το θέλω ή να κοίταγα οπωσδήποτε για 50 λιτρων;

Η τιμή είναι ελκυστικότατη θα έλεγα....

Ευπροσδεκτη οιαδήποτε άλλη  πρόταση μέχρι 100 ευρώ

Στο γερακα παντως χτες τουλαχιστον ειχε ενα κομπρεσορα φορητο.(λιντλ)

 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Να προσθέσω και εγώ μία ερώτηση για να μην ανοίξω άλλο νήμα.

Θέλω να πάρω ένα κομπρεσέρ αέρος  μονοφασικό 300 λίτρα.

Έχει να προτείνει κανείς κάτι;

Ποιας εταιρείας να πάρω που να  βρίσκω ανταλλακτικά και μετά από χρόνια, μιάς και θα δώσω αρκετά λεφτά.

 

Δνε υπάρχει περίπτωσή να σου χαλάσει το κομπρεσέρ αν του αλλάζεις λάδια αλλα ακόμα και αν συμβεί μπορείς να βάλεις άνετα άλλη μάρκα μοτέρ και συμπιεστή.

Μου φαίνονται καλή περίπτωση τα Hyundai 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Στο γερακα παντως χτες τουλαχιστον ειχε ενα κομπρεσορα φορητο.(λιντλ)

 

Θυμάσαι αν ήταν αυτό των 50 λίτρων;

Αυτό είχε τιμή στα 139 ευρώ αν θυμάμαι καλά... Αν κάποιος που έχει εμπειρία από 24λιτρο μου πει ότι αρκεί για αυτό που θέλω τότε θα πάρω αυτό της Einhell από το πρακτικερ καθώς με 100 ευρώ καθαρίζω... (Συν ότι παίζουν και άτοκες δόσεις...)

Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ για την ενημερωση.

Αυτό που με φρεναρει κυρίως και διστάζω λίγο για την αγορά ενός μονομπλοκ αεροσυμπιεστή  είναι ο θόρυβος... Κάνουν όντως τόση φασαρία η οποία να είναι "ανυπόφορη" ; 

Θα το έχω σε χαμηλοταβανο υπογειο 100 τ.μ. Δε θέλω να με κράξουν οι συγκάτοικοι...

 

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, nik0laus said:

Θυμάσαι αν ήταν αυτό των 50 λίτρων;

Αυτό είχε τιμή στα 139 ευρώ αν θυμάμαι καλά... Αν κάποιος που έχει εμπειρία από 24λιτρο μου πει ότι αρκεί για αυτό που θέλω τότε θα πάρω αυτό της Einhell από το πρακτικερ καθώς με 100 ευρώ καθαρίζω... (Συν ότι παίζουν και άτοκες δόσεις...)

Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ για την ενημερωση.

Αυτό που με φρεναρει κυρίως και διστάζω λίγο για την αγορά ενός μονομπλοκ αεροσυμπιεστή  είναι ο θόρυβος... Κάνουν όντως τόση φασαρία η οποία να είναι "ανυπόφορη" ; 

Θα το έχω σε χαμηλοταβανο υπογειο 100 τ.μ. Δε θέλω να με κράξουν οι συγκάτοικοι...

 

Γενικά κανουν θορυβο, στη πραξη δε νομιζω να ενοχλησεις καποιον εκτος αν πορωθεις και παιζεις ολη μερα!

WWW.LIDL-SHOP.CZ

Výkonný elektromotor │ 1100 W │ přihrádka na příslušenství... » za skvělou cenu na Lidl-shop.cz ✅ Nad 1 000 Kč doprava ZDARMA

νομιζω αυτον ειχε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως είχα υποσχεθεί αναφέρω τις πρώτες εντυπώσεις μου μετά από τη πρώτη χρήση του αεροσυμπιεστή einhell tc-ac 190/24/8 που αγόρασα πρόσφατα

 

1. Ευτυχώς δεν κάνει τόσο θόρυβο όσο φοβόμουν,  είναι υποφερτός και θα γλυτώσω τη γκρίνια από τους συγκάτοικους (ειδικά σε συνδυασμό με το 2.) ?

 

2. Γεμίζει την μπουκάλα σχετικά γρήγορα , λιγότερο από 90 sec από 0 έως 8 bar(max pressure) και περι 10 sec  από τα 6 έως τα 8 bar που είναι το ρυθμισμένο από το εργοστάσιο εύρος αυτόματης πλήρωσης του δοχείου.

 

3. Η μπουκάλα άδειαζε σχετικά γρήγορα , εννοώ ότι έπεφτε η πίεση στα 6 bar οπότε και έπαιρνε ξανά μπροστά ο κινητήρας....( βέβαια τα ελαστικά ήταν σχεδόν  ξεφούσκωτα εντελώς και τα φούσκωσα μέχρι τα 40 psi).

 

 

Από αυτή τη πρώτη επαφή νομίζω ότι πληρεί τις ανάγκες μου. Σίγουρα ένα 50 λίτρων θα ήταν καλύτερο αλλά η τιμή των 89 ευρώ (με μέχρι 24 άτοκες δόσεις) ήταν μεγάλος πειρασμός για την συγκεκριμένη αγορά.

 

Επιφυλάσσομαι για περισσότερες εντυπώσεις στο μέλλον...

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2020 at 11:42 ΜΜ, το μέλος slalom έγραψε:

Τη μια πετας bar την αλλη psi, με ποιον εισαι τελικα?

Ανάλογα την κλίμακα του αντίστοιχου μανομετρου ....

Αυτό του κομπρεσέρ είναι σε bar ενώ στο αερομετρο για τα ελαστικά είναι σε psi χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το αερομετρο μόνο τη μια , το κομπρεσέρ έχει και τις δύο..αλλά αυτή με τα psi είναι με μικρά γράμματα και δεν είχα μαζι μου τα "φώτα ομίχλης" (τα γεροντογυαλιά μου εννοώ). Χαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχει κανείς δοκιμασμένο μικρό κομπρεσέρ αέρος έως 25λίτρα;

Θέλω να το χρησιμοποιώ για καθαρισμό αυτοκινήτου ως επι το πλείστον.

Το παραπάνω κυκλοφορεί ακόμα με διπλάσια σχεδόν τιμή :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Του lidl εννοείς; Το φέρνει κάθε τόσο.

Το έχω και εγώ στο σπίτι για φούσκωμα σε λάστιχα, ξεσκόνισμα pc/εργαλείων/ηλεκτρικης σκούπας και φυσικά το αυτοκίνητο από μέσα

Το έχω αρκετά χρόνια και το μόνο που έκανα σε κάποια φάση είναι να του αλλάξω το λάδι

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να το έχει σε προσφορά αυτή τη βδομάδα

Δες στο Skroutz αεροσυμπιεστή 24lt να είναι 2hp να μη περιμένεις πολύ ώρα να γεμίσει και βρες ένα κοντινό μαγαζί σε εσενα να πας να τον πάρεις γιατί σίγουρα τα μεταφορικά δεν θα ειναι λίγα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.