Jump to content



Windows 10 Thread Stuck In Device Driver error help!


Recommended Posts

καλησπέρα. Στον τερματισμό μερικές φορές με συχνότητα περίπου 1/7 ώς 1/10 μου κολλούσε στην μπλε οθόνη τερματισμού των windows 10. Απο όταν έκανε update σε έκδοση 2004 των windows όταν κολλάει στον τερματισμό βγάζει σφάλμα σε μπλέ οθόνη που γράφει <<Windows 10 Thread Stuck In Device Driver error>>. Μετά κάνω hard reset. Δείτε συνημμένη φώτο που τράβηξα. Πως θα μπορούσα να λύσω αυτό το πρόβλημα χωρίς να κάνω πολλές αλλαγές? Είναι σίγουρα μόνο θέμα driver ή μπορεί να είναι και hardware? 

Ύποπτες συσκευές θεωρώ τον wi-fi adapter Netgear WNA3100 Wireless USB Adapter N (300Mbps) που μου έκανε νερά απο τότε που τον είχα σε win 7 σε άλλο pc (32bit) και γενικά τότε είχα διαβάσιε πολλά παράπονα απο χρήστες του εν λόγω adapter, αλλά και το mouse logitech (logitech M90 mouse) που μου κολλούσε στον παλιό υπολογιστή (αν και αυτός ήταν στα τελευταία του απο μητρική τότε) και μερικές φορές στον τωρινό υπολογιστή όταν πατάω π.χ το ημερολόγιο κάτω δεξιά στο system tray μπορεί να παγώσει το pc και να μην κινείται το ποντίκι και μετά θέλει hard reset. Το σύστημα είναι AMD Ryzen 5 3400G, Asrock A320M HDV M/B, 8gb ram 2400MHz crucial (τα 2 είναι δεσμευμένα απο τα εσνωματωμένα γραφικά). Μπορώ κάπως εύκολα να βρω ποιά συσκευή, ποιός driver δημιουργεί το πρόβλημα? Εστω και αν αλλάξω wi-fi adapter ή mouse αν χρειαστεί. Αλλες συσκευές δεν έχω παρα μόνο πληκτρολόγιο και πολυμηχάνημα (εκτυπωτή) του οποίου το λογισμικό το έχω απο την εκκίνηση απενεργοποιημένο και το ανοίγω χειροκίνητα. Οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει γιατι έχω κολλήσει και φοβάμαι μην κάνω καμια ζημιά στο pc ή στα windows με τα hard reset. Ειναι pc εργασίας και δεν μπορώ να μείνω εκτός. Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

THREAD STUCK IN DEVICE DRIVER.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το blue screen view βρισκει τίποτα ;

Είναι δωρεάν και δεν χρειάζεται εγκατάσταση.

 

WWW.NIRSOFT.NET

Displays information about blue screen crashes occured on your system. (MiniDump Reader)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ. Έτρεξα το blue screen view και μου δίνει τα παρακάτω αποτελέσματα για 3 BSOD τα οποία και τα 3 αν πατήσω επάνω μαρκάρουν με ροζ χρώμα ακριβώς τα 2 αυτά (τα 2 πρώτα αρχεία). τα έχω βάλει σε πορτοκαλί πλαίσιο. Το 2ο γράφει DirectX graphic Kernel. Σας λέει τίποτα για την φύση του προβλήματος και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω? Ευχαριστώ και πάλι

blue-sceen-view-tzitzikas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tα atikmdag.sys και dxgkrnl.sys έχουν σχέση με την κάρτα γραφικών.

Κάποιος Driver σου κάνει τη ζημιά μάλλον. Δεν δοκιμάζεις από τη σελίδα της AMD ?

 

https://www.amd.com/en/support/previous-drivers/apu/amd-ryzen-processors/amd-ryzen-5-desktop-processors-radeon-vega-graphics/amd-ryzen-5-3400g

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ

 

atikmdag-sys-bsod-thumbnail.png
WWW.MINITOOL.COM

Are you getting the atikmdag.sys BSoD error in Windows 10/8/7? How can you get rid of the blue screen? Get solutions from this post now!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. είχα οδηγό τον Radeon Lite εξ αρχής που αγόρασα το pc πριν περίπου 10 μήνες. Μπήκα στην σελίδα του επεξεργαστή https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-3400g

>AMD Ryzen 5 3400G Drivers & Support και κατέβασα το Auto-Detect and Install το οποίο αφού το έτρεξα πρότεινε και εγκατέστησε στην συνέχεια (αφού το επέλεξα) την έκδοση την έκδοση Adrenalin 2020 Edition 20.9.1 με Release Date 9/16/2020. Για να δούμε αν είναι αυτό αν και διαβάζοντας στο φόρα της AMD πιθανόν να έχει και θέμα hardware. Μετά την εγκατάσταση είδα οτι μου είχε διαγράψει απο το control panel το AMD Ryzen Balanced Power Plan και με είχε πάει στο Power Plan εξισορρόπηση των windows 10 το οποίο για κατάσταση ελαχίστων επιδόσεων επεξεργαστή έχει 5% ενώ το AMD Ryzen Balanced Power Plan είχε 90%. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το διέγραψε. Τέλως πάντων για να μην είναι συνέχεια ψηλά ο επεξεργαστής την κατάσταση ελαχίστων επιδόσεων επεξεργαστή την πήγα στο 60%. games και τέτοια δεν παίζω. ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

Στα Power Plan ΕΓΩ προσωπικά το βάζω στις υψηλές επιδόσεις και μόνο τον δίσκο αλλάζω.

 

1300674316_.thumb.jpg.a9988415e552533ad9b3dcaa05897a2c.jpg

 

Εσύ είχες και κάποια άλλα θεματάκια με τον υπολογιστή αυτό, η πρώτη μου σκέψη είναι μήπως να έκανες σκάντζα το τροφοδοτικό (για τα άλλα σου προβλήματα όχι για τα atikmdag.sys και dxgkrnl.sys) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα που έχω απο την αρχή είναι αυτά τα freezes. Καποιες φορές (σπάνια) φριζάριζε αν π.χ έμπαινα στο youtube ή αν πατούσα το ημερολόγιο κάτω δεξιά. Γενικά με αυτά έχει στρώσει. Τους τελευταίους μήνες μου κάνει μερικά παγώματα στο shutdown. 1 φορά ανα 5-10 κλεισίματα. Και συνήθως αν έχω δουλέψει αρκετές ώρες το pc. Δηλαδή γυρίζουν οι τελίτσες του τερματισμού στα win 10, και ξαφνικά παγώνει. ΜΕτά μόνο με hard reset. Tον σκληρό δίσκο τον έχω στο 0 όπως εσύ.

Το τροφοδοτικό δεν μπορώ σε αυτή την φάση να το αλλάξω γιατι είναι λίγο δύσκολο να βρω αυτή τη στιγμή άλλο (lockdown + $$). Αν συνεχίσει σίγουρα θα το αλλάξω. Εχω αγοράσει και ένα module ακριβώς ίδια ram 8GB για να την κάνω dual channel με την υφιστάμενη 8-αρα. Απλά θα το κάνω όταν το καθαρίσω το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μνήμες είπαμε έχεις τσεκάρει με κάποιο σοβαρό tool?

καλησπέρα. όχι δεν έχω τσεκάρει την ραμ (1 module 8gb 2400mhz crucial είναι). Υπάρχει καποιο γρήγορο και καλό mem test (εκτός απο το memtest)? θα προτιμούσα να τρέχει αν γίνεται μέσα απο τα windows και να μην πάρει καμια μέρα χρόνο. αλλιώς με το memtest

Link to comment
Share on other sites

To memtest είναι πολύ παλιό και όχι πλέον ενημερωμένο. Το έχει αγοράσει η PassMark και το εκδίδει σε εμπορική μορφή, αλλά το δωρεάν δεν περνάει όσα passes χρειάζεται για να είσαι σίγουρος. Εγώ δοκιμάζω πλέον με αυτό, αλλά δεν ξέρω αν θες να το κάνεις και εσύ:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς παρά το update των driver των γραφικών ΑΜD, το ξανα έκανε και κόλλησε σε μπλέ οθόνη. Παρτο αυγό και κούρευτο, που να βγάλω άκρη τώρα. Καμιά βοήθεια χωρίς να ξηλώνω πράγματα? Τι άλλο να ψάξω?
Το πρόβλημα το κάνει πάντα (τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει) μόνο όταν έχω δουλέψει στο autocad. Οσες φορές μπήκε η κόρη μου να παίξει games online (nickeloden κτλ) ή η σύζυγος να επεξεργαστεί word κτλ, δεν το έχει κάνει. Και εγώ όσες φορές μπήκα και δεν δούλεψα στο autocad 2017 δεν το έκανε στο κλείσιμο αποόσο θυμάμαι. Δεν ξέρω πως σχετίζεται αυτό και αν σχετίζεται ή γίνεται επειδή με το autocad στρεσάρεται πιο πολύ το σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tzitzikas2 said:

δυστυχώς παρά το update των driver των γραφικών ΑΜD, το ξανα έκανε και κόλλησε σε μπλέ οθόνη. Παρτο αυγό και κούρευτο, που να βγάλω άκρη τώρα. Καμιά βοήθεια χωρίς να ξηλώνω πράγματα? Τι άλλο να ψάξω?
Το πρόβλημα το κάνει πάντα (τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει) μόνο όταν έχω δουλέψει στο autocad. Οσες φορές μπήκε η κόρη μου να παίξει games online (nickeloden κτλ) ή η σύζυγος να επεξεργαστεί word κτλ, δεν το έχει κάνει. Και εγώ όσες φορές μπήκα και δεν δούλεψα στο autocad 2017 δεν το έκανε στο κλείσιμο αποόσο θυμάμαι. Δεν ξέρω πως σχετίζεται αυτό και αν σχετίζεται ή γίνεται επειδή με το autocad στρεσάρεται πιο πολύ το σύστημα.

 

Έλεγξε μνήμες φίλε. Είναι το πιο σύνηθες πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Έλεγξε μνήμες φίλε. Είναι το πιο σύνηθες πρόβλημα.

κανά πιο γρήγορο και εύχρηστο πρόγραμμα υπάρχει καλό για να δοκιμάσω μνήμες? Γιατι το memtest έχω διαβάσει οτι παίρνει πολλές ώρες. 1 module 8GB έχω επάνω τώρα μόνο. των win 10 το τεστ είναι πολύ μούφα? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

Εχω αγοράσει και ένα module ακριβώς ίδια ram 8GB για να την κάνω dual channel με την υφιστάμενη 8-αρα. Απλά θα το κάνω όταν το καθαρίσω το κουτί.

Δεν κάνεις τράμπα τη μνήμη που αγόρασες με αυτή που έχει μέσα στο κουτί ;

Ούτε πέντε λεπτά δεν θα πάρει, δυο βίδες για το πλαϊνό και κλικ στο ντιμάκι.

 

Ίσως και να πω βλακεία αλλά σκέφτηκες να αλλάξεις θέση στη μνήμη και να την βάλεις στην διπλανή υποδοχή ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. το 1ο που λες θέλω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή. απλά θα ήθελα να είμαι εκτός καραντίνας μην προκύψει κάτι και πρέπει να το πάω άμεσα στο Πλαίσιο 'η σε τεχνικό (είναι στην εγγύηση πάντως). Οπότε μέχρι την λύση (έστω προσωρινή) της καραντίνας, λέω να μην το ανοίξω. Αρχικά θα ήθελα να βάλω και την άλλη μνήμη να δω πως συμπεριφέρεται με τα 2 dimm. Αν έχει θέμα θα βγάλω την παλιά. Την 1 μνημη (αν βάλεις 1 module μόνο) αναγκαστικά την βάζεις στο slot #2 καθώς εκεί πρέπει να είναι για να χρησιμοποιείται απο τα γραφικά. Το αναφέρει στην σελίδα της Asrock A320M-HDV. 

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

Την 1 μνημη (αν βάλεις 1 module μόνο) αναγκαστικά την βάζεις στο slot #2 καθώς εκεί πρέπει να είναι για να χρησιμοποιείται απο τα γραφικά. Το αναφέρει στην σελίδα της Asrock A320M-HDV. 

 

Σίγουρο αυτό ; Με μια γρήγορη αναζήτηση στο manual δεν βρήκα κάτι τέτοιο αλλά δεν έκατσα και να το διαβάσω γραμμή-γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

εδώ https://www.bleepingcomputer.com/forums/t/720158/thread-stuck-in-device-driver-bsod-error-almost-daily/ 

με παρόμοια ή ίδια builds και με παρόμοιο πρόβλημα συζητάνε για downgrade το bios apo p3.7->p3.3. εγώ έχω p3.7 αλλά πλέον στην σελίδα της η ashrock δίνει για τον ryzen 5 3400g since p5.90 και p6.00. Προφανώς οι παλιότερες εκδόσεις bios να είχαν θέματα. Στο φορουμ αυτό όσοι ανέβηκαν έκδοση είχαν πρόβλημα πάλι μόνο με downgrade σε p3.3 διορθώθηκε. Αλλά φοβάμαι μην δημιουργήσει άλλα προβήματα συμβατότητας ή αστάθειας κάτι τέτοιο, και γενικά το bios update είναι αγχωτική διαδικασία. αν πάει κάτι στραβά την κάτσαμε και εν μέσω lockdown.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τις τελευταίες 10 ημέρες, κάνω τερματισμό απο το κουμπί. Εχω κάνει την ρύθμιση στα κουμπί τροφοδοσίας στον πίνακα ελέγχου στα windows 10, μόλις πατώ μια φορά γρήγορα το κουμπί της θήκης του υπολογιστή να κάνει κανονικό τερματισμό (προσοχή, δεν εννοώ το συνεχόμενο πάτημα του κουμπιού μέχρι να κλείσει δηλαδή το hard shutdown). Ως τώρα κατα την διαδικασία όλων των τερματισμών καμια βδομάδα τώρα, δεν είχα πάγωμα bsod όπως είχα ορισμένες φορές με τον τερματισμό απο το έναρξη > παροχή ενέργειας τερματισμός. Δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί η τύχη ή είναι τυχαίο πάντως προσωρινά φαίνεται να βρήμα κάποια ας το πούμε λύση. Δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η διαφορά αν κάνεις τερματισμό απο το κουμπί του case ή μέσα απο το έναρξη. Οι ίδιες ρουτίνες δεν εκτελούνται στον τερματισμό. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εξελίξεις στο θέμα: Ενημερωτικά πριν περίπου 10 ημέρες άνοιξα το PC για καθαρισμό και πρόσθεσα και ένα ακόμα ίδιο stick ram 8gb 2400mhz στην 2η σλοτ. Από τότε το PC δεν έχει ξανακολλησει ούτε κατά την λειτουργία ούτε στον τερματισμό. Θα το παρακολουθώ και θα σας ξανά ενημερώσω αν έχει θέμα. Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.