Jump to content



προβλημα με το αρχαιο pc μου


Recommended Posts

Λοιπον, οπως ειπα και στον τιτλο, προκειται για το αρχαιο pc  μου. Πριν κανα μηνα καηκε τροφοδοτικο μητρικη οποτε τα αλλαξα, εβαλα win10 απο win7 που ειχα και προσθεσα εναν ssd γτ δεν ειχα πριν.Μετα την επισκευη κλπ ενω το Pc ηταν σαφως ανανεομενο καταλαβα οτι η αρχαια gpu μου δεν εχει drivers για win10, οποτε ενω overall υπηρχε βελτιωση, οτι ειχε να κανει με την gpu ( games,βιντεο κλπ) υπολειτουργουσαν. Τα βιντεο εχαναν συγχρονισμο εικονας-ηχου και το βασικο game που παιζω(League of legends) ειχε απαραδαικτα fps (40-50) τα οποια δεν ηταν και σταθερα.(να σημειωθει οτι πριν την ολη ιστορια το lol επαιζε με 60+ οχι σταθερα αλλα καλυτερα σε γενικες γραμμες). Ετσι ειπα να παρω καμια μεταχειρισμενη καρτα καλυτερη απο την παλια μ μηπως και εφτιαχνε η κατασταση. Ετσι λοιπον πηρα απο ενα παλικαρι μια hd5870 (η παλια μ ηταν η hd4650) η οποια θεωριτικα ηταν πολυ καλύτερη απο την προηγουμενη. Εβαλα drivers ολα κομπλε, και παλι ενω overall ειδα διαφορα, στο lol τα fps σχεδον χειροτερεψαν. Οποτε ποιος ειναι ο προβληματισμος μ. Πως γινεται μετα απο ενα σχετικο upgrade οι επιδοσεις στις λιγοστες απαιτησεις που εχω να επεσαν; Το pc επισης με την επισκευη μου ειπαν οτι ηταν σε πολυ κακη κατασταση, πολυ βρομια, φουσκομενοι πυκνωτες στη Mother και κατι τετοια. |
Οποτε αν καποιος παλικαρος προτιθεται να με βοηθησει μπορω να δωσω περισσοτερες πληροφοριες για τον υπολογιστη(σπεκ κλπ) μηπως μπορω να του δωσω λιγο ζωη ακομα
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/15/2020 at 2:46 PM, TheDonEpi said:

Πριν κανα μηνα καηκε τροφοδοτικο μητρικη οποτε τα αλλαξα,

 

On 10/15/2020 at 2:46 PM, TheDonEpi said:

ο pc επισης με την επισκευη μου ειπαν οτι ηταν σε πολυ κακη κατασταση, πολυ βρομια, φουσκομενοι πυκνωτες στη Mother

 

Δηλαδή πήρες άλλη μητρική που ήταν σε κακή κατάσταση με φουσκωμένους πυκνωτές;

 

Δώσε specs του προηγούμενου pc και του "νέου", στο οποίο λες ότι έχεις χειρότερες επιδόσεις στο LOL. Επίσης σε ποια ανάλυση παίζεις? Υπάρχει περίπτωση να είδε το παιχνίδι τη νέα κάρτα γραφικών, να ανέβασε μόνο του τις ρυθμίσεις γραφικών και γι' αυτό βλέπεις λιγότερα FPS? Είσαι σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις γραφικών του παιχνιδιού πριν την αναβάθμιση GPU είναι οι ίδιες με αυτές που χρησιμοποιείς τώρα?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.