Jump to content



Πλάνη - ξεχονδριστήρας


Recommended Posts

Λόγω των ημερών λέω να μου κάνω ένα δωράκι ... 

Ποια η γνώμη σας για κάτι από αυτά ;

Αξίζουν για ερασιτεχνική χρήση ; 

Βασικά θέλω να πλανιζω καδρονια από παλέτες ( 4 x 8 ) max 2m σε μήκος και αντίστοιχες τάβλες 

Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοιο μηχάνημα ;

Το γλυκοκοιταζω το TOTAL ... Τι λέτε ;    Να προχωρήσω;

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος nik0laus έγραψε:

Λόγω των ημερών λέω να μου κάνω ένα δωράκι ... 

Ποια η γνώμη σας για κάτι από αυτά ;

Αξίζουν για ερασιτεχνική χρήση ; 

Βασικά θέλω να πλανιζω καδρονια από παλέτες ( 4 x 8 ) max 2m σε μήκος και αντίστοιχες τάβλες 

Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοιο μηχάνημα ;

Το γλυκοκοιταζω το TOTAL ... Τι λέτε ;    Να προχωρήσω;

Μαλλον προς τον BOSTON θα πηγαινα εγω ,λογω καλυτερης αντιπροσωπιας για πιθανη ευρεση ανταλακτικων κ αναλωσιμων στο μελλον...ετσι κ αλλοιως ολοι φασον κινεζικοι ειναι με διαφορετικα αυτοκολλητα...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα καθώς αγόρασα τον ξεχονδριστήρα της TOTAL . Η επιλογή  έγινε με καθαρά οικονομικά κριτηρια καθώς ήταν ο φθηνότερος και το κατάστημα μου έκανε πολλές ατοκες δόσεις και αποστολή με δωρεάν μεταφορικά.  Μετά από τέσσερις μήνες  (δεν το είχα δουλέψει πολύ μεχρι τώρα κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου) βρήκα χρόνο και πλάνισα όλη σχεδόν την ξυλεία   (τάβλες και καδρόνια από παλλέτες και ξυλοκιβώτια)  που είχα μαζεψει μέχρι τώρα, πλάκα στη πλάκα εχω μαζέψει περί τα 2 κυβικά :) 

Μια χαρά  το εργαλείο , μοναδικό μελανό σημείο ο όχι και τόσο στιβαρός φράκτης (είναι ακριβής πάντως και καλύτερος από το αντιστοιχο Εinhell ή Bormann, δε θυμαμαι ακριβώς ποιο από τα δυο, που είχα δει στο πρακτικερ )  αλλά αυτό το γνωριζα από την αρχή... Κάποια στιγμη θα έρθει και η ώρα της απαραίτητης μοντίφας :D

Οι κατασκευές που κάνω όμως δεν απαιτούν και την υπεραπόλυτη ακρίβεια οπότε δεν με απασχολει ιδιαίτερα. Από θόρυβο το περίμενα χειρότερο, ήσυχο πάντως δε το λες, (τα ίδια έλεγα περι θορύβου και για το δισκοπρίονο πάγκου της FERM που έχω... ή όντως δεν κάνουν τρελλό θόρυβο ή εχω αρχίσει να γερνάω και να ακούω επιλεκτικά ? )

Δηλώνω ευχαριστημένος για αρχή ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.