Jump to content



Ρύθμιση για WakeOnLan


Recommended Posts

Στη δουλειά έχουμε Vodafone με ρούτερ το ZTE ZXHN H367N και υπολογιστή τον DELL OPTIPLEX 3020. Υπάρχει δυνατότητα να ανοίγω τον υπολογιστή με W.O.N.; Έχω εγκαταστήσει το AnyDesk και τον χειρίζομαι εξ' αποστάσεως, αλλά κάποιος πρέπει να μου τον ανοίγει. Μπορείτε να βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά WOL μέσω internet δεν υπάρχει, μιας και αυτό βασίζεται σε MAC διευθύνσεις προκειμένου να ξυπνήσει τη συσκευή.

 

Ο μόνος τρόπος είναι να έχει ο δρομολογητής τη δυνατότητα να αντιστοιχήσει ip εσωτερική με mac address (ip and mac binding) και να διατηρεί την αντιστοίχηση αυτή για αρκετό χρόνο.

Έπειτα στέλνεις στη θύρα 9 το σωστό πακέτο και αυτό προωθείται στο σωστό υπολογιστή, μέσω port forwarding.

 

Δυστυχώς όμως οι δρομολογητές που δίνουν οι πάροχοι δεν διατηρούν την αντιστοίχηση αυτή για αρκετό χρόνο (συνήθως για 30 λεπτά μόνο), με αποτέλεσμα το παραπάνω να μην λειτουργεί σωστά ή να λειτουργεί για τα πρώτα 30 λεπτά που είναι ενεργή η συσκευή.

 

Στην καλύτερη, θα χρειαστείς σίγουρα άλλο δρομολογητή...

Έγινε επεξεργασία από elapse
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος elapse έγραψε:

οι δρομολογητές που δίνουν οι πάροχοι δεν διατηρούν την αντιστοίχηση αυτή για αρκετό χρόνο

Εννοείτε ότι χρειάζομαι κάποια τέτοια ρύθμιση;

https://www.pcsteps.gr/1351-απομακρυσμένη-εκκίνηση-υπολογιστή-wake-on-lan/#_IP_Dynamic_DNS

Έγινε επεξεργασία από Τέρης Α.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, κάτι σαν το παρακάτω:

 

404221533_.thumb.png.b4227bf7c7a2d7db1d5f3a2ab0bd6b97.png

 

Η παραπάνω αφορά το VR600.

 

ARP list (ή table) είναι αυτό που θέλουμε να διατηρεί ο δρομολογητής για αρκετό χρόνο.

 

Χρειάζεται και το dynamic dns, αλλά λύνει άλλου είδους πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής, Δρομολογητής

 

?

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

Κάποιο boardάκι, set-top-box, δρομολογητάκι με OpenWrt που να συνδέεσαι με ssh και να στέλνεις από κει το wake up frame.

Δηλαδή, λίγο πιο απλά;

πριν 6 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

κάποτε δούλευε με κλήση από τηλέφωνο αυτό, βέβαια σιγά μην έχεις εν έτει 2020 μόντεμ...

Μόνιμα ανοικτός υπολογιστής;

Σκέφτηκα να τον αφήσω ανοιχτό, αλλά ένα χρόνο θα φθαρεί χωρίς λόγο το σύστημα.

Αν συνδέσω μόντεμ πάνω στο ρούτερ υπάρχει πιθανότητα; Έχω 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χρησιμοποιώ το wol, εδώ και κάποια χρόνια και "ξυπνάω" το pc όποτε χρειάζεται. Εγώ χρησιμοποιώ έναν aftermarket router, τον tplink w977 και δουλεύουν όλα άψογα.

Στο παρακάτω link,

logo_insomnia.png.d64651e97e6a2b7940df44
WWW.INSOMNIA.GR

καλησπέρα προσπαθώ δυο τρεις μέρες τώρα να ενεργοποιήσω το WoL χωρίς αποτέλεσμα. έχω βάλει στο router την στατική ip και την MAC του υπολογιστή. έχω βάλει DNS και έχω ανοίξει και την πόρτα και...
79Jac_qH6DOYaGy1581C4Gg5J1mnzvJZOkY0Kc-8
PLAY.GOOGLE.COM

Send magic packets to wake up computers Features: Store Profiles Groups IP Address or Domain Name Support UDP Port 0-65535 Toggle Broadcast (Sends on broadcast address) Send Multiple...

για wol από κινητό. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Τέρης Α. έγραψε:

Δηλαδή, λίγο πιο απλά;

Κάτι που να τρέχει μόνιμα και να μην καταναλώνει πολύ ρεύμα. Κάνεις port forward στην ssh πόρτα του, μπαίνεις απομακρυσμένα, τρέχεις την εντολή, στέλνει το wake up frame, και ξεκινάει ο υπολογιστής σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.