Jump to content



Αλλαγή από i5 σε i7


airbag76

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω μια μητρική gigabyte z77x-ud3h με i5 3570k και θέλω να αναβαθμίσω σε i7 3770 ή 3770k (δεν γνωρίζω σε τι διαφέρουν) και θέλω να ρωτήσω αν θα χρειαστώ και νέα ψύκτρα για την cpu ή επαρκεί αυτή που έχω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Για να απαντήσουμε στην ερώτηση για το εάν αρκεί η ψύξη που έχεις, πρέπει να γνωρίζουμε ποια ψύξη είναι αυτή. Χωρίς αυτή την πληροφορία, το μόνο που μπορούμε να υποθέσουμε είναι πως η ψύξη είναι η stock (εργοστασιακή) ψύξη της ιντελ και, αν ναι, θα πω πως γενικά οι στοκ ψύξεις τους είναι για τα ανάθεμα. Αλλά όλα εξαρτώνται από την χρήση που κάνει ο καθένας 

 

Μου κάνει εντύπωση η ερώτηση διαφοράς k και non K επεξεργαστή, μιας και ήδη είσαι κάτοχος ενός Κ  Το Κ σημαίνει ότι ο επεξεργαστής είναι ξεκλείδωτος και μπορεί να γίνει overclock (υπερχρονισμός ή όπως λέγαμε παλιά...πουσάρισμα! ). Σε αυτή την περίπτωση μια καλύτερη ψύξη απαιτείται. Η μητρική σου , σίγουρα δίνει την δυνατότητα υπερχρονισμού, μιας και το z77 ήταν το " high end" chipset της εποχής, στο 1155 socket .

 

Ωστόσο, θα ήθελα να γνωρίζω ποιος είναι ο λόγος που μπορεί να σε ώθησε στο να σκεφτείς πως, είναι καλή ιδέα, να αναβαθμίσεις ένα επεξεργαστή του 2012, με έναν λίγο ανώτερο, πάλι του 2012. Μιλάμε για απαρχαιωμένη πλατφόρμα , στην οποία εφόσον κάνεις δουλειά με τον 3570κ , δεν θα καταλάβεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά με τον 3770(κ).

 

Το υπόλοιπο σύστημα από τι υποσυστήματα αποτελείται και ποια ακριβώς η χρήση για την οποία προορίζεται; 

 

Αν επιμένεις σε αλλαγή πάντως , και εφόσον δεν γνωρίζεις πως να ασχοληθείς με overclocking, η οποία ψύξη έχεις θα δουλέψει. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δοθούν περισσότερα χρήματα στην συγκεκριμένη πλατφόρμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν τον δίνουν 100€, καλά, εννοείται πως δεν τον παίρνει... Για 50 (και αν) , το συζητούσαμε, όμως δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα για το σύστημα που συνοδεύει ο επεξεργαστής.. Άρα συζητάμε στον "αέρα" γενικώς. 

Γενικά, δεν αξίζει κάτι (πέρα από το να βάλεις ssd πχ αν δεν έχεις να δώσεις πνοή) για να ασχοληθείς, πάμε για 8.5 χρόνια κυκλοφορίας αυτής της πλατφόρμας..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν τον δίνουν 100€, καλά, εννοείται πως δεν τον παίρνει... Για 50 (και αν) , το συζητούσαμε, όμως δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα για το σύστημα που συνοδεύει ο επεξεργαστής.. Άρα συζητάμε στον "αέρα" γενικώς. 

Γενικά, δεν αξίζει κάτι (πέρα από το να βάλεις ssd πχ αν δεν έχεις να δώσεις πνοή) για να ασχοληθείς, πάμε για 8.5 χρόνια κυκλοφορίας αυτής της πλατφόρμας..

 

Τοσο παιζουν σκετοι , σε ετοιμα σετακια πας γυρο στα 150 (cpu-modo-8gb) . Εψαχνα και εγω να βαλω 4770  με μαξ ενα 50αρικο και ειχα οργωσει τους απο διπλα . 

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

100€ για έναν επεξεργαστή 8 ετών+ ; 

Με 150 παίρνεις καινούριο 2600X... Βέβαια θες και την υπόλοιπη πλατφόρμα, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό να τον τιμολογούν τόσο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος airbag76 έγραψε:

θέλω να ρωτήσω αν θα χρειαστώ και νέα ψύκτρα για την cpu ή επαρκεί αυτή που έχω.

 

Εξαρτάται από τη χρήση. Αν χρησιμοποιείτε τον επεξεργαστή συνεχώς στο όριο για αρκετή ώρα, δηλαδή πρακτικά, αν κάνετε video rendering ή παίζετε παιχνίδια, χρειάζεστε ισχυρότερη ψύκτρα. Για οποιαδήποτε άλλη χρήση, κρατήστε αυτήν που έχετε. Προτιμήστε τον 3770 (non k).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.